OARSOME FOURSOME


Erkekler Dört Tek Dümencisiz kategorisinde en çekişmeli ve yakın biten yarışlarından biri.
Camianın belki de en unutulmaz takma adına sahip (Oarsome Foursome) Avusturalya ekibi yarışa girerken 1990 yılından beri girdikleri bütün Dünya Şampiyonalarını kazanmış, 1992 Barcelona Olimpiyatında da Altın Madalya almışlardı.
Antrenörleri o devrin efsane ismi Noel Donaldson idi.
Noel, ekiplerini yarışa hazırlarken iki bin metrelik parkuru eşit zamanda geçilecek dört adet beş yüz metre olarak tanımlardı. Bu çok kuvvetli bir mental güç ve kendine güven gerektiren bir taktik seçimiydi.
Çünkü ekip ilk beş yüz metreyi neredeyse sonuncu olarak geçiyor, bin metreyi de gurubun ortalarında bir yerde tamamladıktan sonra tempoyu değiştirmeden kuvveti arttırarak bin beş yüze geliyor, diğer ekiplerin nefesi sıkışırken tempoyu da arttırarak inanılmaz bir son beş yüz çekiyorlardı.
Dünyanın en iyi 30 antrenörü listesinde dokuzuncu sırada yer alan Noel Donaldson 2013 yılında Avustralya’yı terk etti. Yeni Zelanda Kürek Milli Takımının Baş Antrenörü oldu ve orada da 2009 yılından beri geçilmeyen efsane İki Tek Dümencisiz (KIWI PAAR) Hamish Bond – Eric Murray ekibini çalıştırdı.
KIWI PAAR ekibinin yarış taktiği de Donaldson imzası taşıyordu. İkili toplam yetmiş bir yarış kazanarak kürek dünyasının en uzun süren başarı hikayesine imza attılar.
Oarsome Foursome ekibinin 1996 Atlanta Olimpiyatı Dört Tek Dümencisiz final yarışını izlemenizi öneririm.
Not: Ekipten Nİcholas (Nick) Green 2000 Sidney Olimpiyatında Açılış Merasiminde Avustralya Bayrağını taşıdı.


Reklam