AMERİKADAN GELEN DEV

İrlandalı göçmen bir ailenin 10 çocuğundan biri olan John Henry’nin oğlu 1889 doğumlu Amerikalı tek çifteci John Brendan Kelly, teknesini Avrupaya gidecek olan bir transatlantiğe yükler ve Amerikan Kürek Milli takımı ile İngiltereye Henley Kraliyet yarışlarında “Diamond Sculls” kategorisinde yarışmak ve oradan da Belçikaya geçerek 1920 Antwerp Olimpiyatına katılmak üzere yola çıkar.

Henley Yarış komitesi John’u yarışlara kaydını iptal eder. Ortada amatörlük konusunda anlaşılmayan bir açıklama vardır. İngiliz Tek Çifte Şampiyonu Jack Beresford o yarışta favori görülmektedir ve Amerikalı çok iri yapılı John işi tehlikeye sokmaktadır. Amerikalıların itirazları kabul edilmez, John yarışamaz ve Beresford Diamond Sculls yarışını kazanır.

Ancak 1920 Antwerp Olimpiyat Komitesi Amerikalı John’un yarışmasına izin verir. Olimpiyat tarihinin en yakın yarışlarından biri gerçekleşir, ve John İngiliz rakibini bir saniye ile geçerek altın madalyayı kazanır. Bundan sadece yarım saat sonra da kuzeni Costello ile iki çifte yarışını da kazanır. John Kelly, olimpiyat başarısını dört sene sonra Paris Olimpiyatında tekrarlayacak, Costello ile iki çifte yarışında tekrar altın madalya kazanacak ve bu başarı ona olimpiyat tarihindeki ilk “üç madalyalı kürekçi” ünvanını kazandıracaktır.  

 

John Kelly, oğlu John Kelly Jr.’u da bir kürekçi olarak yetiştirir, Jr., 1956 Melbourn Olimpiyatında Tek Çiftede bronz madalya kazanır. Her şeyden önemlisi, babasının katılamadığı Henley yarışlarında 1947 ve 1949 yıllarında Diamond Sculls yarışında birinci olur.

 

John Kelly’nin kızı Grace, Hollywood’da tanınmış bir sinema yıldızı olur. Grace Kelly daha sonra Monaco Prensi 3. Rainer ile evlenerek Monako Prensesi ünvanını alacaktır.