Avrupa Kürek Şampiyonası öncesi bir araştırma:

Start of the women's pair repechage

2013 Avrupa Kürek Şampiyonası 31 Mayıs 2013 Cuma günü İspanya-Sevilya’da başlıyor.

34 ülkeden 500’ü aşkın bir sporcu katılımının olduğu yarışlar 2000 metrelik “Rio Guadalquiver Rowing” parkurunda 14 tekne sınıfında yapılacak ve 2 Haziran 2013 Pazar günü sona erecek.

Avrupa Şampiyonasında ülkemizi temsilen Milli takımda kulübümüzden beş sporcu üç teknede yarışacak. Hafif Kilo İki Çifte Erkeklerde Bayram Sönmez – Hüseyin Kandemir, Hafif Kilo Tek Çifte Erkeklerde Enes Kuşku, Hafif Kilo İki Tek Dümencisiz Erkeklerde Ahmet Yumrukaya – Cem Yılmaz yarışacaklar.

Kadınlar İki Tek Dümencisiz:

Start of the women's pair repechage

Bu teknede son dört senenin en iyisi olan Batı Alman Kerstin Hartmann – Marlene Sinnig ekibine rakip olarak Romanya’nın Cristina Grigoras – Nicoleta Albu ikilisi görülüyor. İki Tek’te U-23 Bronz madalyalı Grigoras’ın ayrıca iki Sekiz Tek Avrupa Şampiyonası Altın madalyası da var.

Erkekler İki Tek Dümencisiz:

France's men's pair

Resim: Germain Chardin ve Dorian Mortelette

Mart ayında yapılan Samsung Sidney World Cup birincisi Fransız Germain Chardin ve Dorian Mortelette kardeşleri dikaktle izlemek gerek. Mortelette kardeşler Bejing’de Bronz kazanmıştı. Rakip olarak geçen sene İki Tek Dümencisizde Avrupa Şampiyonasını kazanan Holanda’nın Rogier Blink – Mitchel Steenman ikilisini geçmeleri gerekiyor. Hollanda ekibinin Sekiz Tek’te iki Olimpiyat tecrübesi bulunuyor. Geçen senenin ikincisi İspanyol ekibi Alexander Sigurbjonsson Benet – Pau Vela Maggi ikilisi de rövanşı bekliyor.
İki Tek Dümencisiz teknesindeki rakipler arasında Batı Alman Philipp Naruhn – Andre Sieber ile geçen senenin üçüncüsü ve Londra Olimpiyatı tecrübesi yaşamış olan Sırp Nenad Bedik – Nikola Stojic ikilisi de var.

Kadınlar İki Çifte:

Ekaterina Karsten BLR W1x 
Resim: Ekaterina Karsten

Olimpiyatlarda Tek Çiftede iki kez Altın kazanan Belarus’lu Ekaterina Karsten Olimpiyatlarda iki kez Bronz kazanmış olan Yuliya Bichyk ile birlikte bir ekip kurdu. Dereceleri merakla bekleniyor.

Litvanya’lı olimpik Tek Çifteci ve geçen senenin Tek Çifte Avrupa Şampiyonu Donata Vistartaite de iki kez Dünya Gençler Şampiyonu Milda Valciukaite ile bir ekip kurdu.

İspanya’nın yıldızı Nuria Dominguez Asensio geçen sene Avrupa Şampiyonasında dördüncü olduğu partneri Anna Yuchenko ile birlikte yarışa katılıyor.

Ancak Polonyadan madalyalı İki Çifteci Magdalena Fularczyk, Almanya’daki Hügel Regatta test yarışında birinci olduğu partneri Natalia Madaj ile kuvvetli favoriler arasında yer alıyor.

Geçen senenin Gümüş Madalyalı İtalyan ekibini de unutmamak lazım.

Erkekler İki Çifte:

2012 Samsung World Rowing Cup III - Day 3

Resim: Nils Jakob Hoff – Kjetil Borch

İtalyan Francesco Fossi ve Olimpiyat Gümüş Madalyalı partneri Romano Battisti, İtalya’da sezonun açılış yarışı olan Memorial Paolo d’Aloja’da Olimpiyat finalisti Litvanya’lı Saulius Ritter – Rolandas Mascinskas ikilisini geçerek bu yarışta favori olduklarını gösterdiler. Ancak parkurda Norveçin Londra’da A Finali kaçıran iddialı ekibi Nils Jakob Hoff – Kjetil Borch da var. Aynı yarışta Norveç’in arkasında galan Alman Eric Knittel – Stephan Krueger ekibi sezon başındaki Huegel Regatta’da birinci olarak bu sezona çok ümitli bir başlangıç yaptı. İki Çiftede Estonya’dan gelen ve Sidney Samsung World Cup yarışında Bronz Madalya kazanmış olan Allar Raja – Kaspar Taimsoo ikilisi de final için iddialı görülüyor.

Erkekler Dört Tek Dümencisiz:

Podium of the men's four

2012’nin Avrupa Şampiyonu Yunanistan, Gümüş Madalyalı Romanya, Bronz Madalyalı Sırbistan favoriler arasında görülüyor.
Alman ekibi yenilendi ve Londra Olimpiyatlarından sadece bir kürekçi (Toni Seifert) içeride kaldı. 2012 Olimpiyat finalisti Hollanda ekibinde Robert Luecken, Ruben Knab yerine geçti. İtalyan ekibinde de yarı yarıya değişiklik yapıldı.
Kadınlar Hafif Kilo İki Çifte:

Elisabetta Sancassani and Laura Milani (ITA)

Resim: Laura Milani – Elisabetta Sancassani

 

2012 Avrupa Şampiyonu İtalyan ikili Laura Milani – Elisabetta Sancassani sezonun ilk yarışı olan Memorial Paolo d’Aloja’yı da kazanarak bu yarışa hazır olduklarını belli ettiler. Londra Olimpiyatlarında A Final çeken Alman ekibi Anja Noske – Lena Mueller de sezona iyi hazırlananlar arasında, Belarus’tan Irina Liaskova – Alena Kryvasheyenka ekibi de şanslı görülüyor. Özellikle Kryvasheyenka’nın U23 Dünya Şampiyonu olması ve 2012 Hafif Kilo Tek Çifte Bronz madalyalı olması tecrübesini ortaya koymakta.

Otoriteler Memorial Paolo d’Aloja’da başarılı olan İsveçli Cecilia Lilja – Emma Fred ikilisine de şans veriyor.

Erkekler Hafif Kilo İki Çifte:

FRA LM2x

Resim: Stany Delayre – Jeremie Azou

Bu tekne sınıfında bir çok yeni ekip var. Kağıt üstünde Londra Olimpiyatı dördüncüsü ve 2012’de iki World Cup birincisi Stany Delayre – Jeremie Azou ekibi favori gibi gözüküyor.

Londra’da Hafif Kilo Dört Tek Dümencisizde A Final çeken Hollandalı ikizler Vincent ve Tycho Muda bu kez şanslarını İki Çiftede deneyecekler. Londra’da Dört Tek çeken bir başka Hafif Kilo ekibi de İsviçreden geliyor. Mario Gyr – Simon Schuerch İsviçreye Madalya getirmeye çalışacaklar. Her iki ekip de uzun sure beraber olmanın avantajını yaşayacakalr.

Huegel Regatta’da başarılı olan U23 Dünya Şampiyonu Avusturya’lı kardeşler Paul ve Bernhard Sieber ile yeni Alman ekibi Lars Hartig – Konstantin Steinhuebel finalde şans arayacaklar.

Erkekler Hafif Kilo Dört Tek Dümencisiz:

Samsung - World Rowing Cup 2012

2012 Londra Olimpiyatında Bronz kazanmış olan Danimarka ekibinden üç kişi devam ederken İtalyanlar, Olimpiyat ekibinden Martino Goretti’yi hamlaya alarak hızlı bir ekip kurdular. Geçen sene Dünya Şampiyonasında ikinci olan Hollanda ekibi bir sporcusunu değiştirdi, tekneye yeni gelen Timothee Heijbrock Londra’da A Final çeken Dört Tekteydi.

Teknesinde Lars Wichert, Jost Schoemann-Finck gibi çok madalyalı kürekçiler olan Almanya’yı da bu yarışın favorileri arasında görüyoruz.

Kadınlar Dört Çifte:

Olympics Day 5 - Rowing

Olimpiyat Gümüş Madalyalı Alman ekibi yarışın favorisi durumunda ancak ilk önce Huegel Regatta’da geçildikleri Polonyayı geçmeleri gerekiyor. Almanlar iki kürekçisini İki Çifte teknesine vermiş olmalarına rağmen yerine aldıkları 2012 U23 ekibinden iki gençle iddialarını devam ettiriyorlar. Ukrayna yeni bir ekiple geliyor ancak Londrada İki Çifte çekmiş olan tecrübeli Olena Buryak teknedeki liderleri olacak. Bu yarışta hep olduğu gibi Romanya da merakla bekleniyor. Ekibin üç kürekçisi 2012 Dünya Gençler yarışının madalyalı kürekçilerinden oluşuyor.

Erkekler Dört Çifte:

Olympics Day 7 - Rowing

Hırvatistan’ın 2009’dan beri bozmadığı, Londrada Gümüş kazanan ekibi burada da iş başında. Huegel Regatta’yı da kuvvetli Alman ekiplerini geçerek birinci bitirdiler, sezona hazır gözüküyorlar. Olimpiyat Şampiyonu Almanya Kai Fuhrmann’ı ekibe yeni aldı, Sırbistan da Almanlara rakip olabilecek bir ekiple Sevilya’ya geldi. İtalyanlar ise hamladaki tecrübeli Simone Raineri’ye güveniyor. Geçen sene Avrupa Şampiyonasında ikinci olan Ukrayna ile üçüncü olan Slovenya da final favorilerinden sayılıyor.

Kadınlar Tek Çifte:

Olympics Day 8 - Rowing

Çek Cumhuriyetinin yıldızı Mirka Knapkova geri döndü. Londranın Altın Madalyalı kürekçisini zorlayacak kürekçilerden biri Londra’da Sekiz Tekte kürek çekmiş olan  Litvanya’dan Donata Vistartaite olabilir, Donata, geçen ay Memorial Paolo d’Aloja yarışında Tek Çiftede birinci oldu. Bir diğer dikkat edilmesi gereken kürekçi de Memorial Paolo d’Aloja’da ikinci olan İsveç’li Frida Svensson olacaktır. Finalde madalya savaşında Londra Dört Çifte birincisi ekipten Ukrayna’lı Nataliya Dovgodko’yu da görebiliriz. Nataliya’nın uluslar arası Tek Çifte tecrübesi yok ancak gene de dikkat edilmesi gerekir.

Erkekler Tek Çifte:

Mindaugas Griskonis (LTU)

Üç kez Avrupa Şampiyonu olan Litvanya’lı Mindaugas Griskonis ünvanını korumaya geliyor. Londra’nın Gümüş Madalyalı Tek Çiftecisi Çek Cumhuriyetinden Ondrej Synek de parkurda. Ancak Huegel Regatta’da İngiliz Alan Campbell’I geçen Alman Marcel Hacker de favoriler arasında. Final tahminleri arasında Estonya’dan tecrübeli Tonu Endrekson ile Slovenya’dan Luka Spik de bulunuyor.

Kadınlar Sekiz Tek:

Germany's women's eight

Almanların Londra ekibinden beş kürekçi teknedeki yerlerini korudu. Romanya favoriler arasında Rusya ve Belarus ile en ön sırada,

Erkekler Sekiz Tek:

Olympics Day 5 - Rowing

On ülkenin katılması heyecan verici. Almanya ekibin yarısını değiştirdi, Huegel Regatta’da Fransa ve Polonya güçlerini gösterdi, Fransa Olimpiyat Gümüş Madalyalı İki Tek kürekçileri  Dorian Mortelette ve Germain Chardin tekneye aldı, Sidney World Rowing Cup üçüncüsü ikili Julien Despres ve Benjamin Lang ile yıldız tek çifteci Jean-Baptiste Macquet de sekiz tek ekibindeler. İtalya da önemli isimlerden bir ekiple geldi.

2013 Avrupa Şampiyonasına katılan Milli Takım ekiplerimize başarılar diliyorum

Celal Gürsoy