World Cup III Luzern Bülteni

French men's four launches boat

2013 kürek sezonunun son World Cup yarışı İsviçre-Luzern parkurunda 12-14.07.2013 tarihlerinde mükemmel hava ve su şartlarında gerçekleşti. Amerikan Kadın Sekiz Tek ekibi parkur rekorunu kırdı, Tek Çiftede birinci olan Çek Ondrej Synek’te yarışı yeni parkur rekoru ile bitirdi. Amerika, Sekiz Tek teknesinde hem Erkek ve hem de Kadın yarışlarını kazandı.

Kadınlar İki Tek Dümencisiz yarışında:

 Great Britain's women's pair

Favori İngiliz ekibi Helen Glover ve Polly Swann starttan itibaren liderliklerini koruyarak altın madalyayı kazandılar, Olimpiyatlarda Bronz kazanmış olan Yeni Zelanda’lı Rebecca Scown yeni partneri Kayla Pratt ile birinci giden tekneyi çok sıkıştırdı ancak Amerikalı Taylor Goetzinger ve Meghan Musnicki çiftinin önünde İngiltere’nin bir saniye ardından yarışı bitirdi. Asıl mücadele parkurun ikinci yarısındaki ekipler arasında yapıldı ve dördüncü Romanya, beşinci Hollanda ve altıncı Güney Afrika aynı saniye içinde finişe girdiler. Kürek sporunda büyük aşama gösteren ve büyük bütçeli ülkeler olan, buna rağmen B Finalde kalan Avusturalya ile Almanya’nın başaramadığını yapıp A Finale çıkan ve başa baş bir yarış çıkartan Güney Afrika’ya dikkat etmek gerekiyor.

Erkekler İki Tek Dümencisiz yarışında:

New Zealand's men's pair

İspanya Alexander Sigurbjonsson Benet – Pau Vela Maggi ekibi yarışa hızlı başladı, bir hafta once Henley’de birinci olan favori Yeni Zelanda ekibi Eric Murray – Hamish Bond ilk beş yüz metreye dördüncü girmelerine rağmen bin metre şamandıralarını önde geçtiler. Sonra İtalyan ekibi Marco Di Costanzo ve Matteo Castaldo devreye girdiler. Bin beş yüz metre çizgisini Yani Zelanda’nın arkasında İtalya ve İspanya tekneleri aynı saniye ve salisede 4.51.05 ile geçtiler, finişe Yeni Zelanda İtalya’nın beş saniye önünde girerken İspanya Bronz madalyada kaldı. Bin beş yüz metreye sonuncu giren Güney Afrika’lı Shaun Keeling – Lawrence Brittain ekibi son beş yüz metrede beklenmeyen bir performansla Olimpiyat ikincisi Fransa’yı dört saliseyle geçerek dördüncülüğe yükseldi. Sırbistan altıncı oldu.

Yeni Zelandalı “Kiwi İkilisi” 51. yarışlarında da birinci geldiler. Bu ikili bir hafta önce Henley’de yarışmış ve 1995 yılında Steve Redgrave ve Matthew Pinsent’in 1995 yılında kırdıkları 2112 metrelik Henley Parkur rekorunu egale etmişlerdi.

Güney Afrika’nın Tuks Rowing Club ekibi Shaun Keeling – Lawrence Brittain, bir hafta önce Henley yarışında Galatasaray adına yarışan İsa Say ile Selman Can Buruşoğlu’ndan oluşan İki Tek Dümencisiz ekibimizi geçmişler bir tur sonra da Yeni Zelanda’ya geçilerek elenmişlerdi. Aynı kulüpten David Hunt ve Vincent Breet Henley’de diğer seriden gelerek Yeni Zelanda ekibiyle finalde yarışmış ve ikinci olmuştu. Geçen sene U23 yarışında aynı teknede Gümüş Madalya kazanmış olan (Henley ikincisi) David Hunt ve Vincent Breet’in Luzern’de şansları tutmadı ve B Finalde kaldılar. Orada da çok başarılı bir yarış çıkartarak Luzern’e çok iddialı gelen Alman Andre Sieber – Philipp Naruhn ekibi ile İtalya, Avustralya ve Polonyayı geçerek birinci geldiler.

Erkekler Hafif Kilo Dört Tek Dümencisiz yarışında:

Lightweight men's four heat 

Senenin geçilmez ekibi Yeni Zelandalı dörtlü yarışa önde başladı ve önde bitirdi. James Hunter, James Lassche, Peter Taylor ve Curtis Rapley 2012 Olimpiyatları seçmelerini geçememişlerdi. Bu sene tutulmuyorlar. Olimpik Bronz Madalyalı Danimarka ikinciliği kontrol altında tuttu, Hollanda üçüncü oldu, Olimpiyat Altın Madalyalı Güney Afrika teknesi dördüncü olurken İngiltere ile aynı saniyede finişe girdi. Polonya altıncı oldu.

B Finalde Amerika birinci olurken onları Çek Cumhuriyeti, Fransa, Avustralya, Almanya ve İtalya takip etti.

Kadınlar Hafif Kilo İki Çifte yarışında:

Lightweight women's double sculls heat 

Geçen senenin ve bu senenin Avrupa Şampiyonu İtalyan Laura Milani – Elisabetta Sancassani ekibi favori olarak başladığı yarışı ortalardan gelerek kazandı. Bu Altın Madalya aynı zamanda İtalya Kadın Kürekçilerinin bir World Cup yarışında kazandığı ilk Altın oldu. Bu ikili uluslar arası yarış dünyasında ikinci on yıllarına girerken Sancassani de 2012 yılına kadar ağır kilolarda yarışmıştı. Yarışa Amerikan Kristin Hedstrom – Kathleen Bertko ekibi hızlı başladı ve ilk bin metreyi önde götürdü ancak sonunda İtalya’nın üç saniye ardından ikinci oldu. Yarışın tümünü sonuncu olarak sürdüren Yeni Zelanda’lı Julia Edward ve Lucy Strack müthiş bir finiş yaparak İngiltere’yi 0.09 saniye ile geçerek Bronz Madalyayı kazandılar. İngiltere’nin ardından yarışı önlerde götüren Almanya son metrelerde beşinci olan Hollanda’ya geçilerek sonuncu oldu.

Erkekler Dört Tek Dümencisiz yarışında:

A-final of the men's four 

Sezon başında otoriteler bu tekne sınıfında İngiltere ile Avustralya’nın mücadele vereceğini düşünmüşlerdi ancak Eton Dorney’de yapılan World Cup II’de ikinci olan İngiliz ekibinde büyük hayal kırıklığı yaşandı ve ancak B Finale kalabildiler. A Finalde Amerika’nın yeni kadrosu ilk uluslar arası yarışında startta çok kendinden emin başladı ve liderliği hemen ele geçirdi, antrenörleri Bryan Volpenhein’in ekibi Grant James, Seth Weil, Henrik Rummel ve Michael Gennaro 5.50.78 ile birinci olurken bütün parkur boyunca çok yakın takipte olan Avustralya 5.51.63 ile ikinci, İtalya 5.51.70 ile üçüncü olarak finiş çizgisini geçtiler. Hollanda dördüncü, Belarus beşinci ve Almanya altıncı oldular.

B Finalde Çek Cumhuriyeti birinci olurken onları Hırvatistan, Kanada, İngiltere, Yeni Zelanda ve Norveç takip etti.

Kadınlar Dört Çifte yarışında:

A-final of the women's quadruple sculls 

Sezona Avrupa Şampiyonasını kazanarak başlayan Annekatrin Thiele, Carina Baer, Julia Richter ve Britta Oppelt’ten kurulu Alman ekibi yarışın başından sonuna liderliğini sürdürdü, Bir gün önce yarı finali kazanan Polonya yarışa ümitli başladı ve Alman teknesini yakından takip etti, finişte 41 tempoya kadar çıkarak ikinciliği garantiledi, Avustralya üçüncü, İtalya dördüncü, Belarus beşinci ve son 250 metrede kürek takarak dördüncülüğü kaçıran Amerika altıncı oldu.

B Finalde Hollanda birinci, Yeni Zelanda ikinci, Kanada üçüncü oldu, onları İngiltere, Danimarka ve Hollanda2 takip etti.

Erkekler Dört Çifte yarışında:

Croatia's men's quadruple sculls

Gözler Olimpik Şampiyon Almanya üstündeydi ama Rus ekibi de iyi bir start yaptı ve ilk beş yüz metreyi iki ekip de aynı zamanla 1.22.77 ile geçtiler. Onları 1.22.99 ile Hırvatlar takip etti. David Sain, Damir Martin and Valent ve Martin Sinkovic kardeşlerden kurulu dört yaşındaki Hırvat ekibi bin metreye önde girdi ama altı tekne bin metre çizgisini 3.5 saniye içinde birbirlerinden kopamadan geçtiler. Hızlı çıkışın ağırlığını taşıyamayan Rusya geri kalırken Almanya, Estonya ve İngiltere başa baş bir yarış çıkartarak bin beş yüz metreye girdiler. Finişte Hırvatistan bu sene ikinci kez World Cup yarışını kazanırken yeni kurulan Alman ekibi Gümüşte kaldı ve Estonya bu sene ikinci kez üçüncü oldu. Onları İngiltere, Rusya ve Polonya takip etti.

B finalde eşit güçteki ekiplerin büyük çekişmesi izlendi. Finişte ilk beş tekne iki saniyede çizgiyi geçti. Çek Cumhuriyeti birinci, Amerika ikinci, Hollanda üçüncü oldu, onları Kanada, Yeni Zelanda ve İtalya izledi. Üçüncü, dördüncü ve beşinci tekne aynı saniyede finişe girdi.

Erkekler İki Çifte yarışında:

New Zealand's men's double sculls 

Norveçli ikili yarışa hızlı başladı ancak kısa sürede parkurun kontrolunu bir hafta önce Henley parkurunda rekor kırarak birinci olan Yeni Zelandalı Michael Arms ve Robert Manson ele aldı. Onları çok yakından takip eden İtalya, Almanya ve Litvanya yarış içinde değişerek finişe kadar sonu belli olmayan, seyri çok heyecanlı bir yarış çıkarttılar. Sonunda Altın Madalyayı alan Yeni Zelanda, ardından Gümüş alan İtalya, üçüncülük için saniye ve saliseleri aynı olan Almanya ve Litvanya’nın derecesi 6.11.16 olarak ölçüldü sonunda jüri 1/100 saniye ile Almanya’ya Bronz madalyayı verdi. Dördüncü Litvanya, beşinci Norveç, altıncı Henley’de de Yeni Zelanda’ya geçilmiş olan İngiltere oldu.

Kadınlar İki Çifte yarışında:

Lithuania's women's double sculls

Litvanya antrenörü Gianni Postiglione tarafından kurulan tecrübeli hamlacı Donata Vistartaite ve genç Milda Valciukaite ekibi bu çok zor ve eşit güçteki ekiplerin yarıştığı parkuru az farkla önde bitirdiler. Onları son metrelerde yakalamak üzere olan Yeni Zelanda takip etti, Amerika1 üçüncü olurken Belarus dördüncü, İngiltere beşinci ve Amerika2 altıncı oldu.

Erkekler Hafif Kilo İki Çifte yarışında:

France's lightweight men's double sculls 

Yarışın favorisi Olimpiyat dördüncüsü ve bu senenin geçilmez ekibi Fransız Jeremie Azou – Stany Delayre, yarışı baştan sona önde götürdü ama İtalya ve İngiltere ile arasını hiç açamadı. Bin metreye üç tekne de aynı saniyede girdi, finişte ekipler 43 tempoya kadar çıktılar, Fransa Altın Madalyayı alırken İtalya ikinci ve İngiltere üçüncü oldu, onları Hollanda, Polonya ve Yunanistan izledi.

Kadınlar Sekiz Tek yarışında:

The United States of America's women's eight 

Eleme yarışlarında en hızlı tekne Amerika olmuştu. Seneye pek iyi başlamamış olan ekip mükemmel bir yarış çıkartarak yarışı önde sürdürdü ancak çok yakından Romanya, Kanada ve İngiliz ekipleri tarafından takip edildi. Finişte Amanda Polk, Kerry Simmonds, Emily Regan, Lauren Schmetterling, Grace Luczak, Caroline Lind, Victoria Opitz ve Heidi Robbins’ten kurulu Amerika ekibi 5.54.16 ile (rüzgarsız bir havada) dünyanın en iyi zamanını yaparken altı saniye ardından Romanya ikinci, bir saniye farkla Kanada takip etti. İngiltere dördüncü, Almanya beşinci ve Yeni Zelanda altıncı oldu.

Erkekler Tek Çifte yarışında:

Czech Republic's Ondrej Synek 

Çek Cumhuriyetinden Ondrej Synek Tek Çiftede dünyanın en iyi derecesini yaparak birinci oldu. Hızlı startı ile tanınan İngiliz Alan Campbell ilk beş yüzü önde geçti ama bin metreden sonra kontrol Synek’in elindeydi. Kübalı Fournier Rodriguez uzun süre onu takip etti ancak Alman Marcel Hacker gücünü iki bin metreye daha iyi böldü ve Synek’in rekor derecesi 6.37.40’ın sadece iki saniye ardından ikinci oldu. Küba üçüncü, Hollanda dördüncü, Bulgaristan beşinci ve İngiltere altıncı oldu.

B Finalinde Litvanya birinci, Meksika ikinci ve Amerika üçüncü oldu, onları İsviçre, Slovenya ve Macaristan izledi.

Henley’de çok başarılı yarışlar çıkartarak Yeni Zelanda’lı Olimpik Şampiyon Mahe Drysdale’I, İngiliz Alan Campbell’i ve Slovenyalı Olimpik Madalyalı Luka Spik’i geçen Azerbaycan’ın yeni yıldızı Aleksandar Aleksandrov Luzern’e katılmadı. O da Yeni Zelandalı Drsysdale gibi altı hafta sonra yapılacak olan Dünya Şampiyonasına konsantre oldu.

Kadınlar Tek Çifte yarışında:

Australia's Kim Crow 

U23 İki Çifte şampiyonu Avusturyalı Magdalena Lobnig yarışa hızlı başladı. Olimpiyat dördüncüsü Yeni Zelandalı Emma Twigg onu takip etti, ancak parkurun yarısında Olimpiyatta üçüncü olan ve o tarihten beri geçilmeyen Avustralyalı Kim Crow öne tırmandı, yarışı iyi takip eden Amerikalı Eleanor Logan, Çek Mirka Knapkova ve Yeni Zelandalı Emma Twigg finişe çok yakın girdiler. Dünyanın en iyi derecesi 0.21 saniye ile kırılamadı, Avustralya 7.14.35 ile birinci olurken ikinci Amerika ve üçüncü Çek Cumhuriyeti aynı saniyede 7.16 ile finişi geçtiler, Yeni Zelanda dördüncü, bütün yarışı sonuncu olarak sürdüren Çin yaptığı güzel atakla beşinci ve yarışa kontrolsuz bir hızla başlayan Avusturya altıncı oldu.

Bir hafta önce Henley’de Çek Knapkova Yeni Zelandalı Twigg’i geçerek birinci olmuştu. Her iki kürekçi de elemelerde İngiliz rakiplerini saf dışı bırakmışlardı.

Erkekler Sekiz Tek yarışında:

Men's eight A-final 

2009 yılından beri geçilmeyen Alman ekibi üniversitelerin en iyi ekiplerinden kurulan karma Amerika karşısında ancak bin metre dayanabildi ve son metrelerdeki finişi ile çok yaklaşmasına rağmen dört salise ile Amerika’nın ardından ikinci oldu. Onları üçüncü olan Hollanda ve İngiltere izledi. Henley’de rekor kırarak birinci olan İngilizler dördüncülükte kalarak hayal kırıklığı yarattılar. Fransa beşinci, Polonya altıncı oldu.

Üç yarışlık 2013 Worl Cup serisinin sonunda İngiltere toplam 179 puanla birinci olurken Yeni Zelanda 144 puanla ikinci ve Avustralya 119 puanla üçüncü oldu. Onları Almanya, Amerika ve Polonya takip etti.

Kürek sezonu bu yıl çok geniş bir zaman dilimine yayıldı. 22 Mart 2013’te ilk World Cup yarışı ile Avustralya-Sidney’de başlayan 2013 kürek sezonu 24 Ağustos / 1 Eylül 2013 tarihlerinde Güney Kore – Tangeum-See‘de Changju parkurunda yapılacak Dünya Şampiyonası ile sona erecek. Bu çok uzun sürecek olan sezonda bazı antrenörler ekiplerini sağlıklı bir periyodik düzende tutabilmek için her yarışa katılmadılar ve hedef olarak Kore‘yi seçtiler. Dünya Şampiyonasında çok farklı yarışlar olacağı bekleniyor.

Eski World Cup Bültenleri:

World CupI bülteni:

http://gssusporlari.wordpress.com/2013/03/25/2013-kurek-sezonu-ilk-yarisi/

World CupII bülteni:

http://gssusporlari.wordpress.com/2013/06/24/2013-world-cup2-bulteni/

 

Hazırlayan: Celal Gürsoy

Susporları İletişim Koordinatörü