Kültür Farkı

Boş Tribünler

17. Akdeniz Oyunları Mersin’de 24 ülkeden 5100 sporcunun katılımı ile yapıldı. Olimpiyatlara aday olduğumuz bir dönemde ülkemiz için önemli bir deneme oldu. Siyasiler işe karışmasa organizasyon hatasız yürüyecekti ama ev sahibi konumundaki Mersin Valisi Ankara’dan boy göstermeye gelen siyasilerin arkasında kalınca işin tadı kaçtı. Haberlerin arasına sıkışıp gizlenmeye çalışılan otuza yakın doping olayı da yabancıların dikkatinden kaçmadı. Bu federasyonların başkanları, antrenörler, idareciler utanmadan görevlerine devam ediyorlar.

Oyunlar boyunca organizatörleri endişeye sevk eden durum sahada değil tribünlerdeydi. Karşılaşmaları seyretmeye gelen çok yetersiz sayıda seyirci sponsorları, medyayı ve yabancı gözlemcileri üzdü. Batı ülkelerinde en bilinmeyen sporların bile tribünleri doldurmasını otoriteler ve medya duayenleri batı ülkeleri ile aramızdaki kültür farkına bağladılar. Bu gözlemin ne kadar yanlış olduğu şu anda Tataristan’ın başkenti Kazan’da yapılmakta olan Universiade Oyunlarında ortaya çıktı. Kazan’a 170 ülkeden 13.000 üniversiteli sporcu geldi ve bütün müsabakalar dolup taşan tribünlere karşı oynanmakta. Batı ile aramızda olduğu iddia edilen kültür farkını bu sefer doğu ile aramızdaki acaba hangi değer yargısına sığdıracağız merak ediyorum.

İster Akdeniz Oyunları, ister Üniversiteler Arası Spor Oyunları olsun ülkemizde futbolu taşıyan üç büyük kulübümüzün dışındaki hiç bir spor müsabakası tribünleri dolduramıyor. Mersin‘de kapanış gününde biletleri 1 liraya indirerek ve otobüslerle seyirci taşıyarak doldurulan tribünler gözlemcileri kandıramadı. Mersinliler bu organizasyon sayesinde şehire kazandırılan on iki spor tesisi için sevindiler. Kazan’da yapılan Üniversite oyunları için faaliyet gösteren kıskanılacak güzellikteki 20’den fazla spor tesisini görmelerini isterdim. Mersinli sporseverlerin yokluktan çıkıp on iki tesise kavuşunca sevinmeleri doğaldır ama seyircileri spora alıştırmak için yıllar geçmesi gerekir. İşte batı ve doğu, bütün dünya ile aramızdaki spor kültürü farkı buradadır. Daha yolun başındayız. Medyanın bu konudaki görevi çok büyüktür.

Boğaziçi Kıtalar arası yüzme yarışına gelen Olimpiyat Şampiyonu Ian Thorpe bile basınımızın ilgisini çekemedi, Thorpe, bir kaç gazetede küçük puntolarla haber olurken üç büyük futbol takımımızın hayali transfer haberleri sayfalarca büyük resimlerle yer aldı.

Aradaki kültür farkını kapatmak için önce medyayı ele almakta fayda var.

 

Bu yazı 12.07.2013 tarihinde www.bodrumgundem.com gazetesinde yayımlanmıştır.

Reklam