Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: csm_lange_thomas_gallery_5_56282881_9fb59d18b0.jpg

Thomas Lange, Dünya Kürek Tarihinin en başarılı Tek Çiftecilerinden biri olarak kabul edilir.

Thomas Lange üç Olimpiyatta Tek Çiftede Madalya kazanmış altı ünlü Tek Çifteciden biridir. (Diğerleri: Mahe Drysdale (iki Altın, bir Bronz), Pertti Karpinen (üç Altın), Peter-Michale Kolbe (üç Gümüş), Ondrej Synek (iki Gümüş, bir Bronz), Vyacheslav Ivanov, (üç Altın)

1.89 m boy ve 89 kg ağırlığındaki Thomas, 1964 yılında Eisleben – Doğu Almanya’da doğdu.
10 yaşında kürek çekmeye başladı.

İlk Uluslar arası yarışında 16 yaşında İki Çifte teknesinde Dünya Gençler Şampiyonu oldu.

Lange ilk Olimpiyat Altınını 1988 yılında Doğu Alman Bayrağı ile yarıştığı Seul’de Tek Çiftede Batı Alman Peter-Michael Kolbe ve ülkesinde yedi sene arka arkaya şampiyon olan Yeni Zelandalı Eric Verdonk’u geçerek kazandı.

1991 yılında Berlin Duvarı yıkılırken elinde çekiçle en öndeydi. Batı tarafından uzatılan mikrofonlara, kameralara korkmadan konuşan iri yapılı genç Thomas Lange idi.

1992 Barselona Olimpiyatında Batı Alman forması ile yarışan Lange, Çek Vaclav Chalupa’yı bir saniye ile geçerek Altın Madalyayı kazanırken Polonyalı Kajetan Bronlewski üçüncü oldu.

Lange, 1996’da üçüncü ve son olimpiyatında Atlanta’da Kanada’lı Derek Porter’ın 0,3 saniye ardından Bronz Madalyayı kazandı. Yarışın sürpriz birincisi Gümüş Madalyaların yarışçısı olarak tanınan İsviçreli Xeno Müller oldu.

Thomas teknik olarak mükemmel bir çift kürekçiydi.
Özellikle “kürek başı”, 50’li yılların Olimpiyat Şampiyonu Rus Ivanov kadar hızlıydı. Diğer bir çok çift kürekçi gibi kollarını çok erken kırmıyor, küreğe önce omuzlarıyla asılıyordu. Uzun boyuna rağmen oturağın boyunu tam olarak kullanıyor, o zamanların seyretmesi çok zevkli olan tipik “Doğu Alman” stili kürek çekiyordu.

Thomas’ı diğer bütün çift kürekçilerden ayıran bir özellik de ellerinin pozisyonuydu. Thomas dünyanın geri kalanı gibi sol eli üstte değil, tam tersi sağ eli üstte kürek çekiyordu.

Thomas Lange Dünya Şampiyonlarında Doğu Alman forması ile dört Altın bir Gümüş, Batı Alman forması ile bir Altın bir Bronz kazandı.

1997 yılında Kürek Dünyasıın en üst derecelendirmesi olan Thomas Keller Madalyasına layık görüldü.
1999 yılında Yüzyılın Alman Kürekçisi seçildi.

Thomas aktif kürek kariyerini bitirdikten sonra baba mesleği olan doktorluğu seçti, tıp fakültesini bitirerek Plastik Cerrahi uzmanı oldu ve El Cerrahisi üzerine ihtisas yaptı.

2016 yılından beri Ratzeburg Kürek Kulübünün Başkanı olarak kürek sporuna hizmete devam ediyor.

Son olarak 2020 yılında spora ve topluma yaptığı liderliği dolayısıyla ödüllendirilerek “Hall of Fame”e dahil oldu.

Thomas kürek sporu çevresinden tanıştığı eşi Heike ve 1985 doğumlu oğlu ile Ratzeburg’da yaşıyor.

Thomas Lange teknik antrenman videosu (24 Dakika)

Celal Gürsoy

15.02.2021