BÜLTEN36 – AĞUSTOS 2014                         01.08.2014

1-Enes Finişte

KÜREK  

http://www.galatasaray.org/susporlari/kurek/

1-Enes Finişte

U23 Tek Çiftecimiz Enes Kuşku Dünya İkincisi Oldu

 

İtalya-Varese’de 24-27.07.2014 tarihlerinde yapılan U23 Dünya Kürek Şampiyonasında milli forma ile yarışan ekiplerimizden Tek Çiftecimiz Enes Kuşku ilk elemede serisinde Danimarka, Norveç ve Moldavya’yı geçip Hollanda’nın ardından ikinci olarak çeyrek finalde yarışma hakkını elde etti.

2-Enes Gümüş

Çeyrek Final yarışında çok başarılı bir yarış çıkartan Enes, serisinde birinci olarak A/B Yarı Finaline yükseldi. Enes gurubunda sırasıyla Macaristan, İrlanda, Bulgaristan, Slovakya ve Slovenya’yı geride bıraktı.

Enes, Yarı finalde İrlanda, İtalya, Hollanda, Almanya ve Yunanistan’ı geçerek birinci oldu ve A Final çekme hakkını elde etti.

Final yarışında Amerikalı rakibinin ardından yarışı ikinci olarak tamamlan Enes, Gümüş Madalyayı kazandı. Yarışta İtalya Bronz alırken, İrlanda 4., Macaristan 5. ve Belçika 6. oldu.

3-Enes U23

25 ülke arasından Dünya Şampiyonası’nı ikinci olarak tamamlayan sporcumuzu kutlar, başarılarının devamını dileriz.

Enes’in yetişmesinde ilk günden beri beraber olan, büyük emek harcayan ve Milli Takımda da yanında olan antrenörü GÖKMEN KAYA’yı da kutlar başarılarının devamını dileriz. 

=======================================================

U23 Dört Tek karma ekibi Dünya 6. oldu.

4-U23 4-

U23 Dünya Şampiyonası’na milli forma ile karma Hafif Kilo Dört tek Dümencisiz ekibinde yer alan sporcularımız Burak Özdemir ve Melihcan Çetinkaya, İsviçre ve Macaristan’ı geçip, İspanya, Almanya ve Amerika’nın ardından dördüncü oldu.

Dört Tek ekibi ikinci gün Repechage yarışında Amerika, Kanada ve Norveç’i geçip, İngiltere’nin ardından ikinci olarak A Finale kalma başarısını gösterdi.

A Finalde 6. olan ekip böylece Dünya Şampiyonasına katılan 12 ülke arasında başarılı bir yer kazandı.

======================================================

Türkiye Gençler Kürek Şampiyonası Galatasaray’ın farklı zaferi ile sonuçlandı.

5-Gençler Madalya

Haziran ayının sonunda yapılması gereken Gençler Türkiye Şampiyonası 1. Etap yarışları hava muhalefeti yüzünden Temmuz ayının ilk haftasına ertelendi. 5-6 Temmuz günleri yapılan 1. Etap yarışlarında takımımız erkeklerde 71 puana karşılık 59 puanla farklı birinci oldu. 18-20 Temmuz tarihlerinde yapılan 2. Etap Yarışları’nda da başarılı yarışlar çıkartan ekiplerimiz erkeklerde 63’e 49 gibi büyük bir puan farkı ile şampiyon olurken, bayanlarda eşit puanla ikinci oldu.

Detaylı bilgiler için:

http://www.galatasaray.org/susporlari/kurek/haber/20701.php

=====================================================

World Cup III Luzern’de yapıldı

İsviçre-Luzern Parkuru’nda 11-13.07.2014 tarihlerinde yapılan World Cup III Yarışları’na iki Hafif Kilo İki Tek Dümencisiz ekibi ile katıldık.

6-Ahmet-Cem

Tükiye A takımındaki sporcularımız Ahmet Yumrukaya – Cem Yılmaz ekibi ilk gün yapılan eleme yarışlarında 3. olurken sporcumuz Hüseyin Kandemir Türkiye B karma ekibindeki partneri Engin Özkan ile 5. oldu.

İkinci gün Türkiye A ekibimiz, Repechage yarışında birinci seride Polonya1, Japonya ve Polonya2 ekiplerini geçerek birinci oldular ve yarı finale kaldılar.

İkinci seride yarışan B ekibimiz, Avustralya (6.57) ve Bulgaristan (6.58) ardından 6.59 ile üçüncü olarak Avusturya ve Macar ekiplerini geride bıraktılar ve yarı final hakkını kazandılar.

Yarı Final yarışlarında A takımımız, 6.53’lük dereceleri ile Bulgaristan ve Japonya’yı geçip, birinci İsviçre (6.47), ikinci Çekoslovakya (6.48) ve üçüncü Fransa’nın (6.48) ardından dördüncü olarak B Finale kaldı.

B ekibimiz, 6.58’lik dereceleri ile Polonya ve Yunanistan’ı geçip, İngiltere (6.51), Avustralya (6.53) ve İtalya’nın (6.55) ardından dördüncü olarak B Finale kaldı.

B Final yarışında A ekibimiz Ahmet Yumrukaya – Cem Yılmaz, 6.44 ile birinci olurken, B ekibimiz Hüseyin Kandemir – Engin Özkan, 6.47 ile üçüncü oldular. B finalinde Bulgaristan ikinci, Polonya dördüncü, Japonya beşinci ve Yunanistan altıncı oldu.

 

===============================================================

Olimpiyatlarda Kürek kitabı çıktı

kapak_alt3

“Olimpiyatlarda Kürek” adlı kitap Galatasaray Spor kulübü Kürek Şubesi tarafından yayınlandı. 1896 yılından günümüze kadar yapılmış olan tüm Olimpiyatlar hakkında genel bilgiler, rekorlar, ilginç anektodlar ve kürek yarışları hakkında çok detaylı (iki yıllık) bir araştırma içeren kitap 522 sayfa, 454 resim ile kuşe kağıda tam renkli olarak basıldı.

TT Arenada Kulüp İdari Direktörümüz Levent Akın beyin asistanı Gizem Hanımı arayarak bağış karşılığında tedarik edebilirsiniz. 0212-3051905.

==============================================================

 

Kürek Yarış Takviminden hatırlatmalar:

07-10.08.2014 Gençler Dünya Şampiyonası Almanya-Hamburg

16-28.08.2014 Gençlik Olimpiyatı Çin-Nanjing

24-31.08.2014 Dünya Şampiyonası Hollanda-Amsterdam

06-07.09.2014 Balkan Şampiyonası Bosna Hersek-Sarayova

 

2015

08-10.05.2015 World Cup I Slovenya-Bled

29-31.05.2015 Avrupa Şampiyonası Polonya-Poznan

19-21.06.2015 World Cup II İtalya-Varese

10-12.07.2015 World Cup III İsviçre-Luzern

30.8-06.09.2015 Dünya Şampiyonası Fransa-Aiguebelette

=======================================================

 

 

 

SUTOPU

http://www.galatasaray.org/susporlari/sutopu/

 

Sutopu Küçükler 1. Lig Sonuçlandı

Galatasaray Küçük Sutopu Takımı, 20.07.2014 tarihinde İstanbul-ENKA Havuzu’nda yapılan müsabakaların ilk gününde ODTÜ karşısında 18-0, ikincisinde ise ASSK karşısında 4-3 galip geldi. Son maçında ENKA ile 6-6 berabere kalan takımımız ligi 2. sırada tamamladı.

=======================================

Sutopu Ümitler 1. Lig Sonuçlandı.

7-2014 Sutopu Ümitler

Sutopu Ümitler 1. Lig 2. Devre 2. Bölüm maçları İzmir Narlıdere Havuzu’nda 12/13.07.2014 tarihinde yapıldı.

İlk gün iki maça çıkan takımımız ilk maçında ASSK karşısında 19-7 galip gelirken ikinci maçında ise ESTİ ile 8-8 berabere kaldı. İkinci gün ENKA karşısında 11-6 mağlup olan takımımız ligi ENKA’nın ardından 2. olarak tamamladı.

======================================================

 

Ümit Takımımız Uwa Torpedeos ile Ortak Kamp Yaptı

8-Ümitler Kamp

Avustralya’nın Uwa Torpedeos takımı Avrupa’da sürdürdüğü hazırlık kamplarından ilkini Temmuz ayının ilk haftalarında tesislerimizde ümit takımımız ile birlikte gerçekleştirdi. Avustralya takımı ile ortak düzenlenen kamp final maçlarına hazırlanan ümit takımımız açısından oldukça verimli geçerken, kampın İstanbul ayağını tamamlayan Uwa Torpedeos ise 3 haftalık programına uygun olarak Türkiye’nin ardından Yunanistan ve Rusya’da çalışmalarına devam edecek.

============================================================

 

Sutopu Yaz Okulu İlk Dönemi Tamamlandı

9-Kurs1

Yetenekli ve gelecek vaat eden çocukları Galatasaray altyapısına kazandırmayı hedefleyen Sutopu Yaz Okulu ilk dönemini tamamladı. İlk dönem çalışmalarını başarıyla tamamlayan genç sporcu adaylarından üçü Galatasaray altyapısında antrenmanlara başladı.

====================================================

 

 

YELKEN

http://www.galatasaray.org/susporlari/yelken/

 

İstanbul İnternational Sailing Week Yarışları Yapıldı

10-Yelken İstanbul

 

13-19 Temmuz 2014 tarihleri arasında Caddebostan parkurunda yapılan İstanbul International Sailing Week Yarışları 5 ülkeden toplam 150 optimistçinin katılımı ile gerçekleşti. Kulübümüz adına 10 optimist sporcusu ile katıldığımız bu yarışlarda sporcularımızdan Ece Asya İkizler bayanlarda 2., Berke Burhan Gündüz Juniorlarda 3. oldular.

Organizasyon tarafından yapılan çekilişle iki adet Opti-X marka optimist teknesinden biri sporcularımızdan Berke Burhan Gündüz’e çıktı.

Antrenörümüz Tuğkan Kandemir’i ve yarışlara katılan tüm sporcularımız tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

======================================================

 

Isaf Gençler Dünya Şampiyonası Yapıldı

11-ISAF

12-19 Temmuz 2014 tarihlerinde Portekiz Tavira’da yapılan Isaf Gençler Dünya Şampiyonası’nda RSX sınıfında 32 ülke yarıştı. Ülkemizi kulübümüz RSX sporcusu Onur Cavit Biriz temsil etti. Sporcumuz şampiyonayı 18. olarak tamamladı.

===========================================================

 

Ecem Güzel Avrupa Dokuzuncusu

12-Ecem

12-19 Temmuz 2014 tarihleri arasında İtalya Torbelo’da yapılan 21 Yaş Altı Laser Radial Avrupa Şampiyonası’nda ülkemizi temsil eden sporcumuz Ecem Güzel şampiyonayı 9. olarak tamamladı.

=========================================

Mehmet Duran Dinç Avrupa 15’incisi Oldu

13-Mehmet Duran Dinç

26 Haziran -3 Temmuz 2014 tarihleri arasında Danimarka’da yapılan Laser Radial Avrupa Şampiyonasına 155 sporcu katıldı. Sporcumuz Mehmet Duran Dinç, U-19’da Altın Grup’a kalarak şampiyonaya katılan Türk Milli Takımının en iyi derecesini elde ederek Avrupa 15’incisi oldu. Sporcumuzu tebrik eder, Dünya Şampiyonası’nda başarılar dileriz.

=============================================

 

Temiz Enerji Vakfı Kupası Optimist Yarışları Yapıldı

14-Temiz Enerji

29.06.2014 tarihinde yapılan Temiz Enerji Vakfı Kupası Optimist Yarışları’nda Optimist Juniorlarda sporcularımızdan Berke Burhan ikinci, Emre Emiroğlu beşinci oldular.

==================================================

 

Optimist İstanbul İl Birinciliği Yarışları Yapıldı

15-Optimist İstanbul

28 Haziran-1 Temmuz 2014 tarihlerinde Kartal Marina Dragos Kulübü ev sahipliğinde yapılan Optimist İstanbul İl Birinciliği Yarışları’nda sporcularımızdan Ece Asya İkizler bayanlarda ikinci, Berke Burhan Juniorlarda üçüncü oldular. Kartal Belediye Başkanlığı Kupası Optimist Yarışları’nda da sporcularımızdan Berke Burhan Juniorlarda üçüncü, Defne Danişmend bayanlarda beşinci oldular.

===============================================================

 

Sporcu Adayları Beratlarını Aldılar

16-Beratlar

Yelken yaz okulu ilk dönem sporcu adayları beratlarını aldılar. 16 Haziran – 4 Temmuz 2014 tarihleri arasında 3 hafta süren temel yelken eğitimine 8-15 ya, arasında 28 sporcu adayı katıldı. Eğitim süresinin bitiminde sporcu adaylarına Galatasaray Kalamış Tesisleri’nde düzenlenen törenle beratları verildi. İkinci dönem eğitimlerimiz 7 Temmuz 2014 tarihinde başlayacaktır.

=========================================================

 

Galatasaray Yaz Yelken Okulu Faaliyette

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

 

http://www.galatasaray.org/sporokullari/pages/yelkenokullari.php

========================================================

 

 

 

YÜZME

http://www.galatasaray.org/susporlari/yuzme/

 

Olimpik Kulaçlar Yaş Grupları Yaz İl Müsabakasına Katıldık

17-Olimpik Kulaçlar

18-20 Temmuz 2014 tarihlerinde İstanbul Sultanbeyli (25m) Havuzu’nda yapılan 11-12 yaş yarışlarına 25 kulüpten 330 sporcu katıldı. Takım olarak 25 sporcu ile katıldığımız yarışlar sonunda 13 birincilik, 6 ikincilik, 8 üçüncülük kazandık.

İlk 3 sırada yer alan sporcularımız: http://www.galatasaray.org/susporlari/yuzme/haber/20710.php

==================================================

 

Vichy Açık Yaş Yüzme Yarışları’na Katıldık

4-5 Temmuz 2014 tarihlerinde Fransa-Vichy’de yapılan Fransa Şampiyonası Açık Yaş (50m) Yarışları’na 24 ülke 305 sporcu ile katıldı. Galatasaray müsabakalara 4 sporcu ile katılırken sporcularımızdan Nida Eliz Üstündağ A finalinde; diğer sporcularımız Doruk Tekin, İskender Başlakov, Ayşe Ezgi Yazıcı B finalinde yüzdüler.

=================================================

 

Akdeniz Yüzme Kupası’na Katıldık

18-Akdeniz

28-29 Haziran 2014 tarihlerinde İsrail-Netanya’da yapılan (50m) ve 18 ülkeden 420 sporcunun yarıştığı 30. Akdeniz Yüzme Kupası’nda müsabakalara 10 sporcu ile katıldık.

13-14 yaş bayan ve 15-16 yaş erkek yarışlarında sporcularımızdan Kaan Özcan 200m Kelebek yarışında 15-16 Yaş Erkek Türkiye Rekoru’nu kırdı. Kaan Özcan ve Serhat Kaan Aşık’ın yer aldığı 4x200m Serbest Bayrak Takımımız ise 15-16 Yaş Erkek Türkiye Rekoru’nu kırdı.

30. Akdeniz Yüzme Kupası’nda sporcularımızın aldıkları dereceler: http://www.galatasaray.org/susporlari/yuzme/haber/20574.php

================================================================

 

Canan Ateş Anısına Yüzme Müsabakaları Yapıldı

19-Canan Ateş1

19 Temmuz 2014 Cumartesi günü, Galatasaray Spor Kulübü Ergun Gürsoy Kapalı Yüzme Havuzu’nda (25m), 8-9-10 yaş gurubu yüzücüler arasında eski yüzücümüz ve antrenörümüz Canan Ateş anısına yüzme yarışları yapıldı.İki kulüpten 130 sporcunun katıldığı yarışlara takım olarak 95 yüzücü ile katıldık ve 11 birincilik, 9 ikincilik, 11 üçüncülük kazandık.

Dereceye giren yüzücülerimiz: http://www.galatasaray.org/susporlari/yuzme/haber/20709.php

====================================================

 

Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı Yapıldı

20-Master Boğaz

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından bu yıl 26. kez düzenlenen Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, 20.07.2014 tarihinde İstanbul Boğazı’nda yapıldı.

Boğaz2

Kanlıca İskelesi’nden start alan ve Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı önünde son bulan yaklaşık 6,5 kilometrelik yarışa 45 ülkeden 1749 sporcu katıldı. 18 engelli yüzücünün de yarıştığı organizasyonda İngiliz kraliyet ailesinde tahtın iki numaralı varisi, Prens William’ın eşi, Cambridge Düşesi Kate Middleton’ın kız kardeşi Pippa Middleton da yer aldı. Yarışın startını ise dünya ve olimpiyat şampiyonu, Hollandalı eski kadın yüzücü Inge de Bruijn verdi.

Detayllar için: http://www.galatasaray.org/susporlari/yuzme/haber/20731.php

==========================================

 

Dünya Masterlar Yüzme Yarışına Katılıyoruz

3-10 Ağustos 2014 tarihlerinde düzenlenecek 15. FINA Dünya Masterlar Yüzme Şampiyonası Montreal 2014’e katılacak yüzücülerimiz aşağıdaki gibidir:

Rabia Gemicioğlu, Renin Gemicioğlu, Pelin Çelik, Sami Gemicioğlu, Emrah Gemicioğlu, Osman Zengin ve Gürkan Yılmaz.

Masterlarımıza başarılar dileriz.

=========================================================

TARİHTEN BİR YAPRAK

Akıntıburnu

Resim: Kulüp lokali Bebek’ten Kuruçeşme’ye taşındığı yıllarda (1957) Arnavutköy Akıntıburnunda elinde kırmızı ve yeşil bayraklar olan bir nöbetçi durur, Arnavutköy İskelesinden kalkan vapurlara yol verirdi. Çapa resmi olan ışıklı tabela da o noktadan denizin altından elektrik hattının geçtiğini ve demir atılmaması gerektiğini ifade ederdi.

=================================================

 

Olimpiyatlarda iletişim / sponsor ilişkisi:

1948 Londra Olimpiyatlarında ilk kez televizyondan naklen yayın gerçekleşti. O tarihte İngiltere’de 80.000 TV olduğu tahmin ediliyordu.

1960 Roma Olimpiyatlarında İlk defa Olimpiyat Oyunları birçok televizyon kanalı tarafından takip edildi ve naklen yayın için önemli miktarlarda ödemeler yapıldı.

1964 Tokyo Olimpiyatında Olimpiyat tarihinde ilk kez Syncom3 Sateliti sayesinde kıtalar arası televizyon yayını gerçekleşti.

1984 Los Angeles Olimpiyat Oyunları ilk kez özel sektör tarafından finanse edilen olimpiyat oldu.

2000 Sydney Olimpiyatı süresince Avustralyalıların spora gösterdiği yoğun ilgi bütün dünyada oy birliği ile Sydney’in Olimpiyatı en iyi düzenleyen şehir ve seyircilerin en büyük ilgiyi gösterdiği organizasyon olarak anılmıştır. Birçok spor yorumcusu Sydney’i Olimpiyat ruhunun en iyi anlaşıldığı organizasyon olarak tanımlamıştır. Açılış merasimi, Sydney Olimpiyat Stadyumunda 110.000 kişinin takip ettiği ve televizyondan 3.7 milyar kişinin izlediği bir merasimle yapıldı.

2004 Atina Olimpiyatları tarihte ilk kez internet üzerinden naklen yayınlanan olimpiyat oldu.

2008 Pekin Olimpiyatı ilk olarak HD (High Definition) olarak yüksek çözünürlükte dünyaya yayınlanan olimpiyat oldu.

2012 Londra Olimpiyatına Acer, Atos, Coca-Cola, Dow, General Electric, McDonald’s, Omega SA, Panasonic, Procter & Gamble, Samsung ve VISA sponsor oldular ve IOC bu firmalardan 1.4 milyar Sterlin destek aldı.

Kaynak: Olimpiyatlarda Kürek Kitabı

=====================================================

 

BİLGİLENDİRME:

Divan Kurulu Toplantı Tutanakları Arşivi:

2012, 2013 VE 2014 yılında yapılan tüm Divan Toplantıları Davetiyelerini ve Tutanaklarını aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz:

http://galatasaraydivankurulu.com/

====================================================

Galatasaraylı Sporcular Derneği haberlerini ve etkinliklerini aşağıdaki linklerden güncel olarak takip edebilirsiniz:

http://www.galatasaraysd.org

http://www.facebook.com/#!/groups/432917256731770

=====================================================

Eski Susporları Bültenleri için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz:

http://gssusporlari.wordpress.com

=====================================================

 

 

NOT: Bu Bültenleri almak istemiyorsanız celal.gursoy@galatasaray.org adresine “konu” bölümüne NO yazılı bir boş mail atmanız yeterlidir. Celal Gürsoy, SU SPORLARI İLETİŞİM KOORDİNATÖRÜ

=====================================================