2013 World Cup2 Bülteni

eton-dorney

2013 Kürek takviminin ikinci World Cup yarışları bir sene önce Londra Olimpiyatlarına sahne olan Eton Dorney parkurunda 21 /23.06.2013 tarihlerinde yapıldı. Beş binden fazla seyirci final günü tribünlerdeydi. On beş gün önce yapılan Avrupa Şampiyonasına katılmayan İngiltere bazı yarışlara iki ekiple girdi. Özellikle Kadınlar Sekiz Tek yarışının olmaması ile ekibi bölerek Kadınlarda bir çok yarışa iki ekiple katıldılar. Yarışların çoğu rüzgara karşı çekilmesine rağmen Yeni Zelandalı ikili Eric Murray ve Hamish Bond World Cup tarihinin en iyi derecesini çektiler.

Kadınlar Hafif kilo Tek Çifte yarışında:

Otoriteler 20 yıllık tecrübesi ile Avusturyalı  Michaela Taupe-Traer’in bir madalya kazanacağından emindiler. Madalyanın rengi yarışın başlaması ile belli oldu,

HKW1x

Michaela kuvvetli rüzgara rağmen bütün beş yüz şamandıralarını rahat bir tempoyla önde geçerek Altın Madalyayı kazandı. 2011 Dünya Şampiyonu Brezilyalı Fabiana Beltrame startta beşincilikle başladı ve ancak üçüncülüğe yükselebildi. Almanya’daki eski kulübüm Frankfurter Germania 1869’un kürekçisi Leonie Pless starttan itibaren yakın takipte kaldı ve Gümüş Madalyayı kazandı. İngiltere dördüncü, İrlanda beşinci ve Hong Kong1 altıncı oldu.

Erkekler Hafif Kilo Tek Çifte yarışında:

Eski Dünya Şampiyonu Yeni Zelanda’lı Duncan Grant favoriler arasındaydı, startta da iyi çıktı ancak Portekiz’li Pedro Fraga’yı bin metreden sonra tutmak mümkün değildi.

pedro-fraga

Danimarka1 Steffen Jensen de yarışı çok istedi, hep ikinci olarak kontrolunu sürdürdü, finişte temposunu 40’a kadar çıkarttı ancak Portekiz’li Fraga 39 tempoyla Altın Madalyayı hak etti. Üçüncülük mücadelesinde genç Danimarka2 Andrej Bendtsen ilk büyükler yarışında favori Yeni Zelanda’yı 0.4 saniye ile geçerek Bronz kazandı. Yeni Zelanda dördüncü, Almanya2 beşinci, İrlanda altıncı oldu.

Erkekler Hafif kilo İki Tek Dümencisiz yarışında:

İki gün önceki gün bu tekne sınıfında katılan dört ekip arasında yapılan sıralama yarışında İngiliz1 Sam Scrimgeour – Mark Aldred ikilisi çok kuvvetli olduklarını belli etmişlerdi.

HK2-

Rakipleri gene kendi ülkelerinden yarışan ikinci ekip oldu. Japonya yarışın başında biraz takip etemeye çalıştı ama neticede İngiltere1 Altın, İngiltere2 Gümüş ve Avusturya Bronz aldı, Japonlar dördüncü oldu.

Kadınlar İki Tek Dümencisiz yarışında:

İngiliz1 ekibi Helen Glover ve Polly Swann yarışın her safhasını baştan sona 2-3 saniye önde götürdüler, Helen Glover 2012 Olimpiyatlarında partneri Heather Stanning ile beraber İngiltereye bu tekne sınıfındaki ilk Altın Madalyayı kazandırmıştı. Bu sene başında Heather’in yerine Polly Swan ile Sidney’de aynı başarıyı tekrarlamıştı.

W2-

Bu ikiliyi yarış boyunca takip edebilen sadece startta Alman ikili Marlene Sinning – Kerstin Hartmann ile Yeni Zelanda’lı Rebecca Scown- Kayla Pratt ikilisi oldu. Sonuçta İngilizler 37 tempo ile finiş çekerek 6.58.46 ile birinci olurlarken Dünyanın En İyi Derecesini yapmaya beş saniye kalmıştı. Yeni Zelanda Gümüş, Almanya Bronz kazandı. İngiliz2 dördüncü, İngiliz3 beşinci ve Çin2 altıncı oldu.

Erkekler İki Tek Dümencisiz yarışında:

2012 Olimpiyatı birincisi Yeni Zelanda ekibi Eric Murray – Hamish Bond 47 tempo ile starttan itibaren liderliği yakaladılar.

E2-

Polonya’lı Wojciech Gutorski ve Jaroslaw Godek ikilisi Romanya’nın iki ekibiyle yarışarak onları takip etti. 2013 sezonunun ilk uluslar arası yarışını çeken Murray-Bond ikilisi giderek hızlandılar ve dalgalı suya rağmen World Cup Rekor Derecesini yaparak 6.16.01 il birinci oldular. Onları takip eden Polonya, Romanya1 ve Romanya2 6.31, 6.32, 6.33 ile finişe girdiler. İngiltere2 beşinci ve Azerbaycan altıncı oldu.

Erkekler Hafif Kilo İki Çifte yarışında:

Bu yarış kardeşlerin yarışı oldu. Kulvarlarda üç teknede kardeşlerden kurulu ekipler kürek çekiyordu. Avusturya’lı Paul ve Bernhard Sieber kardeşler 45 tempo ile startta dikkate değer bir çıkış yaptılar ama beş yüz metre şamandırasını İngiliz Peter and Richard Chambers kardeşler önde geçti. Buna pek önde geçti denemez aslında çünkü beş tekneyi sadece iki saniye ayırmaktaydı.

HKE2x

Parkurdaki üçüncü kardeşler ekibi Hollanda’lı Vincent ve Tycho Muda kardeşler yarıştan hiç kopmadılar ama hep altıncı sırada kaldılar. Yarı Finallerde en hızlı dereceyi yapan Norveç’li ikili Kristoffer Brun ve Are Strandli İngiliz ekibinin ardında Polonya’lı Artur Mikolajczewski – Milosz Jankowski ikilisi ile başa baş bir yarış çıkartıyorlardı. Finiş hattına yaklaşırken Polonya temposunu 38’e çıkartarak son elli metrede İngiliz ekibini geçti. İkinci ile üçüncüyü ayıran Foto Finiş sonucunda dereceler aşağıdaki gibi oldu:

1.Polonya 6:17.13

2.İngiltere 6:18.26

3.Norveç 6:18.31

4.Avusturya 6:20.07

5.Almanya 6:27.08

6. Hollanda 6:32.22

Kadınlar Hafif Kilo İki Çifte yarışında:

Bütün tekneler düzgün bir startla çıktılar, liderlik kısa bir süre Avrupa Şampiyonasında beşinci olan Cecilia Lilja ve Emma Fred’ten kurulu İsveç’te kaldı sonra Olimpiyat tecrübesi olan Alman ekibi Lena Mueller – Anja Noske öne geçti.

HKW2x

Elemelerde en iyi dereceyi yapan İngiliz1 ekibi Kathryn Twyman – Imogen Walsh ilk beş yüz şamandırasını beşinci durumda geçtiler. Finişte birer saniye ara ile Almanya, İngiltere1 ve İsveç önde geldiler. Onları İngiltere2, Polonya ve Danimarka takip etti.

Erkekler Dört Tek Dümencisiz yarışında.

İngiliz’lerin Olimpiyatta kazandığı Altın Madalya’yı bu sene kurdukları yeni ekip ile tekrar yaklayacakları ümit ediliyordu. Startı zorlayan bir rüzgar vardı. Romanya en iyi çıkan tekne oldu ama Avustralya bu yarışı bırakmayacağını hemen belli etti. Avustralya teknesinde Olimpiyat Gümüş Madalyalı iki kürekçi William Lockwood ve Joshua Dunkley-Smith vardı.

E4-

Ekibin diğer iki kürekçisi geçen sene U23 Sekiz Tekindendi. Romanya ve İngiltere Avustralya’nın bir tekne ardından başa baş bir yarış çıkarttılar. Son beş yüzde İngilizler tempoyu 40’a kadar çıkarttılar, farkı azalttılar ama Avustralya 36 temposunu bozmadı ve birinci oldu, İkinci olan İngiliz’leri Romanya, Yeni Zelanda, Norveç1 ve Çin takip etti.

Kadınlar Dört Çifte yarışında:

U23 kürekçilerinden oluşan Avustralya ekibi 49 tempoluk bir startla öne geçti. Olimpiyatların Gümüş Madalyalı Alman ekibi bin metre şamandırasında liderliği yakaladı ve Polonya’nın da katılmasıyla üç ekip arayı açmaya başladı.

W4x

Finişte tecrübeli Alman ekibi Annekatrin Thiele, Carina Baer, Julia Richter, Britta Oppelt iki saniyelik farkı koruyarak Polonya’nın önünde birinci olarak bu sezon geçilmezliklerini korudular. Avustralya üçüncü, İngiltere2 dördüncü, İngiltere1 beşinci, Çin altıncı oldu.

Erkekler Dört Çifte yarışında:

Olimpiyat Gümüş Madalyalı Hırvat ekibi startta iyi çıktı ancak Altın Madalyalı Alman teknesi ile arasını açamadan parkurun yarısını geçtiler. Hırvat’lar Avrupa Şampiyonasında altıncı olmuşlardı ve bu yarışta hata yapmak istemiyorlardı. Bu ikiliyi iki saniye arkadan Estonya takip ediyordu.

E4X

David Sain, Damir Martin and Valent ve Martin Sinkovic’ten kurulu Hırvat ekibi Altın Madalyayı kazanırken Almanya ikinci, Estonya üçüncü, Avusturya dördüncü, onların 0.4 saniye ardından İngiltere beşinci ve Hollanda altıncı oldu.

Erkekler İki Çifte yarışında:

Birinci ve altıncı kulvarlardaki Yeni Zelanda ile Slovenya en iyi startı yaptılar. Sidney’deki Birinci World Cup birincisi Yeni Zelanda’nın Michael Arms ve Robert Manson’dan kurulu ekibi bin metreden itibaren yarışı kontrol altına aldı.

E2X

Elemelerin en hızlısı olan Alman Eric Knittel – Stephan Krueger ekibi Yeni Zelanda’nın temposuna ayak uydurdu, Finişte Yeni Zelanda birinci, Almanya ikinci olurken İngiltere Azerbaycan’ın ancak 0.2 saniye önünde üçüncülüğü kazanabildi. Çek Cumhuriyeti beşinci ve Slovenya altıncı oldu.

Kadınlar İki Çifte yarışında:

Yarışın İngiliz Frances Houghton – Victoria Meyer-Laker ikilisi ile Danimarka’nın Mette Petersen – Lisbet Jakobsen ekibi arasında geçmesi bekleniyordu ancak startla birlikte Hafif Kilo Çin ekibi Dongxiang Xu, Feihong Pan liderliği ele aldı.

W2X

Bin beş yüz şamandırasını da önde geçen Çin’li ekibi artık hiç bir şey durduramayacak gibi düşünürken son iki yüz metreye girildiğinde sıvırya sol küreğini dalgaya kaptırdı ve tekne olduğu yerde durdu. İkinci durumdaki İngiltere kendisine hediye edilen bu madalyayı kaçırmadı ve Danimarka ne olduğunu anlamadan Gümüş kazandı. Duran tekneyi tekrar harekete geçiren Çinliler Almanlara Bronz madalyayı kaptırmadılar. Böylece Almanya dördüncü, Finlandiya beşinci ve İrlanda altıncı oldu.

Erkekler Hafif Kilo Dört Tek Dümencisiz yarışında:

Yeni Zelanda 52 tempoluk bir startla öne geçti ama beş yüz metre şamandırası Danimarka ve İngiltere ile birlikte 1.25 ile geçildi. Geri kalan üç tekne de sadece iki saniye arkalarındaydı. Yeni Zelanda sezon başında Sidney yapılan ilk World Cup yarışını kazanmıştı ama burada yarış hiç de onların beklediği gibi gitmiyordu. 1000 metreyi Danimarka ile birlikte 2.53’te geçtiler İngiltere 2.54 ve diğer üç tekne aynı anda 2.57 ile yakın takipteydi.

HKM4-

 

Danimarka Avrupa Şampiyonasını kazanmış, Olimpiyatta da Bronz Madalya kazanmıştı ancak Yeni Zelanda’nın yarışın ortasında bile 42 tempo çekmesi inanılır gibi değildi. 1500 metreye girilirken yarışı bu üç tekneden hangisinin kazanacağı belli değildi. Finişte nefesler tutuldu, Yeni Zelanda 0.04 saniye ile birinci, Danimarka ikinci ve İngiltere üçüncü oldu. Avusturya dördüncü, Polonya beşinci ve Japonya altıncı oldu. Yeni Zelanda Dünyanın En İyi Derecesi rekoruna dört saniye yaklaşmıştı.

Erkekler Tek Çifte yarışında:

Bulgar Georgi Bozhilov iri yapısı ve tenkit edilen kürek stili ile startta en iyi çıkan sporcu oldu. Kürek başında kollarını hemen kırdığı için uzun sure önde gidemez diye düşünülüyordu. Ancak bu stille Sidney’de yapılan birinci Worl Cup Yarışını kazandığını da unutmamak gerekir. Avrupa Şampiyonu ve bu yarışın favorisi olan Çek Ondrei Synek ilk metrelerde küreğini dalgaya kaptırdı ve duraladı, bu onu dört tekne geriye düşürdü.

E1X

Olimpiyat Bronz Madalyalı İngiliz Alan Campbell Bulgar kürekçiyi yakından takip eden Norveç’li Kjetil Borch’a yetişti ve geçerek birinciliği yakaladı ancak Campbell Olimpiyatlardan beri ilk yarışına giriyordu ve hazır olmadığı çok belliydi. 1000 metreye dördüncü giren Synek beş yüz metre içinde hızını uzun ve kuvvetli küreklerle arttırdı, Alan Campbell’in tempoyu yükseltmesi hızını arttırmadı ve Synek sanki çok efor sarfetmiyormuş gibi görünerek son beş yüz metreye İngilizle aynı saniyede girdi, Alan Campbell gücünün sonunu kullanarak Altın Madalya’yı kazanan Synek’in ardından ikinci olurken (bir türlü yorulmayan) Bulgar’ı ancak 0.6 saniye ile geçebildi. Bulgar üçüncü, 0.3 saniye ardından Alman (Frankfurter Germania 1869 kürekçisi) Marcel Hacker dördüncü, Norveç beşinci ve Arjantin altıncı oldu.

Kadınlar Tek Çifte yarışında:

Avusturya’nın yeni yıldızı Magdalena Lobnig ve Yeni Zelanda’lı Emma Twigg startta çok hızlı (belki de fazla hızlı) çıktılar. Twigg Londra Olimpiyatında dördüncü olmuştu, yarışı control etmeyi iyi biliyordu. Nitekim Avusturyalı önce ikinciliğe sonra da sonunculuğa düşerken Yeni Zelanda’lı emin bir şekilde arayı açarak liderliği ele geçirdi ve adeta durumdan zevk alırmış gibi diğerlerini seyrederek yarışı sürdürdü.

W1X

Arkalardan gelen ve ikinciliğe yerleşen İsveç’li Frida Svensson onu pek rahatsız etmedi. Amerika’lı Eleanor Logan ancak İngiliz ve Alman teknelerini kontrol edebildi. Sonuçta Yeni Zelanda hak ettiği bir Altını alırken ikinci gelen İsveç’li Svensson 2010 Dünya Şampiyonasında kazandığı Altın Madalyadan beri ilk madalyasını kazandı. Amerikalı Logan, Sidney’deki birinci World Cup yarışında olduğu gibi gene Bronz kazandı. İngiltere dördüncü, Almanya beşinci ve Avusturya altıncı oldu.

Erkekler Sekiz Tek yarışında:

Eleme yarışlarında Fransa en hızlı tekne olmuştu. Onu Polonya ve İngiltere izlemişti. Polonya 2012’de yedinci olan ekibini tekrar hazırlamıştı, İngiltere ise ekibini Olimpiyat Altın Madalyalı dörtlüsünden iki sporcuyla kuvvetlendirmişti.

E8+

Yarışı Polonya önde sürükledi ama parkurdaki beş tekne ilk beş yüz çizgisine aynı saniyede girdiler, bin metreye gelindiğinde  Polonya ve İngiltere 2.41 ile aynı anda geçerken Fransa 2.44 ile arkalarında ve onu İngiltere2 ile Çek teknesi aynı saniyede geçerek 2.45 ile yakın takipteydiler. İngiltere tempoyu 37’ye çıkartınca Polonya 39’a çıktı. Fransa ve İngiltere2 biraz koptular. Parkur toplarının rengi kırmızıya dönüşüp son 250 metreye gelindiğinde Polonya’nın birinci olacağı sanılırken İngiliz’ler imkansızı başardı ve 0.3 saniye ile Altın Madalyayı kazandı. Polonya ikinci, ve iki hafta önce Avrupa Şampiyonasında dördüncü olan Fransa 0.2 saniye ile İngiliz2 ekibini geçerek üçüncü oldular. Onların sadece 2 saniye ardından da Çek teknesi beşinci olabildi.

Sekiz Tek yarışı sonrasında en çok konuşulan konu İngilizlerin Doğu Alman kökenli başarılı antrenörü Juergen Grobler’in yeni bir ekip yarattığı şeklindeydi.

Juergen Grobler of Great Britain

Groblerin 1991 yılında İngiltere’ye göç etmesinden sonra yetiştirdiği ekipler bu güne kadar on Olimpiyat Madalyası kazanmıştı. Almanya’da yetiştirdiği Harald Jahrling’ten sonra İngilterede Steve Redgrave, Matthew Pinsent ve James Cracknell gibi yıldızlar yetiştirmişti. 67 yaşındaki başarılı antrenör İngiliz Milli Takımları Koçluğunu yapmaktadır.

World Cup serisinin üçüncü ve sonuncu yarışı 12 Temmuz 2013’te Luzern’de yapılacak.

2013 yılının İkinci World Cup yarışları sonrasında puanlamada İngiltere birinci, Avustralya ikinci ve Yeni Zelanda üçüncü durumda.

Yıllardır süregelen genel puanlamada ise İngiltere birinci, Almanya ikinci ve Yeni Zelanda üçüncü durumda.

Hazırlayan: Celal Gürsoy

Galatasaray Susporları İletişim Koordinatörü

24.06.2013