Keşke, keşke demesek

yol

Keşke, keşke demesek

Bodrum’da binlerce insanın ümitle beklediği turizm sezonu açıldı. Rezervasyonlar bu yazın dolu geçeceğini gösteriyor.

Bütün dünyada da medya, tatile çıkmak isteyenlere yol göstermeye devam ediyor. Bunlardan biri de Trivago. 500 bin’den fazla otel fiyatının karşılaştırılmasına olanak sağlayan dünyanın en büyük otel fiyatı karşılaştırma sitesi Trivago, Avrupa’nın fiyat-performans oranı en iyi olan sahil otellerini seçti. İlk on otel içinde İspanya’dan dört, Yunanistan’dan iki, Güney Kıbrıs, Portekiz, Bulgaristan ve Türkiye’den birer otel var. (Tekirova’dan Corinthia Club Hotel)

Keşke daha çok otelimiz şu listeye girebilseydi.

Olan olmuş, biz Bodrum’umuza bakalım. Çarşıda insanların yüzünde ümit ışıkları var. Gülümseyenler artmış, umarım sezon sonuna kadar yorgunluktan düşmezler. Geçen senelerden ders almış, kendini ileriye, daha büyük hedeflere odaklamış işletmeler var. Belediyeler de buna ayak uydurmaya çalışıyor ama bazıları hala yolları dahi düzeltemedi. Kışın kendi halkını umursamayan,  buna ilaveten Mayısın 20’si olduğu halde toz toprak, çukur dolu yolları düzeltemeyen,  gelen turisti de kaale almayan bir belediye olabilir mi. Herhangi bir Avrupa ülkesinde olsa o belediye başkanı çoktan kendine yeni bir iş aramıştı.

Keşke belediye başkanlarını da batı ülkelerine uzun süreli bir staja yollasak da onlar da biraz kültür şoku yaşasalar. İnsana değer vermenin, seçilerek bir makama gelmenin nasıl bir sorumluluk olduğunu bir de onların gözüyle görmeyi öğrenseler. Onlara oy veren insanların, bekledikleri hizmetler zamanında gelmeyince nasıl semtine, beldesine sahip çıktığını görseler.

Keşke insanlarımızı da uyandırabilsek. Bütün kış çukurlara, çamurlara batarak sesini çıkartmayanlara da acaba batılı ülkelerden vatandaşlık eğitimi mi ithal etsek. Beldene, sokağına sahip çıkmanın seçime gidip oy vermek kadar önemli olduğunu nasıl anlatsak?

Keşke medyamız da Fener maçında kim kimi dövdü diye manşet atmaktan vaz geçse de evinden işine gitmekte zorlanan vatandaşın problemleri ile ilgilense.

Keşke, hiç keşke demek zorunda kalmasak…

Bu yazı 19.05.2012 tarihinde www.bodrumgundem.com gazetesinde yayımlanmıştır.