17. Akdeniz Oyunları Kürek Bülteni

1

17. Akdeniz Oyunları Kürek Bülteni

Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen 17. Akdeniz Oyunları kürek müsabakalarında 23 Haziran 2013 Pazar günü final yarışları sonucu madalyalar sahibini buldu.

Seyhan Baraj Gölü’ndeki A Final yarışları 7 disiplinde gerçekleştirildi. Yarışlarda 4 altın, 2 gümüş, 1 bronz madalya kazanan İtalya en başarılı ülke oldu. İki disiplinde de B Final yapıldı.

Seyhan Baraj Gölü’nde gerçekleştirilen yarışlarda Libya, Tunus, Türkiye, Slovenya, Mısır, İtalya, Sırbistan, Monaco, Kıbrıs Rum Kesimi, Cezayir, Hırvatistan, İspanya ve Yunanistan’dan 9’u kadın 64 sporcu yer aldı. Fransa kürek branşında oyunlara katılmadı.

Türkiye ise hafif kilo büyük erkekler tek çifte disiplininde Hüseyin Kandemir, büyük erkekler iki çifte disiplininde ise Enes Kuşku ile Bayram Sönmez ikilisiyle toplamda 2 Gümüş Madalya kazandı.

Akdeniz Oyunlarında Kürek Jüri Başkanlığı görevi eski milli kürekçimiz Ahmet Şenkal tarafından yürütüldü.

 

Yarışların teknik Sonuçları aşağıdaki gibi oldu:

Erkekler Tek çifte (M1X) B Final

1.Cezayir Chaouki DRIES 7.49.65

2.Libya Alhussein GHAMBOUR

Hafif Kilo Erkekler İki Çifte (ML2X) B Final

1.Kıbrıs  Aristotelis IOANNOU – Omiros ANTONIOU 6.46.33

2.Cezayir Kamel AIT DAOUD – Mohamed Ryad GARIDI +10.41

Kadınlar Tek Çifte (W1X) A Final

1.Sırbistan Iva OBRADOVIC 7.39.04

2.İtalya Giada COLOMBO +5.00

3.Hırvatistan Marcela MILOSEVIC +5.21

4.Yunanistan Eleni DIAMANTI +9.10

5.Slovenya Anja SESUM +34.11

 

Erkekler Tek Çifte (M1X) A Final:

1.İtalya Francesco CARDAIOLI 7.00.53

2.Yunanistan Dionysios ANGELOPOULOS +2.14

3.Mısır Noureldin YOUNIS +3.07

4.Sırbistan Andrija SLJUKIC +4.38

5.Türkiye Mustafa Barbaros GOZUTOK +12.41

6.Slovenya Jan SPIK +15.71

Erkekler İki Tek Dümencisiz (M2-) A Final:

1.İtalya Marco DI COSTANZO – Matteo CASTALDO 6.30.78

2.Sırbistan Nikola STOJIC – Nenad BEDJIK +0.64

3.İspanya Pau VELA MAGGI – Alexander Ingvar S.BENET +6.60

4.Türkiye Selahattin GURSOY – Muhammed CANSI +15.90

5.Mısır Kamal MOSTAFA – Mahmoud Ibrahim ZAHRAN +23.34

Erkekler İki Çifte (M2X) A Final:

1.İtalya Francesco FOSSI – Romano BATTISTI 6.20.76

2.Sırbistan Marko MARJANOVIC – Aleksandar FILIPOVIC +1.30

3.Slovenya Jure GRACE – Ales ZUPAN +10.53

4.Mısır Moustafa FEYALA – Abdelkhalek ELBANNA +14.78

5.Monaco Quentin ANTOGNELLI – Mathias RAYMOND +20.46

Kadınlar Tek Çifte (W1X) A Final:

1.Yunanistan Aikaterini NIKOLAIDOU 7.45.71

2.İtalya Laura MILANI +3.76

3.Kıbrıs Anna IOANNOU +4.70

4.Cezayir Amina ROUBA +35.36

5.Tunus Nour Elhouda TAIEB +51.91

Hafif Kilo Erkekler Tek Çifte (LM1X) A Final:

1.İtalya Pietro Willy RUTA 7.02.10

2.Türkiye Huseyin KANDEMIR +4.71

3.Yunanistan Panagiotis MAGDANIS +7.55

4.Slovenya Rajko HRVAT +15.08

5.Tunus Aymen MEJRI +21.18

6.Cezayir Sidali BOUDINA +33.06

Hafif Kilo Erkekler İki Çifte (LM2X) A Final:

1.Yunanistan  Eleftherios KONSOLAS – Spyridon GIANNAROS 6.27.71

2.Türkiye Enes KUSKU – Bayram SONMEZ +3.53

3.İtalya Elia LUINI – Andrea MICHELETTI +4.61

4.İspanya Ander ZABALA ARTETXE – Jaime DE HAZ IRAURGUI +11.07

5.Sırbistan Milos STANOJEVIC – Milos VERES +14.66

6.Mısır Omar EMIRA – Abdelmohsen MASSOUD +23.45

17 Akdeniz Oyunları Kürek Müsabakalarında Madalya Alan Ülkeler:

İtalya                     4             2             1             7

Yunanistan         2             1             1             4

Sırbistan              1             2             0             3

Türkiye                0             2             0             2

Slovenya             0             0             1             1

Hırvatistan          0             0             1             1

Kıbrıs                    0             0             1             1

Mısır                     0             0             1             1

İspanya                0             0             1             1

Tarihte Akdeniz Oyunları:

1955 yılında İspanya-Barselona’da yapılan Akdeniz oyunlarında Tonguç Türsan Tek Çifte’de Gümüş Madalya kazanmıştı.

2005 yılında İspanya –  Almeria’da yapılan Akdeniz Oyunlarında 2X  Saim Kaya – Sami Kaya (Final A 2. Gümüş Madalya) ve HK 2- Ahmet Yumrukaya – Emre Vural (Final A 3. Bronz Madalya) kazandılar. Antenörleri Recep Akıcı idi.

Hazırlayan: Celal Gürsoy

Galatasaray Susporları İletişim Koordinatörü

Reklamlar