62 GÜN KALDI

Olympia_2016_-_Rio.svg Rio Maskot

Rio Olimpiyatına sayılı günler kaldı. Bu güne kadar ülkemizden olimpiyata katılma vizesi alan 25 kadın, 46 erkek 71 sporcu var. Rio’da 1560 kadın, 1456 erkek toplam 3000 sporcu yarışacak.

Rowing 2016

HABERLER:

ZİKA VİRÜSÜ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Zika virüsü nedeniyle 2016 Rio Olimpiyatları’nın başka bir ülkeye alınması veya ertelenmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını açıkladı

Dünyanın önde gelen 150 bilim insanı ile doktorunun, oyunların başka bir ülkeye alınması veya ertelenmesi yönünde Dünya Sağlık Örtgütü’ne (DSÖ) yazdığı açık mektuba cevap geldi. Oyunların başka bir ülkeye alınması veya ertelenmesinin, Zika virüsünün yayılma hızına ‘büyük etki’ yapmayacağı belirtildi. Açıklamada, Zika’nın, toplum sağlığını küresel nitelikte etkileyen öncelikli sağlık sorunları kategorisinde yer aldığı hatırlatılarak, “Brezilya, sineklerden yayılan Zika virüsünün etkili olduğu 60 ülkenin arasındadır. Bu ülkeler ve bölgeler arasında insanlar, birçok farklı nedenle yolculuklarına devam etmektedir. Virüse yakalanmamak için yolculuklarda tavsiyelerimizi dinlemektir” denildi.

Zika virüsü nedir?

Sivrisineklerin ısırıklarıyla hamile kadınlara bulaştırdığı Zika virüsü doğmamış bebeklerin beyinlerinde küçülmeye ve hasara uğramasına neden oluyor. Hastalık ateş, kas ağrısı, baş ağrısı ve eklem ağrısıyla kendini belli ediyor. Hastalığın tedavisi ya da aşısı henüz bulunamadı. Zika virüsü ilk kez 1947’de maymunlarda saptanmış, insanlarda 1954’te Nijerya’da görülmüştür.

***

KÜREKTE RİO İKİLEMİ

IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) 2013 yılında bir karar aldı.

Buna göre bir ülkenin Erkekler veya Kadınlarda 1x ve L2X olimpiyat elemelerini geçmeleri halinde birini seçmeleri gerekiyordu.

2016 Rio Olimpiyatı öncesinde bir çok ülke bu ikilem içinde kaldı. Bizi yakından ilgilendiren LM2x sınıfında Belçika’nın kararıydı.

Belçika Luzerndeki elemelerde Enes-Hüseyin ekibimizin önünde birinci olarak Rio hakkını kazanmıştı ancak Belçika Olimpiyat Komitesi aynı hakkı kazanan Tek Çiftecileri lehine karar verince İki Çifte ekibi Rio şansını kaybetti.

Bu durumda Rio’ya seçme yarışında ekibimize 0.03 saniye ile geçilerek üçüncü olan Danimarka gidecek.

LM2X

Fotofiniş

Aynı ikilemin içinde olan ülkeler tercih haklarını aşağıdaki gibi kullandılar:

Vietnam W2x, Kore W2x, Küba W1x, Mısır M1x, Mexico M1x, Şili M2x.

2008 ve 2012 Olimpiyatlarına katılmak için 101 ülke yarışmıştı, bu yıl 116 ülke yarıştı.

Son duruma göre Rio Olimpiyatına kürek yarışlarına 69 ülke katılacak. Bu sayı 2012 Londra Olimpiyatında 58 idi.

***

FİLİPPİ YOLA ÇIKMAYA HAZIR

filippi konteyner

İtalyan Filippi yarış futası imalatçısı Rio’ya yola çıkmaya hazırlanıyor.

Altı konteyner ile 130 tekne ve yüzlerce tek / çift kürek ve yedek dirsek, oturak, ayaklık gibi aksesuarlar ve tamir takımları ile geçen olimpiyatlardaki tecrübeleri ile yarışlarda Filippi tekneleriyle yarışacak ülkelere tüm desteği vermeye hazırlar.

***

DÜNYA KİRLENİYOR

Rio’da kürek ve kano yarışlarının yapılacağı gölde birden bire ortaya çıkan balık ölümleri endişelere yol açtı. Gölden 65 ton ölü balık toplandı. Toplu halde görülen bu felakete neyin sebep olduğu araştırılıyor. Büyük bir ihtimalle yakın geçmişte çıkan fırtına yüzünden göle dolan organik maddeler yüzünden oksijen seviyesinin düştüğü tahmin ediliyor. Aynı olay 2009 yılında da yaşanmış ve 100 tona yakın balık ölmüştü.

76935

 

Benzer bir felaket de Almanya Gençler Kürek yarışlarının yapılacağı Essen’de görüldü. Bir zamanlar cennet gibi olan masmavi Baldeneysee gölünün yüzeyi yosun tabakaları ile kaplandı ve çözüm bulunamayınca şampiyona Hamburg’a kaydırıldı.

Baldeneysee_mit_Villa_Huegel-hq

BALDENETSEE YOSUNLAR