KÜREKTE ALMANYA’NIN ÇÖKÜŞÜ

W4x Almanya Alman W4X

Almanya, 15-17 Nisan tarihlerinde İtalya – Varese’de yapılan birinci World Cup yarışlarına sadece dört tekne ile katılmıştı. Milli takım ekiplerinin hazır bulunmaması ve yurt içi yarışların önemi ilk kez Almanların bu kadar zayıf bir ekiple uluslararası yarışa katılmasına neden olmuştu.

Luzern – World Cup II öncesi yapılan son Olimpiyat Seçmeleri sonunda Almanya, Rio’da 10 tekne sınıfında temsil edilme hakkını kazandı. 14 tekne sınıfında Rio’ya gidebilen ülke yok.

31. Yaz Olimpiyatına İngilizler 12 tekne sınıfında katılma hakkını elde ederken Amerika 11, Yeni Zelanda ve Almanya 10 tekne, Avustralya 8 tekne ile katılacak. Ülkemiz de LM2X Enis – Hüseyin ekibi ile Rio’da yarışacak.

Tekneler Luzern Tekne Parkı

27-29 Mayıs tarihlerinde İsviçre – Luzern – Rotsee Parkurunda 16 tekne sınıfında yapılan World Cup II yarışlarına 51 ülkeden 550 sporcu katıldı.

Parkur Luzern – Rotsee Parkuru

Luzern’e 15 ekiple gelen Almanya beş ekip ile olimpiyat elemelerine katılırken on ekip de World Cup’ta yarıştı, netice büyük bir hayal kırıklığı oldu ve Non Olimpik sınıfta 1 Altın ve Olimpik Sınıfta iki Gümüş Madalya kazanıldı.

Anja2 Anja Noske, Almanya LW1X

Altın Madalyayı Kadınlar Hafif Kilo Tek Çifte’de Anja Noske kazandı. Bu yıl Avrupa Şampiyonluğunu da kazanan Anja, 80’li yıllarda Frankfurter Germania 1869 kulübünde yetiştirdiğim Harald Blum tarafından antrene ediliyor. (Ayrıca bu yarışlarda Germania’dan üç sporcu Alman Milli Takım formasıyla yarıştı.)

World Cup II’de Almanya’ya gümüş madalyaları Kadınlar Dört Çifte ve Erkekler Sekiz Tek ekipleri getirdi. Her iki ekip de kendi kategorilerinde favori görülüyorlardı.

Kadınlar Dört Çifte, Polonya’nın ardından ikinciliği kazanırken Hollanda’nın sadece 0.38 saniye önünde yer aldı, Erkekler Sekiz Tek Hollanda’nın ardından ikinci olurken Amerika’nın sadece 0.24 saniye önünde yer alabildi.

Almanya’nın büyük hayaller taşıyan Erkekler ve Kadınlar İki Çifte ekipleri dördüncülükte kaldı. Erkekler Dört Çifte de Polonya’nın 0.12 saniye ardından beşinci oldu.

Tek çifte teknesinde bu yıl iki genç sporcusunu deneyen Almanya, ancak B Finalde 5. ve 6. Sıralarda yer alabildi.  Erkekler İki Tek Dümencisiz ve Dört Tek Dümencisiz teknelerinde de ancak B Finale kadar yükselebildiler.

Alman Milli Takımlar Baş Antrenörü Marcus Schwarzrock, yarışlar sonrasında yaptığı açıklamada önemli kararlar eşiğinde olduklarını belirtti.

M1x YZ  Mahe Drysdale, Yeni Zelanda, M1X

M2- YZ  Eric Murray – Hamish Bond, Yeni Zelanda, M2-

M2x Hırvat  Valent / Martin Sinkovic, Hırvatistan, M2X

W1x Brennan W1x Avustralya

Brennan Kimberley, Avustralya, W1X

World Cup II yarışlarına favori olarak gelen Yeni Zelandalı Tek Çifte ve İki Tek Dümencisiz, Hırvat İki Çifte, Avustralya Kadınlar Tek Çifte ekipleri Altın Madalyalarını kazandılar.

M4x Avustralya  M4X Avustralya

M4- AV1 M4- AV2 M4-

Avustralya Erkekler Dört Çiftede birinci olurken Erkekler Dört Tek yarışında son metrede kürek takarak Altın Madalyayı 0.27 saniye ile İngilizlere kaptırması günün olayı oldu.

1

World Cup II yarışlarında Hollanda, Polonya ve Amerika ekiplerinin başarısı dikkati çekti. Komşu Yunanistan da Kadınlar İki Çiftede Bronz Madalya kazanırken Erkekler Dört Tekte Almanya, Kanada, Arjantin ve Belarus’u  eleyerek Final A’da yer aldı.

Rio ‘da yarışacağımız için bizi çok ilgilendiren Erkekler Hafif Kilo İki Çifte yarışında A ve B finallerinde sıralama şöyle oldu:

FİNAL A:

FRA-NOR-RSA-IRL-GBR-USA

FİNAL B:

POL-SUI-AUT-BRA-CHI-JPN

World Cup II sonunda Yeni Zelanda 51 puanla birinci, İngiltere 43 puanla ikinci, Amerika 36 puanla üçüncü durumda yer aldı. Onları Avustralya, Hollanda ve Almanya takip etti.

Varese ve Luzern’den sonra World Cup genel sıralamasında ise durum şöyle: Hollanda 81, İngiltere 57, Yeni Zelanda 51, Polonya 51, Amerika 49, Güney Afrika 47, Kanada 43, Almanya 36…

World Cup serisinin son yarışı Polonya – Poznan parkurunda 17-19 Haziran tarihinde yapılacak ve bu yarış 6 Ağustosta başlayacak olan Rio Olimpiyatı öncesi son uluslararası deneme olacak.

Şahsi kanaatime göre, tanıdığım kadarıyla muazzam alt yapısı ile Almanya olimpiyatlarda gene en çok madalya toplayan ülkeler arasında olacaktır. Poznan’da bunun belirtilerini göreceğimizi tahmin ediyorum.

Celal Gürsoy

30.05.2016

Reklam