Susporları BÜLTEN25 – EYLÜL 2013

6-Sutopu bayanlar

BÜLTEN25 – EYLÜL 2013

KÜREK                                                                                                                               02.09.2013

Galatasaray Yıldızlar ve Küçük Erkeklerde Türkiye Şampiyonu

1-tş gençler

Spor Toto Gençler Türkiye Kürek Şampiyonası Sonuçlandı

Sapanca Kırkpınar Parkuru’nda 23-25 Ağustos 2013 tarihlerinde yapılan yarışlar sonunda Galatasaraylı sporcular yıldız erkekler ve küçük erkekler kategorilerinde takım şampiyonluğuna ulaştı.

Genç Erkeklerde FB birinci, GS ikinci, Şişecam Çayırova (ŞÇ) üçüncü,

Genç Kızlarda ŞÇ birinci, GS ikinci, Anadoluhisarı üçüncü,

Yıldız Erkeklerde GS birinci, FB ikinci, ŞÇ üçüncü,

Yıldız Kızlarda FB birinci, ŞÇ ikinci, GS üçüncü,

Küçük Erkeklerde GS birinci, FB ikinci, ŞÇ üçüncü,

Küçük Kızlarda ŞÇ birinci, GS ikinci, FB üçüncü oldu.

 

2-8+ tş yıldız

3-tş yıldız 8+

4-yıldız 4-

Gençler Türkiye Kürek Şampiyonasında birinci gelen sporcularımız aşağıdaki gibidir:  

Genç Kızlar 1x

Simge Z. Gündüz

 

Küçük Erkekler 1x

İsmet Çardaklı

Küçük Erkekler 2x

D. Kemal Özdemir – C. Batuhan Kızılaslan

Küçük Erkekler 4x

İsmet Çardaklı – D. Kemal Özdemir – C. Batuhan Kızılaslan – Doğanay Cin

Yıldız Erkekler 2-

Mustafa Gazanfer – Mesut Kılıç

Yıldız Erkekler 4-

Yunus Tör – M. Erkan Göktaş – Levent Örge – Harun Alkaya

Yıldız Erkekler 4x

Sabri Sevniş – Fatih Sevli – Emirhan Kuşçuoğlu – Mert Girit

Yıldız Erkekler 8+

Mustafa Gazanfer – Mesut Kılıç – M. Erkan Göktaş – Yunus Tör – Levent Örge – Harun Alkaya – Deniz Moğulkoç – Samet Çiçekli – (dümenci) Kaan Şahin

————————————————————————————-

Sporcularımız Gençler Balkan Kürek Şampiyonası’na Katılıyor

Galatasaraylı kürekçiler Simge Gündüz, Mert Mutlu, Harun Alkaya, Levent Örge, M. Erkan Göktaş, Yunus Tor, Mesut Kılıç, Mustafa Gazanfer, Emirhan Kuşcuoğlu ve J. Jak Amram ve antrenörleri Gökhan Aksoy, 7 – 8 Eylül 2013 tarihlerinde Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da yapılacak olan Gençler Balkan Kürek Şampiyonası’nda ülkemizi temsil etmek üzere milli takıma seçildiler.

—————————————————————————-

Dünya Kürek Şampiyonası Kore’de Yapıldı

5-4x Alman-Hırvat

Resim: Yıllardır Almanlara geçilen Hırvat Dört Çifte ekibi sonunda birinci gelerek rövanşı aldı ve dünya şampiyonu oldu. Fotoğrafçılar “beraber resim çekelim” deyince Alman sporcular bükemedikleri eli öptüler ve Hırvat rakiplerini omuzlarına alarak poz verdiler. Spor işte budur…

2013 Kürek Dünya Şampiyonasının 1 Eylül Pazar final gününde Kore’de yapay bir göl olan ve Korece anlamı “merkez” olan Chungju parkurunda 30.000 seyirci vardı. Sekiz gün süren yarışları 157.000 kişi izledi. 27 tekne sınıfında on üç Erkekler, dokuz Bayanlar ve beş Engelliler kategorisinde madalyalar dağıtıldı.

İtalya üçü altın toplam sekiz madalya kazandı. Madalya sıralamasında Avustralya ikinci, İngiltere üçüncü oldu.

25 sene önce 1988 Olimpiyatları için burada olan bazı kürekçiler şimdi değişik görevlerle tekrar Kore’ye gelmekten dolayı çok heyecanlıydılar. Bunlardan biri Alman Sekiz Tekinin antrenörü Ralf Holtmeyer bir diğeri de efsane İtalyan ikili Abbagnale’lerin dümencisi DiCapua idi. Di Capua yıllar sonra küreğe hizmet vermeye gönüllü olarak devam ederek Kore’de yarışan engelli karışık Dört Tekin dümeninde oturdu ve bu yarışta kazandıkları Gümüş madalyanın şimdiye kadar kazandıklarının en kıymetlisi olduğunu söyledi. Bir enteresan raslantı da Abbagnale ailesinden geldi 1988 Olimpiyatlarında iki kardeş Giuseppe ve Carmine İki Tek Dümencilide Altın Madalya kazanırken aynı olimpiyatta ailenin en küçüğü Agostino da Dört Çiftede Altın kazanmıştı. Böylece tarihte ilk ve tek kez bir olimpiyatta aynı aileden üç kişi Altın Madalya kazanmış oldu. Bu olimpiyatta da bu kürekçi ailenin yeni bir üyesi olan Vincenzo İki Tek Dümencilide Altın Madalya kazandı. Yorumcular kürek sporunun Abbagnale ailesi için artık bir “Family Business” olduğunu söylediler.

Amerikalı Bayanlar Sekiz Teki 2006 yılından beri geçilmeden farklı olarak birinci gelmeye devam etti.

Alman Sekiz Teki yıllar sonra İngilizlere geçildi.

İki Tek Dümencisiz teknesinde Yeni Zelandalı “Kiwi Ekibi” gene çok farklı kazandı ve dünyadaki tek iki milli marşlı ülke olan Yeni Zelanda’nın İngiliz kopyası olan değil de hakiki olan milli marşını seyircilere dinletti.

Çek Ondrej Synek rakiplerine Tek Çifte dersi verirken Küba’lı Rodrigez kendisini sene başından beri izleyenleri utandırmadı ve Gümüş kazandı. Frankfurter Germania 1869’un iftiharı Alman Marcel Hacker 36 yaşında Dünya Şampiyonalarındaki beşinci Bronz Madalyasını kazandı.

Bir başka Çek Tek Çifteci Knapkova bu sefer bekleneni veremedi, Yeni Zelanda’lı Emme Twig’in ardından üçüncü olurken Avustralya’lı Kim Crow heyecansız ve ezici bir kürekle birinci oldu.

Litvanya ilk Dünya Birinciliğini Bayanlar İki Çiftede kazandı,

Seyredilmesini kesinlikle tavsiye edeceğim yarış (M4-) Erkekler Dört Tek Dümencisiz finali oldu. 2013 Avrupa Şampiyonu Hollanda burada adeta uçarak yaptığı 40 tempoluk finişle birinciliği garantilediğini sanan Avustralya’yı son metrelerde hayal kırıklığına uğrattı ve dünya şampiyonu oldu, bu inanılmaz finişten sonra Hollandalı seyirciler parkura atlayıp tekneye yüzdüler. Tribünlerdeki seyirciler de dünyanın en eski (1574) milli marşı olan Hollanda milli marşını dinlediler.

2013 Dünya Şampiyonasına Türkiye’den katılan olmadı.

Dünya Kupalarına ve Avrupa Şampiyonasına katılan bazı ekiplerin Kore’ye gelmemesi organizatörleri düşündürdü. Sezonun çok fazla uzun olması buna neden olabilir mi? Gelecek sene Dünya Şampiyonası daha kısa bir sezonun ardından Amsterdam’da yapılacak.

Bütün Yarışların videolarını aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz:

 ——————————————————————————————–

SUTOPU

Sutopu Bayan Takımımız Türkiye Şampiyonu

6-Sutopu bayanlar

İzmir Narlıdere Havuzu’nda 23-25 Ağustos 2013 tarihlerinde yapılan Sutopu Bayanlar 1. Lig müsabakaları takımımızın şampiyonluğu ile sonuçlandı.

Takımımız karşılaşmalardan aşağıdaki sonuçlarla ayrılarak ligi birinci sırada bitirdi:

Heybeliada 26-2

Bursagücü 15-5

Çınarlı 20-4

ASSK 8-6

ESTİ 12-8

———————————————————————————————-

 

LEN Şampiyonlar Ligi’ne Doğrudan Katılıyoruz

Avrupa Yüzme Birliği (LEN), bu sezon yeni statüyle oynanacak LEN Şampiyonlar Ligi organizasyonunda Galatasaray’ı eleme oynamayacak sekiz takımdan biri olarak belirledi.

Yeni statüye göre 40’ın üzerinde takımın elemelerde mücadele edeceği organizasyonda 8 takıma muafiyet getirildi.

Elemeden muaf tutulan 8 takım ve elemelerden gelen 4 takımın katılımıyla toplam 12 ekip, altışar takımlı iki grupta mücadele verecek. Gruplardan çıkacak üçer takım ise Altılı Final oynama hakkı kazanacak.

Galatasaray eleme maçları oynamadan 22 Kasım’da başlayacak grup maçlarına dahil olacak.

Galatasaray’la birlikte İspanya’dan Barcelona, Almanya’dan Spandau 04, Yunanistan’dan Olympiakos, Sırbistan’dan Partizan, İtalya’dan Brescia,  Hırvatistan’dan Dubrovnik ve Macaristan’dan Eger takımları eleme oynamadan ana tabloda yer alacak.

2014-2015 sezonu LEN Şampiyonlar Ligi Altılı Finali 29-31 Mayıs 2014 tarihlerinde oynanacak.

——————————————————————————————————

Sutopu Miniklerde 2. Olduk.

Takımımız Malatya’da yapılan Türkiye Şampiyonasında eleme gurubunda yaptığı maçlarda aşağıdaki neticeleri alarak yarı finale kaldı:

Adana Kurtuluş 22-0

Malatya Gençlik Hizmetleri 30-0

İTÜ 21-0

Gaziantep Palacı karşısında 24-2

Takımımız Yarı Finalde karşılaştığı ESTİ karşısında 8-4 galip gelerek finale kaldı

Miniklerimiz final maçında ENKA karşısında 6-2 mağlup olarak Türkiye İkincisi oldu.

———————————————————————————————-

Sutopu Küçüklerde 2. olduk.

Sutopu Küçükler 1. Lig 2. Devre maçları 15-18 Ağustos 2013 tarihlerinde Ataköy havuzunda yapıldı. Yedi müsabakanın altısını kazanıp ENKA karşısında mağlup olan takımımız ligi 2. sırada tamamladı.

Maç sonuçları aşağıdaki gibidir:

ESTİ 14-4

Antakya AYK 27-0

ODTÜ 18-2

İYİK 23-0

ASSK 14-5

ENKA 3-10

Çınarlı 15-1

————————————————————————————————

ÜZÜLDÜK:

Ağustos ayında eski Şampiyon Sutopçularımızdan, Divan Üyesi Ömer Balkan vefat etti. Ailesinin ve Susporları camiasının acısını paylaşır, geride kalanlara sağlık ve sabırlar dileriz

 ———————————————————————————————–

YELKEN

420 ve 470 Sınıfı Yelkencilerimiz 2013 Türkiye Şampiyonu

7-Yelken Şampiyon

24-28 Ağustos 2013 tarihlerinde İstanbul Caddebostan Parkuru’nda yapılan 420 ve 470 sınıfları İstanbul İl Birinciliği ve Türkiye Şampiyonası’na yelken şubemiz, Antrenörümüz İsmail Uzunlar nezaretinde 420 sınıfında sporcularımız Deniz Bağcı- Kaan Tuna ve 470 sınıfında Tora Kutoğlu-Abdullah Bağlıca’dan oluşan ekiplerle katıldı.

420 sınıfında 7 kulüpten 15 teknenin, 470 sınıfında ise 5 kulüpten 9 teknenin katıldığı organizasyonda yapılan 8 yarış sonucunda Olimpik 470 sınıfının alt yapı teknesi olan 420 sınıfında sporcularımız İstanbul Şampiyonu ve Türkiye Şampiyonu oldular. Olimpik sınıf olan 470 sınıfında da sporcularımız İstanbul Şampiyonu ve Türkiye Şampiyonu oldular.

Baş Antrenörümüz İsmail Uzunlar, sporcularımız Tora Kutoğlu-Abdullah Bağlıca, Deniz Bağcı ve Kaan Tunay’ı tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

Bu sonuçların ardından sporcularımızdan Tora Kutoğlu – Abdullah Bağlıca 470 sınıfında, Güneycan Kaptan Laser Standart sınıfında, Ecem Güzel Laser Radial Bayan sınıfında, Ece Asya İkizler Optimist sınıfında milli takıma seçildiler. Sporcularımız Balkan Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edecekler.

——————————————————————————————–

Urla International Grape Harvest Optimist Regatta Yarışları Yapıldı

13-18 Ağustos 2013 tarihlerinde İzmir-Urla’da Ali Rıza Mete Urla Yelken Gençlik ve Spor Kulübü ev sahipliğinde gerçekleşen Urla International Grape Harvest Optimist Regatta Yarışları 23 kulüp ve 88 sporcunun katılımı ile gerçekleşti. Galatasaray yarışlara 2002-2003 ve 2004 doğumlu 13 sporcu ile katıldı.

Yapılan 9 adet yarış sonucunda Sporcularımız aşağıdaki dereceleri almışlardır:

Optimist Genel Bayan 1.  Ece Asya İkizler

Optımıst 2002 doğumlular Genel Bayan 1. Ece Asya İkizler

Optimist Genel (Bayan-Erkek) 5. Ece Asya İkizler

Optimist 2002 doğumlular Genel (Bayan-Erkek) 2. Ece Asya İkizler

Optımıst 2004 doğumlular Bayan 2. Duru Danişmend

Optimist 2004 doğumlular Bayan 3. Melisa Olcay

————————————————————————————————–

YÜZME

Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’na Katıldık

8-Yüzme Dünya Gençler

26-31 Ağustos 2013 tarihlerinde Dubai’de yapılan 4. Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’na beş yüzücü ile katıldık. Nida Eliz Üstündağ, Gülşah Sude Özgen, Kaan Türker Ayar, Mustafa Kubilay Atay, Deniz Palalar ve antrenörleri Hakan Kiper ülkemizi bu şampiyonada temsil ettiler.

Sporcularımızın aldığı dereceler aşağıdaki gibidir:

Deniz Palalar 200m Kelebek 2.10.89  34.

Gülşah Sude Özgen 4x100m Karışık Bayrak  4.21.76  14.

Nida Eliz Üstündağ 4x100m Karışık Bayrak 4.21.76  14.

Kaan Türker Ayar 100m Serbest 51.81 34.

Mustafa Kubilay Atay 100m Serbest 52.73 45.

Nida Eliz Üstündağ 100m Kelebek 1.02.47 22.

Mustafa Kubilay Atay 50m Kelebek 25.04 ile 22.

Sporcularımız Kaan Türker Ayar ve Mustafa Kubilay Atay’ın yer aldığı 4x100m Serbest Bayan-Erkek mix bayrak takımı 3.37.64 ile finalde Dünya 7.si.

Nida Eliz Üstündağ  50m Kelebek 28.32 ile 24.

Gülşah Sude Özgen  100m Kurbağalama 1.13.89 ile 33.

Mustafa Kubilay Atay 50m Serbest 25.83 ile 65.

Kaan Türker Ayar 100m Kelebek 55.27 ile 20.

Deniz Palalar 100m Kelebek 56.76 ile 37.

Nida Eliz Üstündağ 200m Kelebek 2.16.78 ile 9.

4x100m Mix Karışık Bayrak 4.07.11 ile 14. (Gülşah Sude Özgen-Deniz Palalar)

Gülşah Sude Özgen: 50m Kurbağalama 33.20 ile 26.

4x100m Serbest Bayrak: Mustafa Kubilay Atay – Deniz Palalar – Kaan Türker Ayar 3.30.37 ile 12.

 ————————————————————————————————

15. FINA Dünya Su Sporları Şampiyonası’na katıldık

20 Temmuz – 4 Ağustos 2013 tarihleri arasında İspanya’nın Barcelona şehrinde düzenlenen şampiyonaya katılan sporcu sayısında rekor kırıldı.

28 Temmuz – 4 Ağustos 2013 arasında yapılan yüzme yarışlarına milli takımımız 12 sporcu ile katıldı. Kulübümüzden yedi sporcu milli takım kafilesinde yer aldı. Müsabakalara katılan yüzücülerimiz aşağıdaki gibidir:

Alpkan Örnek, Doğa Çelik, Güven Duvan, Hazal Sarıkaya, İskender Başlakov, Kemal Arda Gürdal, Nezir Karap.

Sporcularımızın aldığı neticeler aşağıdaki gibidir:

Erkekler 400m Bireysel Karışık Alpkan Örnek 4.28.22 ile 30.

Erkekler 4x100m Karışık Güven Duvan, İskender Başlakov ve Doğa Çelik’in de içinde bulunduğu Takımımız 3.43.71 ile 19.

Erkekler 50m Sırtüstü Güven Duvan 26.25 ile 25.

Erkekler 50m Serbest Doğa Çelik 22.89 ile 34.

Erkekler 4x200m Serbest elemeler: Doğa Çelik, Nezir Karap, Furkan Maraşlı ve Gürdal Kemal Arda 16.

Kadınlar 50m Sırtüstünde Hazal Sarıkaya 30.15 ile 38.

Erkekler 100m Serbestte Arda Kemal Gürdal 49.65 ile 23.

Erkekler 800m Serbestte Nezir Karap 8:21.13 ile 32.

Erkekler 50m Kelebekte İskender Başlakov 00.24.98 ile 43.

Erkekler 400m Serbestte Nezir Karap 3.57.37 ile 32.

Erkekler 4x100m Serbest yarışında katılan yüzücülerimiz Doğa Çelik, Arda Kemal Gürdal ve İskender Başlakov 3.20.00 ile 12.

Erkekler 100m Sırtüstünde Güven Duvan 56.78 ile 33.

Erkekler 200m Serbestte Doğa Çelik 1.51.79 ile 41.

——————————————————————————————————-

5. İzzet Peşte Masterlar Açık Su Yarışları Yapıldı

9-Master Peşte

5. İzzet Peşte Masterlar Açık Su Yarışları 24 Ağustos 2013 Cumartesi günü İznik’te yapıldı.

Galatasaraylı sporcu Pelin Çelik 3000 metre bayanlar yarışına katılarak hem 40-44 yaş kategorisinde hem de bayanlar genel klasmanda birinci oldu.

İznik Çinisi’nden yapılmış olan özel madalyaları kendisi de Galatasaray taraftarı olan İznik Belediye Başkanı Kadri Eryılmaz verdi.

———————————————————————-

Açık Su Yüzme Şampiyonası’nın İlk Etabı Yüzüldü

10-Açıksu Master

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin mavi bayraklı sahillerinde organize ettiği ve 18, 23 ve 25 Ağustos 2013 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Açık Su Yüzme Şampiyonası’nın ilk etabı 18 Ağustos 2013 Pazar günü yüzüldü. İlk yarış Kandıra Cebeci Halk Plajı’nın bin metrelik parkurunda gerçekleştirildi. 36-45 yaş kategorisinde müsabakalara katılan yüzücümüz Pelin Çelik ilk etapta 5. oldu.

—————————————————————————————

Masterlar Yaz Yüzme Müsabakaları Yapıldı

11-Master Yaz

Masterlar Yaz Yüzme Müsabakaları, 16-18.08.2013 tarihlerinde Trabzon Mehmet Akif Ersoy Yüzme Havuzu’nda yapıldı. Kulübümüzden yarışlara katılan Murat Özüak 50 metre ve 100 metre sırtüstünde iki yarışta da Yeni Türkiye Rekoru kırarak birinci oldu.

 —————————————————————————————————–

Masterlarımız Avrupa Yüzme Şampiyonasına katılıyor

Avrupa Master Yüzme Şampiyonası Hollanda-Eindhoven kentinde başladı. 31 Ağustos-7 Eylül 2013 tarihleri arasında yapılacak olan şampiyonaya kulübümüzden Pelin Çelik, Murat Özüak ve Osman Zengin katılıyorlar.

—————————————————————————————————-

TARİHTEN BİR YAPRAK

PORTRE: EFSANE KÜREKÇİ ÜNAL YAMAN

http://gssusporlari.wordpress.com/2013/08/30/portre-unal-yaman/

————————————————————————————————

ÜZÜLDÜK:

Kürek Şubemizin Galatasaray Adasında olduğu o eski güzel zamanlardan tanıdığımız, bizlerden desteğini hiç esirgemeyen sevgili Reha Eken ağabeyimizi kaybettik. Şampiyon kürekçilerimizden olan kızı İpek ve aile yakınlarına başsağlığı diler acılarını paylaşırız.

———————————————————————————————

BİLGİLENDİRME:

Divan Kurulu Eylül 2013 Toplantı Davetiyesi:

http://galatasaraydivankurulu.com/2013/09/01/divan-kurulu-eylul-2013-toplanti-davetiyesi/

———————————————————————————————-

Divan Kurulu Toplantı Tutanakları Arşivi Hizmetinizde

2012 yılında yapılan tüm Divan Toplantıları Tutanaklarını aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz:

http://galatasaraydivankurulu.com/

———————————————————————————————-

Galatasaraylı Sporcular Derneği haber ve etkinliklerini aşağıdaki linklerden takip edebilirsiniz:

http://www.galatasaraysd.org

http://www.facebook.com/#!/groups/432917256731770

————————————————————————————————

Eski Susporları Bültenleri için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz:

http://gssusporlari.wordpress.com
——————————————————————————————–

NOT: Bu Bültenleri almak istemiyorsanız susporlari@galatasaray.org adresine “konu” bölümüne NO yazılı bir boş mail atmanız yeterlidir.
Celal Gürsoy

SU SPORLARI İLETİŞİM KOORDİNATÖRÜ

=================================================