Galatasaray Susporları BÜLTEN23

87. yılında 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramınızı Kutlarım.

1998 Henley

Resim: 1998 yılında Henley’de yarışan Galatasaray Sekiz Teki

KÜREK                                                01.07.2013

Gençler Türkiye Şampiyonası 1. Etap Yarışları Yapıldı

Kürek Gençler Türkiye Şampiyonası 1. Etap Yarışları Sapanca’da yapıldı.

Yarışlar sonunda takım puanlamasında Galatasaray 117 puanla birinci olurken Fenerbahçe 87 puanla ikinci, Şişecam Çayırova 53 puanla üçüncü, Anadoluhisarı 27 puanla dördüncü, Fethiye Belediyesi 25 puanla beşinci oldu. Onları Hereke Nuh Çimento, Galatasaray B, Sakarya Gençlik, ODTÜ, Fenerbahçe B, Şişecam Çayırova B, Çukurova Üniversitesi ve Fenerbahçe C takımları izledi.

Gençler Türkiye Şampiyonası 2. Etap Yarışları 12-14 Temmuz 2013 tarihlerinde ve Gençler Final Yarışmaları da 23-25 Ağustos 2013 tarihlerinde yapılacak.

Sporcularımızı ve antrenörlerini kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz

—————————————

 Kürekçilerimiz Henley Regatta’ya Katılıyor

 Henley 8+

Henley 2-

Galatasaray Spor Kulübü Kürek Takımı tarihinde ikinci kez 03-07 Temmuz 2013 tarihlerinde İngiltere-Henley’de yapılacak olan HENLEY ROYAL REGATTA yarışlarına katılacaktır.

Bundan önce 1998 yılında aynı yarışa katılmıştık.

Henley yarışları Thames nehri üzerinde, 2112 metre uzunluğundaki parkurda yapılacaktır.

Takımımız 2 tekne sınıfında yarışlara katılacaktır. THE LADIES CHALLENGE PLATE kategorisinde, Sekiz Tek teknesi ile yarışa katılacak olan ekibimiz: Cem Yılmaz, Hakan Özcan, Cengizhan Sungurlu, Yiğit Arın, Barbaros Gözütok, Bayram Sönmez, Hüseyin Kandemir, Ahmet Yumrukaya, Dümenci: Kaan Şahin’den oluşmaktadır.

SİLVER GOBLETS NİCKALS KATEGORİSİNDE, 2 Tek Dümencisiz teknesi ile Selman Can Buruşoğlu, İsa Say yarışa katılacaktır.

Kafilemizde idareci: Ahmet Şenkal, Menajer: Mehmet Mumcuoğlu, Antrenör: İsmail Özgür bulunmaktadır.

—————————————–

 

17. Akdeniz Oyunları Mersin’de Yapıldı

 1

Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen 17. Akdeniz Oyunları kürek müsabakalarında 23 Haziran 2013 Pazar günü final yarışları sonucu madalyalar sahibini buldu.

Seyhan Baraj Gölü’ndeki A Final yarışları 7 disiplinde gerçekleştirildi. Kürek yarışlarında 4 altın, 2 gümüş, 1 bronz madalya kazanan İtalya en başarılı ülke oldu. İki disiplinde B Final yapıldı.

Seyhan Baraj Gölü’nde gerçekleştirilen yarışlarda Libya, Tunus, Türkiye, Slovenya, Mısır, İtalya, Sırbistan, Monaco, Kıbrıs Rum Kesimi, Cezayir, Hırvatistan, İspanya ve Yunanistan’dan 9′u kadın 64 sporcu yer aldı. Fransa kürek branşında oyunlara katılmadı.

Türkiye ise Hafif Kilo Büyük Erkekler Tek Çifte disiplininde Hüseyin Kandemir, Büyük Erkekler İki Çifte disiplininde ise Enes Kuşku ile Bayram Sönmez ikilisiyle toplamda 2 Gümüş Madalya kazandı.

Akdeniz Oyunlarında Kürek Jüri Başkanlığı görevi eski milli kürekçimiz Ahmet Şenkal tarafından yürütüldü.

Akdeniz Oyunları tarihinde Kürek’te madalya aldığımız çok az yarış vardır. 1955 yılında Barselona’da yapılan Akdeniz Oyunlarında Tonguç Türsan Tek Çiftede Gümüş Madalya kazanmıştı. 2005 yılında da İki Çiftede bir Gümüş ve bir İki Tek Dümencisizde Bronz Madalya kazanmıştık. Detaylar aşağıda “Tarihten Bir Yaprak” bölümündedir.

17. Akdeniz Oyunları Kürek Bülteni için aşağıdaki Linki kullanabilirsiniz:

———————————————–

 

Avrupa Kürek Şampiyonası Sonuçları

2013 Avrupa Şampiyonası 31 Mayıs-2 Haziran 2013 günlerinde İspanya-Sevilya’da “Rio Guadalquivir Rowing Course”da 17 tekne sınıfında yapıldı. Avrupa Şampiyonası son gününde üç teknemiz de Final B’de yarıştı.

Hafif Kilo İki Tek Dümencisiz ekibimiz Macaristan Ve Avusturya’nın önünde birinci olarak Avrupa 7. oldu.

Hafif Kilo Tek Çifte yarışında Enes Kuşku yarışı İspanya, Fransa ve Sırbistan’ın önünde, Bulgaristan ve Slovenya’nın ardında üçüncü olarak bitirerek Avrupa 9. oldu

Hafif Kilo İki Çifte ekibimiz B Final yarışında Danimarka, Avusturya, Ukrayna ve Hollanda’nın önünde ve Polonya’nın birkaç salise ardından ikinci olarak Avrupa 8. oldu. Bütün yarışı Polonya ve Hollanda’nın önünde getiren ekibimizin son metrelerde kaybettiği yarışın teknik neticesi şöyle oldu.

Polonya 6.56.04

Türkiye 6.57.16

Hollanda 6.57.88

Avrupa Kürek Şampiyonası Bülteni için aşağıdaki Linki kullanabilirsiniz:

——————————————————————–

 

Kürek Dünyasından

 

2013 World Cup2 yarışları yapıldı.

2013 Kürek takviminin ikinci World Cup yarışları bir sene önce Londra Olimpiyatlarına sahne olan Eton Dorney parkurunda yapıldı. Beş binden fazla seyirci final günü tribünlerdeydi. On beş gün önce yapılan Avrupa Şampiyonasına katılmayan İngiltere bazı yarışlara iki ekiple girdi. Özellikle Kadınlar Sekiz Tek yarışının olmaması ile ekibi bölerek Kadınlarda bir çok yarışa iki ekiple katıldılar. Yarışların çoğu rüzgara karşı çekilmesine rağmen Yeni Zelandalı ikili Eric Murray ve Hamish Bond World Cup tarihinin en iyi derecesini çektiler.

World Cup2 Bülteni için aşağıdaki Linki kullanabilirsiniz:

 

 ————————————————————-

SUTOPU

Ümitler 1.Lig 2. Devre 2. Bölüm Müsabakaları Yapıldı

Sutopu Ümitler 1.Lig 2. Devre 2. Bölüm Müsabakaları, İzmir’deki Narlıdere Havuzu’nda yapıldı. Yapılan dört karşılaşmanın sonuçları aşağıdaki gibi oldu:

Galatasaray 16 – 0 Osmangazi Bld.

Galatasaray 19 – 1 Yeşilyurt

Galatasaray 14 – 9 ASSK

Galatasaray 11 – 9 ENKA

Bu sonuçlarla takımımız birinci sırada Play Off’lara kaldı.

—————————————————————-

 

 

Kalamış’ta Pilates ve Yüzme / Sutopu Kurslarımız Başladı

Kalamış Tesislerimizdeki Galatasaray Sutopu Havuzu’nda pilates dersleri başladı…

Dersler, Cumartesi ve Pazar sabahları, 09.15-10.00 ve 10.15-11.00 saatleri arasında, Galatasaray Sutopu A Takımı kondisyoneri, eğitmen Çiğdem Paker tarafından yapılıyor.

Aralık ayında başlayan 3-12 yaş grubu yüzme ve sutopu kurslarımız da yine Cumartesi ve Pazar günleri 09.00-10.00 ve 10.00-11.00 saatleri arasında özel eğitmenlerimiz eşliğinde devam ediyor.

Kayıtları süren pilates ve sutopu kurslarımıza dair bilgi almak ve kayıt yaptırmak için 10 Haziran Pazartesi gününden itibaren 0216 347 22 68 ve 0216 337 45 73 no’lu telefonlara ulaşabilirsiniz…

——————————————————

YELKEN

Türkiye Optimist Takım Yarışları Şampiyonası Yapıldı

Optimist

Türkiye Yelken Federasyonu 2013 yılı programında yer alan Türkiye Optimist Takım Yarışları Şampiyonası 14 – 16 Haziran 2013 tarihleri arasında Turgutreis – Bodrum’da gerçekleşti.

2 gün boyunca 16 takımın mücadele ettiği yarışlarda takımımız Şampiyonayı 3. olarak tamamladı.

Optimist sınıfı için önemli bir başarı kazanan sporcularımız Haluk Çalın – Can Pehlivan – Can Dilikoğlu – Sarp Kanat Yetginer – Doğukan Aras ve antrenörümüz E. Tuğkan Kandemir’i tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

———————————————————-

75. Yıl Kupası Yarışları Yapıldı

75. yıl pirat

TYF programında bulunan 2013 yılı Pirat Ligi ilk ayağı ve 75. Yıl Kupası İstanbul Kalamış’ta 20 teknenin katılımı ile gerçekleşti.

Bu yarışta kulübümüz sporcularından 2012 yılı Pirat Ligi Şampiyonu Çağlan Kuruner – Caner Özkan’dan oluşan ekibimiz 2. olmuştur.

 ——————————–

Sporcularımız IOM Sınıfında İstanbul Şampiyonu Oldu

IOM sınıfı

İstanbul il programında bulunan Uluslararası  1m  (IOM) sınıfı İstanbul İl Birinciliği 8-9 Haziran 2013 tarihleri arasında Kalamış Koyu’nda yapıldı.

Yapılan 18 yarış sonunda;

Ahmet Vefik Ulus 1.

Sami Efegil 2.

Orkun Anaoğul 4. olmuştur.

 ——————————————-

 Sizi Galatasaray Yelken Şubesi’nde Yelken Yapmaya Çağırıyoruz

Çünkü yelken sporu başarılı kişilikler yaratır, analitik düşünce, zeka ve soysal kişiliklerin gelişimini sağlar, özgüveni artırır, paylaşımcı, kendine, doğaya, çevreye saygılı, sorumluluk sahibi bireyler yetiştirir. Yelken sporunu diğer sporlardan ayıran bu değerlere sahip kişilerden birisi olmak ve çocuğunuzun bu değerlere sahip olmasını istiyorsanız Galatasaray Spor Kulübü Yelken Şubesi’nin her yıl açmakta olduğu her yaşa uygun optimist laser, windsurf ve yetişkin yelken kurslarına katılabilirsiniz.

Detaylı bilgi için:

http://www.galatasaray.org/sporokullari/pages/yelkenokullari.php

—————————————————

YÜZME

Kabotaj Bayramı Yüzme Müsabakalarına katıldık

 

29-30 Haziran 2013 tarihlerinde Sultanbeyli Yüzme Havuzunda 10 Yaş kategorisinde ve 25 metrelik kulvarda gerçekleşen organizasyona 10 İstanbul takımından 101 erkek, 120 bayan toplam 221 sporcu katıldı. Kulübümüz yarışlara 22 sporcu ile iştirak etti ve 10 birincilik, 4 ikincilik, 6 üçüncülük kazandı. Sporcularımız katıldıkları tüm bayrak yarışlarında birinci oldular.

Yüzücülerimizi ve antrenörlerini kutlar, başarılarının devamını dileriz.

————————————–

Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası Başlıyor

10-14 Temmuz 2013 tarihlerinde Polonya’da yapılacak Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası Milli Takım kadrosu açıklandı.

Sporcularımızdan Alpkan Örnek, Kaan Türker Ayar, Mustafa Kubilay Atay, Merlin Aşkın ve antrenörlerimizden Ali Özüak ile Ömür Sönmez şampiyonada görev alacaklar.

Sporcularımıza ve antrenörlerimize başarılar dileriz.

—————————————————–

Comen Cup Yüzme Yarışları Başlıyor

29-30 Haziran 2013 tarihlerinde San Marino’da düzenlenecek Comen Cup yarışlarına 1997 ve 2000 yılları arası doğumlu sporcular katılacak.

Yarışlarda ülkemizi 100 ve 200 metre serbest stilde genç sporcularımız temsil edecek. Milli takım kadromuzda kızlarda 13-14 yaş erkeklerde ise 15-16 yaş grubu sporcular yer alıyor.

Kulübümüzden milli takıma davet edilen Sude Gonca, Zeynep Ölçer, İnci Bayramiçli, Gökhan Bozyiğit, Bora Kıyan ve antrenörlerimiz Fatih Kurt ile Itri Vanlı’ya başarılar diliyoruz.

———————————————————

17. Akdeniz Oyunları’nda Sporcularımız 14 Rekor Kırdı

Yüzme Bayrak Milli Takımı

Bayrak erkekler

21-25 Haziran 2013 tarihlerinde Mersin’de yapılan 17. Akdeniz Oyunları’na 13 ülke 200 sporcu ile katıldı. Organizasyonda kulübümüzden 16 sporcu da milli takımda yer aldı. Yüzücülerimiz 3 gümüş, 4 bronz ferdi madalya alırken, ülkemize bayrak yarışları ile birlikte toplamda 5 gümüş, 8 bronz madalya kazandırdılar. Yarışmalarda 8 adet bireysel, 6 adet bayrak, toplam 14 Yeni Türkiye Rekoru kırıldı.

Rekorlarımız:

Kemal Arda Gürdal 1 Bireysel + 3 bayrak Rekoru

Dilara Buse Günaydın 2 Bireysel + 1 Bayrak Rekoru

İskender Başlakov 2 Bayrak Rekoru

Doğa Çelik 2 Bayrak Rekoru

Nezir Karap 1 Bireysel + 1 Bayrak Rekoru

Alpkan Örnek 3 Bireysel Genç Rekoru

Güven Duvan 1 Bayrak Rekoru

Kaan Türker Ayar 2 Bayrak Rekoru

Melisa Akarsu 1 Bireysel + 1 Bayrak Rekoru

Madalyalarımız:

Dilara Buse Günaydın 50mt Kurbağalama 32.04 GÜMÜŞ MADALYA

Kemal Arda Gürdal 100mt Serbest 49.41 GÜMÜŞ MADALYA

4X100mt Serbest Bayrak Erkek

Kemal Arda Gürdal, Doğa Çelik, İskender Başlakov 3.18,79 GÜMÜŞ MADALYA

Dilara Buse Günaydın 100mt Kurbağalama 1.09,00 BRONZ MADALYA

Dilara Buse Günaydın 200mt Kurbağalama 2.28,20 BRONZ MADALYA

4x200mt Serbest Bayrak Erkek

Kemal Arda Gürdal, Doğa Çelik, Nezir Karap 7.25,67 BRONZ MADALYA

4x100mt Karışık Bayrak Erkek

Kemal Arda Gürdal, Güven Duvan, Kaan Türker Ayar 3.41,58 BRONZ MADALYA

Akdeniz Oyunları tarihinde en çok madalyanın kazanıldığı bu organizasyonda başarıda en büyük payı taşıyan sporcularımızı ve antrenörleri Ali Özüak ile Dejan Pejinovic’i kutlar, başarılarının devamını dileriz.

————————————–

Marmaris Veteranlar Masterlar Bahar Yüzme Kupası Yarışı Yapıldı

Veteran Marmaris

Marmariste yapılan Marmaris Veteranlar Masterlar Bahar Yüzme Kupası ve Açık Su Yüzme Yarışı’na master yüzücülerimiz Rubap Şenkal, C. Şeyma Kolaylı, Pelin Çelik, Gökçe Çeliköz, Murat Özüak, Ali Mehdi ve Osman Zengin katıldılar.

Sporcularımızın dereceleri ve rekorları şu şekilde:

Bayanlar: 5 birincilik, 2 ikincilik 2 rekor

Erkekler: 7 birincilik, 1 ikincilik, 6 rekor

Bayrak : 2 üçüncülük

————————————————————————-

Yüzme Şubesi 2013 Yaz Kursiyer Ders Saatleri

 

Hafta İçi Yüzme 6-12 Yaş Kursiyer Saatleri:

3 gün: 10.30 / 11.30 – 11.30 / 12.30 Pazartesi-Çarşamba-Cuma

3 gün: 14.00 / 15.00 – 15.00 / 16.00 Pazartesi-Çarşamba-Cuma

5 gün: 10.30 / 11.30 – 11.30 / 12.30 Pazartesi-Salı-Çarşamba-Perşembe-Cuma

5 gün: 14.00 / 15.00 – 15.00 / 16.00 Pazartesi-Salı-Çarşamba-Perşembe-Cuma

Hafta Sonu Yüzme 6-12 Yaş Kursiyer Saatleri

2 gün: 10.30 / 11.30 – 11.30 / 12.30 Cumartesi-Pazar

2 gün: 13.30 / 14.30 Cumartesi-Pazar

Hafta İçi Yüzme 3-5 Yaş Kursiyer Saatleri

2 gün: 12.15 / 13.00 Salı-Perşembe

Hafta Sonu Yüzme 3-5 Yaş Kursiyer Saatleri

2 gün: 12.15 / 13.00 Cumartesi-Pazar

B Grubu

2 gün: 12.00-13.00/13.00-14.00/17.00-18.00 Cumartesi-Pazar

İstenen Belgeler:

Hepatit B ve C Tah. – Tam İdrar Tah. – Sağlık Rap. – 1 Resim

Ücretler 4 haftalıktır

Tel: 0216-6519919 / 20

 ——————————————————————–

TARİHTEN BİR YAPRAK:

2005 Akdeniz Oyunları

Akdeniz Oyunları Gümüş 2x Saim-Sami Kaya

Akdeniz Oyunları Bronz 2- Ahmet Yumrukaya - Emre Vural

2005 yılında İspanya’nın Almeria şehrinde yapılan 15. Akdeniz Oyunları 24 Haziran – 3 Temmuz 2005 tarihleri arasında yapılmıştı. Oyunlara 21 ülke katılmış, 19 ülke madalya almıştı.

İtalya 57 Altın, 40 Gümüş, 58 Bronz toplam 153 madalya kazanmıştı.

Fransa 56 Altın, 51 Gümüş, 46 Bronz, toplam 153 madalya ile ikinci,

İspanya 45 Altın, 59 Gümüş, 48 Bronz toplam 152 madalya üçüncü,

Türkiye 20 Altın, 24 Gümüş, 29 Bronz, toplam 73 madalya ile dördüncü olmuştu.

Kürek yarışlarında İki Çifte ekibimiz Saim-Sami Kaya kardeşler foto finiş ile birinciliği kaçırıp Gümüş Madalya aldılar. İki Tek Dümencisiz yarışında Ahmet Yumrukaya – Emre Vural ekibi üçüncü olarak Bronz Madalya kazanmıştı. Ekiplerimizin antrenörü Recep  Akıcı idi.

Akdeniz Oyunları 2- Ahmet Yumrukaya – Emre Vural Bronz Madalya

Akdeniz Oyunları 2X Saim Kaya -Sami Kaya Gümüş Madalya (Birinciliği Foto-Finiş ile kaybettiler)

————————————————————————–

BİLGİLENDİRME:

Haziran Ayı Divan Kurulu Toplantısı 12 Haziran 2013 Tarihinde Yapıldı.

Divan Haziran

Galatasaray Spor Kulübü, Haziran Ayı Olağan Divan Toplantısı Florya Metin Oktay Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

 ———————————————

 Divan Kurulu Toplantı Tutanakları Arşivi Hizmetinizde

2012 yılında yapılan tüm Divan Toplantıları Tutanaklarını aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz:

http://galatasaraydivankurulu.com/

 

Galatasaraylı Sporcular Derneği haber ve etkinliklerini aşağıdaki linklerden takip edebilirsiniz:

http://www.galatasaraysd.org

http://www.facebook.com/#!/groups/432917256731770

Eski Susporları Bültenleri için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz:

http://gssusporlari.wordpress.com

NOT: Bu Bültenleri almak istemiyorsanız susporlari@galatasaray.org adresine konu bölümüne NO yazılı bir boş mail atmanız yeterlidir.
Celal Gürsoy

SU SPORLARI İLETİŞİM KOORDİNATÖRÜ