2013 Avrupa Kürek Şampiyonası Bülteni:

Sevilya

2013 Avrupa Şampiyonası 31 Mayıs-2 Haziran 2013 günlerinde İspanya-Sevilya’da “Rio Guadalquivir Rowing Course”da 17 tekne sınıfında yapıldı. Geçen seneye gore 3 tekne sınıfı yarışlara ilave edildi, bunlar Erkek ve Kadın Hafif Kilo Tek Çifte ile Erkekler Hafif Kilo İki Tek Dümencisiz tekneleri oldu.

34 Avrupa Ülkesi yarışlara katıldı, bunlardan 26’sı finallere katılmaya hak kazandı. İtalya ve Almanya 53’er kişilik tam kadro ile yarışlara katıldılar. İsrail Tek Çifte kürekçisi ile ilk kez finallere katıldı. İngiltere yarışmalara katılmadı.

Türkiye 2013 Avrupa Şampiyonasına dört ekiple katıldı. Erkekler Hafif Kilo Tek Çiftede Enes Kuşku (GS), Hafif Kilo İki Tek Dümencisizde Ahmet Yumrukaya – Cem Yılmaz (GS), Hafif Kilo İki Çiftede Bayram Sönmez – Hüseyin Kandemir (GS), Dört tek Dümencisizde Selahattin Gürsoy – Ogeday Girişgen – Muhammed Canşi – Onat Kazaklı (FB) ekipleri yarıştı. A Finale yükselen olmadı. B Finalde: Hafif Kilo Tek Çifte üçüncü olarak Avrupa dokuzuncusu, Hafif Kilo İki Tek birinci olarak Avrupa yedincisi, Hafif Kilo İki Çifte birkaç salise ile ikinci olarak Avrupa sekizincisi, Dört Tek üçüncü olarak Avrupa dokuzuncusu oldular.

Yarışların sonunda İspanyol’lar gençlere yaptıkları yatırımla geleceğe hazır oldukları sinyalini verirken Çek Cumhuriyeti Kadınlarda Mirka Knapkova, Erkeklerde Ondrei Synek ile kazandıkları Altın Madalyalarla Tek Çifte ekolünde başarılı olduklarını ispatladılar.

Final günü yarışa karşı kafadan esen rüzgar parkuru etkiledi ve rekor dereceler çıkmasını engelledi.
Erkekler Hafif Kilo İki Tek Dümencisiz yarışında:

Yarışı baştan sona 38 tempo ile önde götüren İsviçreli Simon Niepmann – Lucas Tramer ikilisi İtalya ve İspanya’nın önünde Altın Madalyaya ulaştı. Almanya, Yunanistan ve Portekiz onları takip etti. İsviçre’li Niepmann – Tramer ikilisi Londra Olimpiyatında Hafif Kilo Dört Tek Dümencisiz teknesinde final çekip beşinci olan tecrübeli isimlerdi, Dört Tekin diğer ikilisi bu gün Hafif Kilo İki Çiftede Bronz kazanacaktı.

B Finalde yarışan ekibimiz Ahmet Yumrukaya – Cem Yılmaz saliselerle A Finali kaçırmışlardı, burada da Macaristan ve Avusturya’yı farklı geçerek birinci olup Avrupa Yedinciliğini elde ettiler.

Kadınlar Hafif Kilo Tek Çifte yarışında:

Deparda İtalyan Enrica Marasca çok yüksek bir tempoyla çıktı ancak kısa sürede 30 tempoyla gelen Avusturya’lı Michaela Taupe-Traer tarafından yakalandı, Michaela geçen sene aynı teknede Dünya Şampiyonası yarışında ikinci olmuştu ve İki Çiftede Londra Olimpiyatı tecrübesi de vardı. Parkurun ortalarında Yunan Aikaterini Nikolaidou ile Hollandalı Marie-Anne Frenken de yarışa ortak oldular. Nikolaidou geçen sene U23 İki Çiftede aldığı Gümüş Madalyanın morali ile yarışın hakimi oldu ve 34 tempo ile uzun sure israrla zirveyi zorladı, Avusturyalı bu dayanıklılığa cevap veremeyince Hafif Kilo Tek Çiftede ilk denemesini yaşayan Yunanistan Aikaterini Nikolaidou ile birinci, sezona henüz tam hazır olmadığı belli olan Avusturya ikinci ve Hollanda üçüncü oldu. İrlanda, depardaki hızını koruyamayan İtalya ve Kıbrıs onları takip ettiler.

B Final yarışında Alman Wiebke Hein mükemmel bir startla başladı, ancak 500 metreye gelindiğinde yavaşladı, Fransa öne geçti, finişte üstün bir performans gösteren Çek Daniela Nachazelova yarışı Fransa’nın önünde kazandı, Almanya üçüncü oldu.

 

Erkekler Hafif Kilo Tek Çifte yarışında:

14 ülkenin katıldığı yarışın finalinda Danimarkalı Henrik Stephansen favori gözüküyordu. Ancak Ergometre Şampiyonu atletik Danimarkalı depardaki zafiyeti ile tanınıyordu ve buna bir de starttan on kürek sonra küreğinin dalgaya takılması da eklenince işler zorlaştı. En iyi çıkışı yapan Yunanistan liderliği ele geçirdi. 500 metre şamandırası geçilirken büyük efor sarfeden Stephansen ve Alman Jonathan Koch öne geçmeye çalışırken yarışı izleyen antrenörler Danimarka’lının bu kadar erken öne geçmesinin alışılmamış olduğunu konuşuyorlardı. 1000 metreye gelindiğinde Danimarkalıyı takip edebilen sadece Portekizli Pedro Fraga olmuştu. İki Çiftede Londra tecrübesi olan Fraga liderliğe yaklaşırken Danimarkalı dayanma gücünü gösterdi hatta finişte kafadan esen rüzgara aldırmadan temposunu 37’ye kadar çıkartabildi ve israrcı Fraga’yı bu gücüyle ancak yarım tekne geçebildi. Almanya üçüncü oldu, İsviçre, İtalya ve Yunanistan onları takip ettiler.

A finalinde olması düşünülen Sırp Milos Stanojevic elemeler sonunda ancak B Finalde yarışabildi ve otoriteler tarafından favori olarak görülerek yarışa başladı ancak startta çok yavaş çıktı ve yarış boyunca gurubun gerisinde kaldı, Onun yapamadığını yarı finalde kendini pek yormayan Bulgar Nedelcho Vasilev gerçekleştirdi ve öne geçti, Vasilev U23’te madalya kazanmış genç ama tecrübeli bir Tek Çifteciydi. İlk defa bir büyük yarışında en yakın rakibi Slovenyalı Rajko Hırvat’a yedi saniye fark atarak birinci oldu. Hırvatın da üç saniye ardından Tek Çiftecimiz Enes Kuşku üçüncü oldu. Enes bin metreyi ikinci olarak geçmişti. İspanya, Fransa ve Sırbistan onları takip etti.

Kadınlar İki Tek Dümencisiz yarışında:

Alman ekibi Kerstin Hartmann – Marlene Sinnig eleme yarışındaki güzel küreklerinden dolayı favori görülüyorlardı ancak Repachage’da ekstra bir yarış fazla çekmiş olan Ukraynalı ikili Svitlana Novichenko – Anna Konsteva yaptıkları çok kuvvetli bir startla birlikte liderliği ele geçirdi. Yarışın ortalarında Romen Cristina Grigoras – Andreea Boghian once Alman’ları sonra da Ukraynayı zorlamaya başladı. Son 600 metreye girerken tempolarını yükselterek sakladıkları enerjiyi kullandılar ve geçen sene kazandıkları Avrupa Şampiyonluğunun tesadüf olmadığını ispatlayarak tekrar Altın Madalyayı aldılar. Almanya yarıştan iki hafta önce tekne değiştirmenin verdiği zararları düşünerek ikinci, hızlı startta harcadıkları enerjinin acısını çeken Ukrayna üçüncü olurken Rusya, İtalya ve Çek Cumhuriyeti onları takip etti.

B Finalde iki tekne yarıştı ve Belaruslu Hanna Kabral – Anastasiya Fadzeyenka, Norveç’in önünde yarışı sürdürdü ve kazandı.

Erkekler İki Tek Dümencisiz yarışında:

Sezon başında çok erken yapılan Sydney World Cup yarışını kazanan ve Londra Olimpiyatınını Gümüş Madalyasının sahibi Fransız Germain Chardin – Dorian Mortelette ekibi favoriydi ancak elemelerde Sırp ekibi Nenad Bedik – Nikola Stojic en hızlı zamanı çekmişlerdi. Fransa ve Sırbistan bu sene ilk olarak karşı karşıya geldiler. Sırp Stojic 2002 Sevilya Dünya Şampiyonasında başka bir partnerle beşinci olmuştu. Parkuru iyi tanıyordu. Startla birlikte beklenmeyen bir ekip olarak İtalya öne fırladı, Marco Di Costanzo ve Matteo Castaldo bin metreye kadar önde geldiler. Sırp’lar burada yarışa asılmaya başladılar. Fransızlar işi ağırdan aldılar ve ön guruptan koparak geride kaldılar. İtalyan’lar yarışın ilk yarısında harcadıkları enerjiyi finişte çok aradılar, Sırplar kontrollu bir kürekle yarışı getirip finişte ani bir patlamayla 40 tempoya çıkarak yarışı alırken parkuru çok iyi control eden ve Sırplarla aynı anda finişe kalkan Polonya’nın Wijciech Gutorski – Jaroslaw Godek ekibi iki saniye ile ikinci, gücünü iki bin metreye çok akıllıca bölerek gelen Hollanda üçüncü oldu. Onları İtalya, Macaristan ve hayal kırıklığı içinde Fransa takip etti. Sırplar geçen sene Avrupa Şampiyonasında üçüncü olmuştu, bu sene sezona iyi başladılar.

B Finalde İspanya ilk beş yüz metreyi önde geçti, Alexander Sigurbjonsson Benet ve Pau Vela Maggi A Finalini 0.23 saniye ile kaçırmanın hıncını çıkartmak istediler ancak Ukrayna ve Almanya onları yakından takip ediyordu. Finişte tecrübeli Alman ikilisi Andre Sieber and Philipp Naruhn birinci oldu, Ukrayna ikinci ve hırsına yenilen İspanya üçüncü olarak finişe gelirken Hırvatistan ve Yunanistan onları takip ettiler.

Erkekler Hafif Kilo İki Çifte yarışında:

Londra Olimpiyatı dördüncüsü Fransız ekibi Stany Delayre – Jeremie Azou yarı finalde en hızlı yarışı çekmişlerdi ve favoriydiler. İsviçreli Olimpiyat beşincisi Hafif Kilo Dört Tek Dümencisiz ekibinin yarısı olan Simon Schuerch ve hamlacısı Mario Gyr yarışa Fransızlarla kafa kafaya yarıştılar ancak bu sabah Hafif Kilo İki Tek Dümencisizde Altın alan eski ekip arkadaşları gibi parkuru kontrol edemediler. Onları yakında takip eden Norveç’li ikili Kristoffer Brun – Are Strandli finişte istediklerini kopartarak Fransızların ardından Gümüş madalyayı aldılar. İtalya, Avusturya ve Yunanistan onları takip etti. Norveç’li kürekçiler altı hafta once Piediluco’da altı saniye ile geçildikleri İsviçre’yi geçerek Dünya Şampiyonasına daha ümitle baktıklarını söylediler.

B Finalde bütün yarışı başabaş getiren dört tekne vardı. Bayram Sönmez – Hüseyin Kandemir, 500 ve 1500 metreleri birinci olarak geçti. Finişin son metrelerinde Polonya Türk ekibini bir saniye ile geçerek birinci oldu, Hollanda ekibi de Türkiye’nin saliselerle arkasından üçüncü olurken onları Ukrayna, Rusya ve Danimarka takip etti.

Kadınlar Hafif Kilo İki Çifte yarışında:

Yarı Final yarışında geçen senenin Avrupa Şampiyonu İtalyan ikili Laura Milani ve Elisabetta Sancassani en hızlı zamanı çekmişlerdi ancak Almanya ekibi Lena Mueller – Anja Noske startta çok hızlı çıktılar. Olimpiyat tecrübeli Alman’lar yarışın ortasına kadar parkuru kontrol ettiler, İtalyan’lar tempoyu arttırarak  öne geçmek istediler, Alman’lar Olimpiyatlardan sonra verdikleri uzun aranın cezasını çekerek cevap veremediler, bundan sonrası İtalyanların istediği gibi gitti. Alman’lar arkadan kapışarak gelen Danimarka ve Polonya’nın korkusu altında ancak ikinci olabildiler. İtalya rahat birinci, Almanya ikinci ve Polonya Katarzyna Welna – Weronika Deresz üçüncü oldu, onları dört salise ile Danimarka’lı Christina Pultz – Helene Olsen ve sonra farklı bir arayla İsveç ile Rusya takip etti. Geçen sene gençlerde yarışan Polonya’lı Welna sadece iki hafta çalışarak geldiklerini ve neticenin sürpriz olduğunu söyledi.

B Finalde Hollandalı Elisabeth Woerner – Joanneke Jansen ikilisinin birinci olacağı düşünülüyordu ancak yarışın başında İsviçre’li Patricia Merz ve Frederique Pol öne çıktılar. Onları Hollnda zorlarken sürpriz bir ekip olarak Belaruslu Irina Liaskova – Alena Kryvasheyenka iklisi yarışın kontrolunu ele geçirdi ve finişe birinci olarak girdi. Hollanda ikinci, İsviçre üçüncü olurken Belçika, Çek Cumhuriyeti ve İspanya onları takip ett.

Erkekler Dört Tek Dümencisiz yarışında:

İlk gün yapılan iki serili eleme yarışlarını kazanan Romanya ve Hollanda direk A Finale kalmıştı. Böylece orta kulvarlarda yer aldılar ve finale favori olarak başladılar. Romanya geçen sene Avrupa Şampiyonasında ikinci olmuştu, Hollanda ekibinde de Londra Olimpiyatlarına aynı teknede katılmış üç kürekçi vardı. Startta İspanya öne fırlasa da Romanya 500 şamandıraları geçilirken kontrolu ele aldı ve Hollanda ile farkı arttırdı. Florian Curuea, Cristi-Ilie Pirghe, George Palamariu, Marius-Vasile Cozmiuc dörtlüsü finişe girilirken dört saniye farkla öndeydi. İşte o sırada Hollanda adeta vites değiştirdi. Tempoyu arttırdı ve aradaki mesafeyi eritti, 2000 metre çizgisi geçilirken Hollanda teknesinin burnu Romanya’nın iki saniye önündeydi. Boaz Meylink, Kaj Hendriks, Mechiel Versluis, Robert Luecken dörtlüsü adeta ders verir gibi Altın Madalyayı Romanya’nın önünde kazandı. Şoktan çıkamayan Romanya Almanya’yı ancak bir saniye ile geçerek İkinci olurken Alman’lar da Hırvatistan’ı geçtiler, Beşinci gelen İspanya seyircilerin büyük tezahüratı ile İtalya’yı geçti.

B Final yarışında Selahattin Gürsoy, Ogeday Girişgen, Muhammed Canşi ve Onat Kazaklı’dan oluşan Türkiye ekibi 0.5 saniye farkla Norveç’i ve Rusya’yı geçip Sırbistan ve Fransa’nın ardından üçüncü oldu. Yarışı bir süre Fransa önde götürdü ancak geçen senenin Bronz Madalyalı Sırp ekibi finişte bir tekneden fazla bir farkla yarışı kazandı.

Kadınlar Dört Çifte yarışında:

Orta parkurda yarışa başlayan Alman ekibi Olimpiyat Gümüşüne sahip sporculardan kuruluydu, İki hafta önce kurulmasına rağmen iddialı gelen Hollanda ekibi de eleme yarışını kazanarak ilk defa Almanların karşısına çıkacaktı. Hollanda’lılar daha starttan başlayarak İtalya ile kıyasıya bir mücadeleye giriştiler ama Annekatrin Thiele, Carina Baer, Julia Richter and Britta Oppelt’den kurulu Alman ekibi 500 metre şamadırası geçilirken bu iki ekibe de üç saniye fark atmıştı. Danimarka’nın dörtlüsü burun farkıyla ikinciliği kovalarken 1500 metreye İtalya ikinci, Danimarka üçüncü ve Hollanda dördüncü olarak girildi. Bu arada Polonya ve Ukrayna kafa kafaya beşincilik için yarışıyorlardı. Son beşyüz metrede Hollanda toparlandı ve temiz bir finiş ile Almanya’nın ardından ikinciliği kazandı. İtalya üçüncü, Danimarka dördüncü oldu, ardından Polonya ve Ukrayna geldiler.

B Final yarışında Rusya sağlık probleri ile yarıştan çekilinde geriye sadece Romanya ve Fransa kaldı. Çok çekişmeli bir yarışta Fransa birinciliği kazanarak Avrupa yedincisi oldu.
Erkekler Dört Çifte Yarışında:

Almanya ve Hırvatistan’ın Olimpiyat Altın ve Gümüş madalyalı ekipleri bu sene ilk olarak karşılaştılar. Final yarışında iki ekibin çok farklı start stratejilerine şahit olduk. Almanya derhal parkurun kontrolünü ele geçirirken Hırvatistan ilk 500 şamandıralarını sonuncu olarak geçti. Hırvatlar gibi yavaş startla çıkan Polonya ikinci beş yüzde Almanya’yı yakalamak üzere yaklaştı. İtalya da Polonya’nın peşine takılınca sıralama belli oldu. Almanya birinci, Polonya ikinci, 0.08 saniye ile İtalya üçüncü, sonra Ukrayna, İsviçre ve hayal kırıklığı ile Hırvatistan geldi.

Erkekler İki Çifte yarışında:

Yarı Final yarışlarına bakarak asıl çekişmenin Londra yedincisi Norveç ile Londra sekizincisi Almanya arasında olacağı düşünülmüştü. Startta Norveç az farkla Almanya’nın önüne geçti, 500 metre çizgisine aralarına yaklaşan Litvanya ile birlikte girdiler, ancak kimsenin dikkat etmediği İtalya 500’e beşinci olarak girip, 1000 metrede dördüncülüğe son beşyüze girerken de ikinciliğe yükselmişti. Finiş için yapılmaya çalışılan ataklar sıralamayı belirledi. İtalya birinci olurken 0.6 saniye farkla Litvanya ikinci ve onun bir saniye ardından Norveç üçüncü oldu. Almanya, Danimarka ve Avusturya onları takip ettiler.

B Final yarışında starttan itibaren kısa sure ile Fransa ve ardından tecrübeli ekip Estonya öne çıktılar, Estonya’lı  Allar Raja ve Kaspar Taimsoo Olimpiyatlarda Dört Çiftede İngiltere’nin bir saniye önünde dördüncü olmuşlardı. 2012 Dünya Şamipiyonasında da birinci gelen Dört Çifte ekibindeydiler. Estonya bütün yarışı önde götürüp birinci oldu, Fransa bir saniye farkla ikinci Sırbistan üçüncü oldu, Ukrayna, Çek Cumhuriyeti ve Azerbaycan onları takip etti.

Kadınlar İki Çifte yarışında:

Elemelerde Donata Vistartaite – Milda Valciukaite ekibi ile en hızlı dereceyi çeken Litvanya favori olarak finale geldi. Diğer elemenin birincisi Polonya ile orta parkurlarda yarışı önde götürdüler.  Polonya’lı Magdalena Fularczyk ve Natalia Madaj Belarus’un yakın takibinde yarışı sürdürdü. Polonya’nın Kadın Sporcusu olarak Olimpiyatlardaki ilk madalyasını kazanan Magdalena Fularczyk bin metreye önde girmeyi başardı. Finişte enerjisini iyi saklayan Litvanya birinci olurken Polonya ikinci, Belarus üçüncü oldu, onları Almanya, Çek Cumhuriyeti ve Romanya takip etti. Belarus’lu Ekaterina Karsten 41. yaş gününü kutlarken henüz dört haftalık bir ekip olduklarını Luzern yarışında daha başarılı olacaklarını ifade etti.

B Finalde yarışa iyi başlayamayan Hollandalı Londra’da Sekiz Tekte madalya alan Chantal Achterberg ve partneri Elisabeth Hogerwerf, Rusya’nın önünde birinci olurken İtalya üçüncü oldu, onları Yunanistan ve İspanya takip etti.

Erkekler Hafif Kilo Dört Tek Dümencisiz:

Danimarka ekibi Londra’da Bronz kazanmıştı, o tekneden üç sporcu Sevilya’da teknedeydi ve Olimpiyatta teknede iki numarada oturan Morten Joergensen hamlaya geçmişti. Eleme yarışında en hızlı dereceyi yaparak teknenin hızından bir şey kaybetmediğini ispatladılar. Finalde orta parkurda yer alıp, geri kalan tekneleri peşlerine takarak birinci geldiler. İstedikleri zaman inanılmaz bir şekilde 47 tempoya kadar çıktılar ve yarışın başında gerilerde yer alıp sonra ileri çıkan Çek teknesine de fazla şans tanımadılar. Neticede  Danimarka birinci, Çek Cumhuriyeti ikinci ve Fransa üçüncü oldu. Onları İtalya, Avusturya ve İspanya takip etti. Danimarka’nın hamlası yarış sonunda beş hafta önce antrenmanlara başlayabildiklerini, ayağından ameliyat olduğunu ama bu yarışın Dünya Şampiyonası öncesinde iyi bir antrenman olduğunu ifade etti.

B Finalinde Yarı Finallerdeki yarışlar dikkate alınınca Hollanda’nın favori olduğu düşünülmekteydi ancak Polonya ve Almanya yarış içinde Hollanda’yı o kadar sıkıştırdılar ki sonunda finişteki 39 tempoya gücü yeten Almanya birinci, Polonya ikinci ve Hollanda üçüncü olurken yarışı İsviçre dördüncü, Macaristan beşinci bitirdi.

Kadınlar Sekiz Tek yarışında:

Eleme yarışını geçen senenin Avrupa Şampiyonu Romanya rahat kazanmıştı. Sadece beş teknenin yarıştığı finale de favori olarak başladılar. Teknede yer alan Cristina Grigoras ve Andreea Boghian sabah yapılan yarışta İki Tek Dümencisizde Altın almışlardı. Romen ekibi gerçekten de geçilmesi zor bir takım olduğunu daha yarışın ortalarında bütün parkura bir tekne fark atarak belirledi. Rusya ve Almanya ikincilik için yarıştılar, Londra Olimpiyatlarında Dördüncü olan Romen ekibi bu sene yaz sonunda Kore’de yapılacak olan Dünya Şampiyonası için gereken mesajı bütün dünyaya verirken Almanya ikinci, Rusya üçüncü, Belarus dördüncü ve İtalya beşinci oldu.

Erkekler Tek Çifte Yarışında:

Elemelerde bu yarışın iki favorisi belli olmuştu. Alman Marcel Hacker ve Çek Ondrej Synek yarışa yan yana orta parkurlarda başladılar. Hacker bu parkuru 2002’den beri tanıyordu. O sene burada Dünya Şampiyonu olmuştu. Aynı yıl Synek İki Çiftede beşinci olmuştu. Synek son yılların formda Tek Çiftecisiydi. Londra Olimpiyatında Yeni Zelandalı Mahe Drysdale’nin iki saniye ardından Gümüş kazanmıştı. Yarışın başında ikisi de çok seri çıktılar, 500 metre şamandıralarında Synek iki saniye öndeydi ve bu üstünlüğünü bütün parkur boyunca sürdürdü, Hacker onu zorlayacak bir atak yapamadı, Neticede Synek birinci, Hacker ikinci, Hollandalı Roel Braas üçüncü, Litvanyalı Mindaugas Griskonis dördüncü, Azerbaycanlı Aleksandar Aleksandrov beşinci ve İsrail’li Dani Fridman altıncı oldular. Bu İsrail’in kürek tarihindeki ilk Final A yarışı oldu. Bütün bu olanlar arasında en mutlu kişi üçüncü olan Hollandalı Braas oldu. Verdiği bir röportajda şimdiye kadar hep Sekiz Tekte kürek çektiğini, Tek Çiftede Marcel Hackerle yarışmaktan ve Bronz Madalya kazanmaktan çok mutlu olduğunu belirtti. Madalya töreninde Marcel Hackerin omzuna ayakkabılarını asarak podyuma çıkması alay konusu oldu. Her halde sponsoru öyle istemişti ama görüntü seyircilere uymadı.

B Finale Fransız Matthieu Androdias iyi başladı. “Yarı Finalde çekmedi kendini sakladı” şeklinde yorumlar yapıldı, 1000 metreye birinci girdi, sonra işler değişmeye başladı. Bulgar Georgi Bozhilov parkurun ortalarından gelip öne geçti ve son beşyüze girerken en yakın rakibine üç saniye fark atmıştı. Neticede Bulgaristan birinci, yarışı iyi takip eden Ukrayna’lı Artem Morozov ikinci oldu. Fransa üçüncülüğe düşerken İtalya, Yunanistan ve Estonya onu takip etti.

Kadınlar İki Çifte Yarışında:

2012 Olimpiyat Şampiyonu Çek Mirka Knapkova orta parkurda yarışa yavaş başladı, ilk beş yüze üçüncü girdi, Avusturyalı U23 İki Çifte birincisi Magdalena Lobnig ise tam tersi çok hevesli ve atak bir yarış çıkarttı. Startta çok seri çıkan Ukraynalı Nataliya Dovgodko hızını uzun süre koruyamadı, Zaten Knapkova bin metreden sonar kimsenin hayal kurmasına izin vermedi ve Avusturya, Hollanda, Ukrayna ve İsveç’in ikincilik çekişmesini seyrederek yarışı birinci olarak bitirdi. Tüm parkuru üçüncü getiren Ukrayna sonunda tükendi. Neticede Çek Cumhuriyeti birinci, Avusturya ikinci, Hollanda üçüncü, İsveç dördüncü, Ukrayna beşinci ve Almanya altıncı oldu.

B Finalde yarışa karşı esen rüzgar sporcuları çok etkiledi. Estonyalı Kaisa Pajusalu liderliği startla beraber yakaladı ve sonuna kadar bırakmadı. Pajusalu geçen sene Avrupa Şampiyonasında üçüncü olmuştu, bu defa yedincilikte kaldı. Sırbistan ikinci, Norveç üçüncü, Hırvatistan dördüncü ve İtalya beşinci oldu.

2013 Sevilya Sekiz Tek 1. eleme

 

Erkekler Sekiz Tek yarışında:

Londra birincisi Almanya Altın ekibinin yarısını değiştirmiş olmasına rağmen elemelerde çektiği iyi zamanla tekrar favori olduğunu belli etmişti ancak final o kadar kolay olmadı. Fransa yarışın başından beri kopmadan Almanya’yı zorladı, Yarışın yarısına kadar beşinci durumda olan Polonya zoru başararak bir kaç yüz metre içinde tırmandı ve son metrelerde Fransa’yı da demoralize ederek ikinci oldu. Bu ataklar arasında Hollanda mükemmel bir tempo ile üçüncü olmayı başardı. Fransa dördüncü, Belarus beşinci ve Çek Cumhuriyeti altıncı oldu. Madalya töreninde Polonyalı kürekçilerin cüsselerini podyumda görenler o teknenin birden bire nasıl hızlanabildiğini anladılar.

B Finalde İspanya seyircisi önünde birincilik istedi ama Rusya yarışa hızlı başladı. Parkurun ortalarında İspanya liderliği yakaladı, İtalya sondan gelerek yavaş yavaş tırmandı ve finişte İspanya’nın ardından ikinci oldu. Rusya üçüncü ve Ukrayna dördüncülükte kaldı.

Launching dock

Madalya sıralamasında:

Almanya 3 Altın, 4 Gümüş, 2 Bronz toplam 9,

İtalya 2 Altın, 1 Gümüş, 2 Bronz, toplam 5,

Çek Cumhuriyeti 2 Altın, 1 Gümüş toplam 3,

Romanya 2 Altın, 1 Gümüş, toplam3,

Danimarka 2 Altın,

Hollanda 1 Altın, 1 Gümüş, 5 Bronz, toplam 7,

Litvanya 1 Altın, 1 Gümüş, toplam 2,

Fransa 1 Altın, 1 Bronz, toplam 2,

İsviçre Altın, 1 Bronz, toplam 2,

Yunanistan 1 Altın,

Sırbistan 1 Altın,

Polonya 4 Gümüş, 1 Bronz, toplam 5,

Avusturya 2 Gümüş,

Norveç 1 gümüş, 1 Bronz, toplam 2,

Portekiz 1 Gümüş,

Belarus, İspanya, Rusya, Ukrayna 1’er Bronz Madalya kazandılar.

Böylece Madalyalar 19 ülkeye dağılmış oldu.

2014 Avrupa Şampiyonası Sırbistan-Belgrad şehrinde yapılacak.

FISA takvimine göre önümüzdeki yarış 21-23 Haziran tarihlerinde İngiltere-Eton’da yapılacak olan Samsung World Cup yarışı olacak.

Derleyen: Celal Gürsoy, 03.06.2013