Galatasaray Susporları BÜLTEN22

sutopu1

KÜREK                                                                                          01.06.2013

Simge Gündüz Avrupa Gençler Şampiyonasında 11. oldu

Simge

Minsk’te yapılan Avrupa Gençler Kürek Şampiyonası‘nda yarışan sporcumuz Simge Gündüz, 26 Mayıs 2013 Pazar günü girdiği Final B yarışında beşinci oldu.

İlk eleme yarışında dördüncü olarak ikinci eleme (Repechage) yarışına katılmaya hak kazanan Simge, Repechage yarışında İtalyan teknesinin ardından aldığı ikincilikle yarı finale kalmıştı. İki seri hâlinde yapılan Yarı Final yarışlarında altıncı olarak Final B çekme hakkını kazanan sporcumuza 7.’lik ile 12.’lik arasında mücadele etti. Final yarışında ilk 500 ve 1000 metreleri birinci olarak geçen Simge, 1500 metreyi üçüncü olarak geçti ve 2000 metreye Sırbistan’ın bir saniye ardından beşinci olarak girdi. Sporcumuzu kutluyoruz.

Yarışın teknik dereceleri aşağıdaki gibi oldu:
Bulgaristan 8.14.096
İtalya 8.14.953
Çek Cumhuriyeti 8.21.994
Sırbistan 8.22.052
Türkiye 8.23.874
Macaristan 8.36.932

—————————————————————————

Şampiyon Kürekçiler Adada

Galatasaray Kürek Takımı’nın 2012-2013 sezonu Türkiye Şampiyonluğu şerefine, 7 Mayıs 2013 Salı günü Galatasaray Adası’nda bir şampiyonluk yemeği verildi.

Kürekçiler Adada

kürek ada1 kürek ada2 kürek ada3

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Ünal Aysal, Başkan Yardımcısı Refik Arkan, Yönetim Kurulu Üyeleri Semih Haznedaroğlu, Sedat Doğan, Ali Gürsoy, Mehmet Cibara ve Necati Demirkol’un yanı sıra Sportif Koordinatör Bülent Tulun, Kulüp Direktörü Sinan Kalpakçıoğlu ile Genel Sekreter Yardımcısı Levent Akın ve Kürek Şube Kaptanı Emir Turgan‘ın katılım gösterdiği organizasyonda ayrıca Galatasaraylı Sporcular Derneği Başkanı Levent Nazifoğlu ve kürek şubemize büyük emekleri geçen eski sporcularımız Remzi Tan, Ahmet Şenkal, Erdal Günsel, Yüksel Taşçı, Halidun Akyaz, Barbaros Mumcuoğlu, Kemal Otluoğlu, Batuhan Barutçu, Yalçın Özcan, Önder Mercangöz, Yalçın Fidancı, Orhan Burma, Gökhun Karagöz, Hilal Aytaş, Burak Dilsiz, Hakan Yavuz, Uğur Kılıç ve Erkut Oğultürk de hazır bulundu. Tüm yaş kategorilerinden yaklaşık 70 sporcumuzun da katıldığı yemekte keyifli dakikalar yaşandı.

—————————————————————————-

Avrupa Kürek Şampiyonası Başlıyor

Sevilla1

2013 Avrupa Kürek Şampiyonası İspanya-Sevilya’da 31 Mayıs-20 Haziran 2013 tarihlerinde yapılacak. Şampiyonada Erkeklerde 6, Kadınlarda 5, Hafif Kilo Erkeklerde 2 ve Hafif Kilo Kadınlarda 1 olmak üzere toplam 14 tekne sınıfında yarışlar yapılacak.

Milli takımda kulübümüzden beş sporcu üç teknede yarışacak. Hafif Kilo İki Çifte Erkeklerde Bayram Sönmez – Hüseyin Kandemir, Hafif Kilo Tek Çifte Erkeklerde Enes Kuşku, Hafif Kilo İki Tek Dümencisiz Erkeklerde Ahmet Yumrukaya – Cem Yılmaz yarışacaklar. Antrenörümüz Gökmen Kaya’ya ve tüm Milli Takımımıza başarılar diliyoruz.

 ————————————————————————-

Avrupa Kürek Şampiyonası öncesi araştırma yazısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://gssusporlari.wordpress.com/2013/05/30/avrupa-kurek-sampiyonasi-oncesi-bir-arastirma/

—————————————————————————–

Kürek Takımımız 25-26 Mayıs 2013 tarihlerinde yapılan İstanbul Dragon Festivalinde bir tanıtım standı açtı.

Dragon Standı

Stand iki gün içinde büyük ilgi ile ziyaret edildi, son gün düzenlenen 200m Ergometre yarışlarına 53 bayan 187 erkek sporcu katıldı.

Kürek Şubesi Eylül ayı sonunda “Sarı Kırmızılı Festival” adı altında bir Dragon Yarışı düzenlemek üzere hazırlıklara başladı.

 ———————————————————————————

Kürek Dünyasından

Geçtiğimiz günlerde Philadelphia’nın küçük bir kasabası olan Fairmont Park’ta mütevazi bir anma töreni yapıldı. 1956 Melbourn Olimpiyatları Tek Çifte üçüncüsü John Kelly Junior’un 24 Mayıs doğum gününü anmak için saygı duruşunda bulunuldu ama asıl önemli kişi törenin yapıldığı heykelin altında adı yazan baba John Kelly Senior idi.

JB_Kelly_rowing_Kelly_Dr_1

Resim: Fairmount Park, Philadelphia’dabulunan bronz John Kelly heykeli

John Kelly Senior, Monaco Prensesi ve film yıldızı Grace Kelly’nin babasıydı ve 1920 Olimpiyatlarında iki Altın Madalyanın sahibi olmuştu. Kelly Olimpiyatlar için Avrupa kıtasına geldiğinde Londra’da Henley Regatta yarışına katılmak istemiş ancak organizasyon komitesi tarafından kabul edilmemişti. Açıkça söylenmese de Kelly’nin çok iri cüssesi dolayısıyla yarışmada dengesizlik yaratmasından ve favori görülen efsane İngiliz Tek Çifteci Jack Beresford‘u geçmesinden korkulmuştu. İngilizlerin korktukları Olimpiyat yarışında gerçek oldu. Kelly, İngilizi geçip Tek Çifte yarışını kazandıktan yarım saat sonra kuzeni Paul Costello ile birlikte İki Çifte Yarışını da kazandı. Kelly dört sene sonra 1924 Paris Olimpiyatında da İki Çifteyi alacaktı. Mayıs ayında yapılan küçük törende hem Grace Kelly hem de ondan iki buçuk yıl sonra gene trafik kazasında ölen genç John Kejlly Junior anıldı.

 ————————————————————-

SUTOPU

Şampiyon Galatasaray

sutopu1

Galatasaray Sutopu Takımı, Deplasmanlı 1. Lig’de bir kez daha şampiyon!

Final serisinin ikinci maçında İYİK’i 15-7 mağlup eden takımımız, üst üste dokuzuncu, son 23 yılda 19. şampiyonluğunu kazandı.

Yıl boyunca çok üstün bir performans gösteren, ligde ve play-off’ta oynadığı maçlarda mağlubiyet görmeyen, çift kulvarda yarışan ve tarihinde ilk kez katıldığı LEN Şampiyonlar Ligi’nde Çeyrek Final gören takımımız, alışıldığı gibi Deplasmanlı 1. Lig’de de mutlu sona ulaştı.

sutopu2

sutopu3 sutopu4 sutopu5
Play-off yarı finalinde Heybeliada’yı 12-7 ve 4-14, final serisinde ise İYİK’i 14-4 ve son maçta 15-7’lik skorlarla mağlup eden Galatasaraylı oyuncular, maç sonrası Kalamış Sutopu Havuzu’nda şampiyonluğu coşkuyla kutladı. Şampiyonluk kupasını Sutopu Federasyonu Vedat Akgün’ün elinden alan ekibimiz, kendilerini desteklemeye gelen tribündeki Galatasaraylılar ile karşılıklı tezahürat yaptı.

————————————————————

Sutopu Küçükler 1. Lig 1. Bölüm 2. Devre maçları 11-12 Mayıs 2013 günlerinde ENKA Havuzu’nda yapıldı.

Takımımız ASSK karşısında 19-2, Çınarlı karşısında da 14-1 galip gelirken ENKA karşısında havuzdan 15-5 mağlup ayrıldı.

————————————————————————————–

Sutopu Milli Takımımız Split’e Gitti

Akdeniz Oyunlarına hazırlanan Sutopu Milli Takımımız Hırvatistan-Split’e gitti. 29 Mayıs-5 Haziran arasında kamp yapacak olan takımımız aynı yerde kamp yapmakta olan Hırvat Milli Takımı ile antrenman maçları yapacak. Milli Takımımızın 17 kişilik kadrosunda 8 Galatasaraylı sporcu bulunuyor.

———————————————————————————–

YELKEN

Erciyas Sipahi Gençlik ve Spor Bakanlığı Kupası Yarışları Yapıldı

Yelken1

Yelken2 Yelken3 yelken4

22-26 Mayıs 2013 tarihlerinde İstanbul’da yapılan Erciyas Sipahi Gençlik ve Spor Bakanlığı Kupası Yarışları sonuçlandı.

Sporcularımızın aldığı dereceler şu şekilde:

Tora Kutoğlu – Abdullah Bağlıca 470 sınıfı Gençler 1.

Tora Kutoğlu – Abdullah Bağlıca 470 sınıfı Genel 2.

Deniz Bağcı – Kaan Tuna 420 sınıfı Genel 3.

Efe Yiğit Öztemel Techno 293 U-13 sınıfı 1.

Onur Cavit Biriz Techno 293 U-17 sınıfı 2.

Jeremy Berke Zalma Techno U-13 sınıfı 4.

Laçin Felek Techno U-13 Kız sınıfı 4.

Sporcularımızı ve antrenörlerimiz İsmail Uzunlar ve Ferit Ercan’ı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

————————————————-

Yelkencilerimiz Milli Takımda

1 2 3

Galatasaraylı yelkenciler Haluk Çalın, Can Pehlivan, Mehmet Duran Dinç ve Ecem Güzel uluslararası turnuvalarda mücadele etmek için milli takıma çağrıldılar.

Sporcularımızdan Haluk Çalın, Optimist sınıfında 15-26 Temmuz 2013 tarihlerinde İtalya’da yapılacak olan Optimist Dünya Şampiyonası’nda,

Can Pehlivan, 29 Haziran-7 Temmuz tarihleri arasında Macaristan’da yapılacak olan Optimist Avrupa Şampiyonası’nda,

Mehmet Duran Dinç, 6-13 Temmuz 2013 tarihlerinde Macaristan’da yapılacak Avrupa ve Dünya şampiyonası’nda,

Ecem Güzel, Laser Radial bayan sınıfında 25 Haziran-1 Temmuz 2013 tarihlerinde Hırvatıstan’da yapılacak olan Laser Radial Gençler Avrupa Şampiyonası’nda ve 14-21 Temmuz 2013 tarihleri arasında Macaristan’da yapılacak olan  Laser Radial U21 Avrupa ve Dünya şampiyonasında kulübümüzü ve ülkemizi milli takım olarak temsil edeceklerdir.

Sporcularımızı ve antrenörlerimiz İsmail Uzunlar ile Tuğkan Kandemir’i tebrik eder, yarışlarda başarılar dileriz.

—————————————————————–

BMW Bosphorus Sailing Fest 2013 Yat Yarışı Yapıldı

yelken03

Yelken01 yelken02

Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç tarafından yelken şubemize hediye edilen Azure 33 marka yat ile yetişkin eğitimlerini tamamlayan Pertev Cem Harunoğlu, Erenalp Rençber, Melike Köroğlu, Burç Hasergin, İlber Aydemir, Orçun Taş’tan oluşan sporcularımız eğitmenleri Caner Özkan liderliğinde BMW Bosphorus Sailing Fest 2013 Yat Yarışı’na katılmışlardır. Ekibimiz kendi klasmanlarında yarışan 37 tekne arasında 3. olmuştur.

Alınan bu derece kulübümüz adına girilen ilk yat yarışında, ilk kez yarışa katılanlarla alınan ilk derece olarak Galatasaray tarihinde yerini almıştır.

Sporcularımızı ve eğitmenimiz Caner Özkan’ı tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

—————————————————————————

 

Sizi Galatasaray Yelken Şubesi’nde Yelken Yapmaya Çağırıyoruz

Yelken Okulu

Çünkü yelken sporu başarılı kişilikler yaratır, analitik düşünce, zeka ve soysal kişiliklerin gelişimini sağlar, özgüveni artırır, paylaşımcı, kendine, doğaya, çevreye saygılı, sorumluluk sahibi bireyler yetiştirir. Yelken sporunu diğer sporlardan ayıran bu değerlere sahip kişilerden birisi olmak ve çocuğunuzun bu değerlere sahip olmasını istiyorsanız Galatasaray Spor Kulübü Yelken Şubesi’nin her yıl açmakta olduğu her yaşa uygun optimist laser, windsurf ve yetişkin yelken kurslarına katılabilirsiniz.

Detaylı bilgi için:

—————————————————————————

YÜZME

Hazal Sarıkaya İngiltere Okullar Yüzme Takımı’na Seçildi

Hazal

Sporcumuz Hazal Sarıkaya İngiltere Okul Federasyonu tarafından 27 Kasım – 04 Aralık 2013 tarihleri arasında Brezilya’da yapılacak olan  “ISF World Schools Games” için İngiltere Okullar Yüzme Takımı’na seçilmiştir. Sporcumuza şampiyonada başarılar dileriz.

———————————————————————-

İstanbul İl Birinciliği Yapıldı

Yüzme İstanbul İl Birinciliği Yarışları 3-4-5 Mayıs 2013 tarihlerinde yapıldı. Yarışlara 28 İstanbul takımından 365 sporcu katıldı. Kulübümüz müsabakalara 80 sporcu ile katıldı ve 20 birincilik, 23 ikincilik, 32 üçüncülük kazandı.

Sporcularımızı ve Antrenörlerimiz Berna Demirçelik, Erhan Çembertaş ile Nazlı Uzman’ı kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Dereceye giren sporcuların listesi için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz:

http://www2.galatasaray.org/susporlari/yuzme/haber/16916.php

————————————————————————-

Dilara Buse Günaydın ve İskender Başlakov Yükseklik Kampına Katıldılar

Galatasaraylı yüzücüler Dilara Buse Günaydın ve İskender Başlakov milli takım ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nde Arizona’nın Flagstaff Yükseklik Kamp Merkezi’nde antrenmanlarına devam etmektedirler.

Sporcularımıza çalışmalarında başarılar dileriz.

 —————————————————————————

Master Yüzücülerimiz Italyadaydı

??????????

Galatasaraylı dört Master Yüzücümüz 24-28 Mayıs 2013 tarihlerinde İtalya’nın Firenze şehrinde “4. Old Nuoto Masters” yarışlarına katıldılar. Yüzücülerimiz katıldıkları 11 yarışta 5 Birincilik, 4 İkincilik, 2 Üçüncülük kazandılar. Masterlarımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Materlarımızın İtalya’da aldığı dereceler:

Renin Gemicioğlu (40-44)

100 m kelebek ( 1)

200 m karışık ( 2 )

50 m kurbağalama ( 3)

Rabia Sevil Gemicioğlu (60-65)

200 m karışık ( 1 )

50 m kurbağalama ( 2 )

200 m serbest ( 3)

Emrah Gemicioğlu (40-44)

100 m kelebek ( 1 )

200 m kelebek ( 2)

200 m karışık ( 2 )

Sami Gemicioğlu (70-75)

50 m serbest ( 1 )

200 m serbest ( 1 )

—————————-

Yüzme Şubesi 2013 Yaz Kursiyer Ders Saatleri

GS Havuz

Hafta İçi Yüzme 6-12 Yaş Kursiyer Saatleri:

3 gün: 10.30 / 11.30 – 11.30 / 12.30 Pazartesi-Çarşamba-Cuma

3 gün: 14.00 / 15.00 – 15.00 / 16.00 Pazartesi-Çarşamba-Cuma

5 gün: 10.30 / 11.30 – 11.30 / 12.30 Pazartesi-Salı-Çarşamba-Perşembe-Cuma

5 gün: 14.00 / 15.00 – 15.00 / 16.00 Pazartesi-Salı-Çarşamba-Perşembe-Cuma

Hafta Sonu Yüzme 6-12 Yaş Kursiyer Saatleri

2 gün: 10.30 / 11.30 – 11.30 / 12.30 Cumartesi-Pazar

2 gün: 13.30 / 14.30 Cumartesi-Pazar

Hafta İçi Yüzme 3-5 Yaş Kursiyer Saatleri

2 gün: 12.15 / 13.00 Salı-Perşembe

Hafta Sonu Yüzme 3-5 Yaş Kursiyer Saatleri

2 gün: 12.15 / 13.00 Cumartesi-Pazar

B Grubu

2 gün: 12.00-13.00/13.00-14.00/17.00-18.00 Cumartesi-Pazar

İstenen Belgeler:

Hepatit B ve C Tah. – Tam İdrar Tah. – Sağlık Rap. – 1 Resim

Ücretler 4 haftalıktır

Tel: 0216-6519919 / 20

 

—————————————————–

TARİHTEN BİR YAPRAK:

İhsan İpekçi İki Teki

İhsan İpekçi 1923 yılında Denizcilik Şubesinin tekrar hayata geçirilmesi için toplanan sporcular arasında yer almış, kürek şubesine çok emek vermişti. Kürek Şubesine 1967 yılında İtalya-Donoratico firmasından beş yeni futa ithal edilince Denizcilik Kaptanı Adnan Akıska’nın önerisi ile İki Tek Dümencili teknesine İhsan İpekçi beyin adı verildi. Aynı yıl Emir Turgan – Erdal Günsel ve Dümenci Yunus Yılmaz bu tekne ile Türkiye Şampiyonu oldular. İhsan İpekçi teknesi 1970 yılından itibaren beş sene hiç geçilmeden hep İstanbul ve Türkiye Birincisi oldu. 1970 ve 1971 yıllarında Mehmet Ayata – Celal Gürsoy, Dümenci Hüseyin Özer, 1971 yılında Erdinç Karaer – Celal Gürsoy, Dümenci Hilmi Çil, 1973 ve 1974 yıllarında Refik Cin – Celal Gürsoy, Dümenci Yusuf Oktar bu teknede şampiyon oldular. !974 yılında teknenin son yarışında Ankara-Mogan gölünde fırtınalı ve yüksek dalgalı bir havada Dümencinin önündeki şeffaf pleksiglas paraçol depar yerinde kırıldı ve tekne su dolu olarak parkuru önde geçip batmak üzereyken yarışı kazandı. Rakip takım yöneticisi dümencimizin “sportmenlik dışı el kol hareketleri” yapmasını protesto ederek itiraz etti. Federasyon Başkanı Eftal Nogan bizi diskalifiye etmek üzere iskeleye indi ancak futa yanaşınca batmak üzere olduğu ve dümencinin aslında elleriyle suyu boşaltmaya çalıştığı anlaşıldı ve madalyalar takıldı…

Mehmet Erdinç Refik

1967 Kartal Erdal Günsel, Emir Turgan

1

İhsan İpekçi futası bir süre antrenman teknesi olarak kullanıldı, daha sonra Galatasaray Adasının lokantasına dekor olarak asıldı. Şu anda Galatasaray Derneğinin Levent Lokalini süslüyor.

——————————————————————

BİLGİLENDİRME:

Mayıs Ayı Divan Kurulu Toplantısı 8 Mayıs 2013 Tarihinde Yapıldı.

Divan

Galatasaray Spor Kulübü’nün Mayıs Ayı Olağan Toplantısı Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu’nda yapıldı.

Galatasaray Spor Kulübü Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar’ın yönetiminde yapılan toplantıda Başkan Ünal Aysal, Başkan Yardımcısı Refik Arkan ile Genel Sekreter Aka Gündüz Özdemir, Muhasip Üye Adnan Nas, Yönetim Kurulu üyeleri Semih Haznedaroğlu, Sedat Doğan, Mehmet Cibara ve Necati Demirkol da hazır bulundu.

 

http://galatasaraydivankurulu.com/2013/05/21/mayis-2013-divan-kurulu-toplanti-tutanagi/

 —————————————————————————

Divan Kurulu Toplantı Tutanakları Arşivi Hizmetinizde

2012 yılında yapılan tüm Divan Toplantıları Tutanaklarını aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz:

http://galatasaraydivankurulu.com/

—————————————————————

 

Galatasaraylı Sporcular Derneği haber ve etkinliklerini aşağıdaki linklerden takip edebilirsiniz:

http://www.galatasaraysd.org

http://www.facebook.com/#!/groups/432917256731770

———————————————————

Eski Susporları Bültenleri için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz:

http://gssusporlari.wordpress.com
——————————————————

NOT: Bu Bültenleri almak istemiyorsanız susporlari@galatasaray.org adresine konu bölümüne NO yazılı bir boş mail atmanız yeterlidir.
Celal Gürsoy

SU SPORLARI İLETİŞİM KOORDİNATÖRÜ

Reklam