Kürek Sezonun ilk World Cup yarışı alışılmış tarihlerden iki ay önce 22/24 Mart 2013’te Avustralya’nın ılıman sonbahar havasında Sidney Olimpiyat Parkurunda 19 ülkenin katılımı ile yapıldı.

Rower

Samsung World Rowing Cup1 ev sahibi Avustralya’nın madalya sayısındaki üstünlüğü ile sonuçlandı. İngiltere, Yeni Zelanda ve Çin kırkın üstünde sporcu ile en çok katılımı sağlayan ülkeler oldu. World Cup serisinin favorilerinden Almanya yarışlara sadece bir kişi ile katıldı ve Tek Çifteci J. Shoemann Finck Hafif Kiloda gümüş, ağır kiloda bronz madalya kazandı.

Yarışlarda Güney Kore’li kürekçiler ülke tarihinde ilk defa madalya kürsüsüne çıktılar. Böylece Kore sezon sonunda ülkelerinde yapılacak olan Dünya Kürek Şampiyonasına hazır olduğu sinyalini verdi.

Gana ilk defa bir Worl Cup yarışına katıldı.

Avustralya Kadınlar Tek Çifte, Dört Çifte, Sekiz Tek, Erkekler Dört Tek Dümencisiz yarışlarında birinci oldu.

2012 Olimpik yarışlarının iki madalyalı yıldızı Avustralyalı Kadın Tek Çifteci Kim Crow tek çifteyi kazanırken ikinci Çinli Bin Tang ve üçüncü Amerikalı Olimpiyat Sekiz Teki altın madalyalı kürekçi Eleanor Logan oldu. Logan aynı gün Dört Çifte yarışında da gümüş madalya kazanmıştı.

Yarışların büyük sürprizi Avustralya Kadın Sekiz Tekinin altı yıldır geçilmeyen (gençleştirilmiş) Amerikan Sekiz Tekini geçerek altın kazanmasıydı.

Women's eight A-final

Madalya sıralamasında İngiltere ikinci oldu. İngilizler Kadınlar İki Tek, Hafif Kilo Erkekler İki Çifte, Erkekler Dört Çifte ve Erkekler Sekiz Tek yarışlarını aldılar.

Kadınlar İki Tek yarışında Olimpik Şampiyon Helen Glover yeni ekip arkadaşı Polly Swann ile parkurun hakimiydiler.

Great Britain's women's pair

İngiliz Erkekler Sekiz Tek ve Dört Çifte ekipleri yarışın başından sonuna kadar farklı önde götürdükleri yarışlardan altın madalya çıkarttılar. Sekiz Tekte Amerika ikinci, Avustralya üçüncü olurken Dört Çiftede Yeni Zelanda ikinci, Avustralya üçüncü oldular.

Men's eight A-final

İngilizlerin yeni kurdukları Hafif Kilo Erkekler İki Çiftesi Çin ve Portekiz ekiplerinin önünde birinci olurken Erkekler İki Çifte yarışında Yeni Zelandalılar yarışı rahat bir şekilde Estonya ve Avustralya ekiplerinin önünde bitirdi.

Yeni Zelanda Madalya sıralamasında üçüncü oldu. Siyah Kiwi formalı ekipler 41 sporcu ile katıldıkları yarışlarda Erkek ve Kadın İki Çifte, Hafif Kilo Kadınlar İki Çifte ve Hafif Kilo Erkekler Dört Tek yarışlarını kazandılar.

Bulgaristanın genç yeteneği Georgi Bozhilov Erkekler Tek çifte yarışını kazanırken Avustralya gümüş ve yıldız avcısı antrenör Steve Luker tarafından antrene edilen Almanya Hafif Kilo sporcu Saarbrücken’li Jost Schömann-Finck bronz madalyada kaldılar.

Erkekler İki Tek Dümencisiz yarışındabütün parkuru önde götüren Fransız ekibi kazandı. Avustralya ikince, Fransa B takımı üçüncü olurken Zimbabve ekibi 34 saniye geriden gelerek dördüncü oldu.

France's men's pair

FISA takvimine göre önümüzdeki önemli yarışlar aşağıdaki gibi sıralanıyor:

Avrupa Şampiyonası (Sevilla/İSPANYA): 01/02.06.2013

Rowing World Cup II (Eton): 21/23.06.2013

Rowing World Cup III (Luzern): 13/14.07.2013

U23 Dünya Şampiyonası (Linz): 25/28.07.2013

Gençler Dünya Şampiyonası (Trakai): 08/11.08.2013

Dünya Şampiyonası (Changju): 24.08/01.09.2013