Karl Adam’ın 100 Doğum Günü Anısına

Karl Adam adıyla tanışmam 1967 yılında kış antrenmanlarımıza katılan İsviçreli Kürekçi Toby’nin anlattıkları sayesinde olmuştu. O zamanlar Karl Adam 1960 Olimpiyatlarında Alman Sekiz Tek ekibine Altın Madalya kazandırmış, 1964 Olimpiyatlarında Gümüş Madalya almış ve ekibini büyük bir iddia ile 1968 Olimpiyatlarına hazırlamaktaydı. Orada da altın madalyayı aldığını gazetelerden takip etmiştik.

1969 yılında Klangenfurt’taki Avrupa Şampiyonasına Türk Milli takımı ile gittiğimizde bir yıl önce Mexico City’deki yarışlarda neler olduğunu fazla bilmiyorduk. 2000 metrelik bir irtifada yarışçıların ne kadar zorlandıkları ve burada toplanan tıbbi bilgilerin sonraki senelerde antrenman metotlarını nasıl değiştirdiğinden haberimiz yoktu.

1980 yılında antrenör olarak gittiğim Frankfurter Germania 1869 kulübünün eski kürekçilerinden Lutz Ulbrich 1968 Olimpiyat Sekiz Tekinde Altın Madalya almış bir sporcuydu. Onun anlattıkları gerçekten ilginçti. Yarış bittiğinde sekiz tek ekibi kısa bir süre hiçbir şeyi hatırlayamamıştı ve kısa süren bir karanlık yaşamıştı. Lutz’un anlattıkları ürkütücüydü. Onlar da bu yükseklikte kürek çekmenin ne olduğunu yeni anlıyorlardı. Daha sonra Anaerobik antrenman metotları ve önemli yarışlardan önce Yükseklik Antrenmanları yapılmaya başlanmıştı.

İşte Karl Adam bütün bunları başlatan kişiydi. 2 Mayıs’ta 100 Doğum Gününü kutlanılan Karl Adam şüphesiz ki 20. Yüz Yılın en çok adından bahsettiren Kürek Antrenörü olmuştur.

Öğrencilerinin bir kısmı onu “Modern Antrenörün Ptototipi” olarak tanımlarken diğerleri de Merkezi Sistemle Organize edilen Komünist fikirli bir spor adamı olarak görmektedirler.

Karl Adam aslında boksördü, gençliğinde kürek sporuyla hiç alakası olmamıştı. 1937 Öğrenci Olimpiyatında Ağır Kilo’da Altın Madalya kazanmıştı. 1948’de Matematik ve Fizik hocasıydı. Ratzeburg yakınındaki Lauenburger Okulunda öğrencileri sayesinde kürek sporuyla tanıştı. Kısa sürede antrenman metotları üzerinde teoriler üretmeye başladı.

Karl Adam’ı başarılı bir antrenör yapan Atletizm antrenmanlarındaki İnterval çalışmalarla Halter çalışmalarındaki ağırlık kaldırma metotlarını kürek antrenmanı içinde bir matematikçi kafasıyla birleştirmesi olmuştu.

Su çalışmalarında özellikle dirsek ayarlarında yaptığı değişiklikler ve kürek palasında yarattığı Macon form dikkati çekmişti. Kürek dünyası (Kalli) Karl Adam’ı ilk olarak 1958 Avrupa Şampiyonasında Altın Madalya kazanılan Dört Tek Dümencisiz yarışı ile tanıdı. Daha sonra tecrübelerini Sekiz Tek ekibi kurarak geliştirdi ve 12 yıl arka arkaya Olimpiyat başarıları geldi. Medya bu başarılardan Macon Harikası olarak bahsetti.

Ratzeburg Kürek Akademisini kurdu ve 1964-1976 yılları arasında yönetti. Almanya’da kendisini Kürek Profesörü olarak tanırlardı.

Yazdığı birçok kitabın arasında 1977’de yayınlanan Rudertraining adlı 646 sayfalık kitabı kendisini unutulmaz yaptı. 1978 yılında tuğla kalınlığındaki bu kitaptan antrenman metotları bölümlerini Türkçeye tercüme etmiştim. Bu bilgileri hocalık yaptığım Anadolu Hisarı Spor Akademisi Kürek Kürsüsünde paylaştığım gibi o zamanın Kürek federasyonu Başkanı Nihat Usta tarafından da bu yazılar teksir makinesiyle çoğaltılıp kulüplere dağıtılmıştı. Bu çabam antrenör olarak Almanya’ya transfer olmamda da referans olmuş ve çok önemli rol oynamıştı. Yani hayatımın bir bölümünü Karl Adam’a borçluyum diyebilirim.

Doğu Bloku sporcularına karşı yarış kazanabilmek için amatör spor kavramının değiştirilmesi fikrini ortaya attığı zaman çok eleştirilmişti. Her konuşmasında hayatının “Kürek” olduğunu ifade ederdi.

64 yaşında katıldığı bir 4000 metre kros yarışında kalbi iflas ederek kürek dünyasından ayrıldı. Bu günlerde Almanya’nın çeşitli şehirlerine onun adına anma yarışları düzenleniyor, o da yukarıdan, kendisine ayrılmış bir yerlerden seyrediyor ve 2012 Londra’da Alman Sekiz Tek’inin yarışını bekliyordur herhalde…