2004Atina Olimpiyatında Erkekler Tek Çifte yarışı tecrübeli sporcuların taktik savaşına sahne oldu.
Çek Chalupa yarışa çok yüksek tempoda başladı, bacaklarını tam olarak kullanmadan daha çok kolları ile asılarak uzun süre 40 temponun üstünde gitti. Buna karşılık Estonyalı Juri Jaansen mükemmel tekniği ile telaş etmeden onu takip ediyordu. Antrenörler dikkatle Arjantin’den gelen yeni yıldız Santiago Fernandez’i izliyorlardı. Arjantin’de Alberto Demiddi ile başlayan İbarra ile devam eden Tek Çifte ekolünün genç temsilcisi ilk 500 metreyi guruptan kopmadan akıllı bir tempoyla geçiyordu.
Bu arada favorilerden biri olan Norveç ekolünün tecrübeli ismi Olaf Tufte gurubun ortalarında dikkatle etrafını kontrol ederek ekonomik bir tempoda gidiyordu.
1000 metreye gelindiğinde Chalupa aşırı hızlı temposunun yorgunluğunu hissetmeye başladı. Yarışın üçüncü beş yüz metresinde Olaf Tufte ile Jaanson liderliği ele aldılar.

O zamana kadar yarışı Olaf gibi kontrol eden Bulgar Ivo Yanakiev tempoyu arttırarak ön guruba yetişti.
Son beş yüze girildiğinde Tufte temposunu 38’e çıkarttı ve yarım tekne öne geçti. Bu bazıları için erken yapılmış bir finişti ama taktik doğru çalıştı, ne Jaansen, ne de Bulgar Yanakiev bu finişe karşı koyacak güce sahip değildiler.

Gücünün büyük kısmını ilk beşyüzde harcayan Chalupa taktiğinin hatalı olduğunu ancak Belçikalı Tim Maeyens’i geçip birinciden 10 saniye geriden yarışı beşinci olarak bitirerek anlayacaktı.

Genç Arjantinli dördüncü olarak hedeflediği neticeyi elde etti.

Neticede doğru taktik hedefine ulaşmış ve Norveç’li Olaf Tufte Altın Olimpiyat Madalyasını kazanmıştı. Estonya’lı Juri Jaansen Gümüş, Bulgar Ivo Yanakiev Bronz Madalyanın sahibi oldular.