Ege komşumuz Yunanistan 300 milyar Euro borçla dara düştü. Devlet harcamaları her yıl 100 milyar Euroya ulaşıyor.

Şimdi ne olacağı belli. AB ülkelerinden yardım gelecek. Yeterli olacak mı? Olmaz. Yunanistan’ın kendi içinde yeniden yapılanması ve radikal tedbirler alması gerekiyor. Bunun ilk adımını bu gün attılar ve 4.8 milyarlık bir önlem paketi açıkladılar.

 

Buna göre KDV yükselecek, maaşlar dondurulacak, birçok ürüne önemli oranlarda zam gelecek. Yakın komşu olarak bu durum bizim ekonomimiz için fırsat olabilir. Bunu iki ayrı aşamada kısaca özetlemek istiyorum.

 

Birincisi, ticaret hayatında oluşabilir. Şu anda Yunanistan’da yaşanan daralma Türk yatırımcıları için fırsata dönüşebilir. Onlar zamanında nasıl bizim bankalarımıza kadar ticaret hayatımıza girdilerse şimdi de biz onların her türlü şirketine ortak olabilir, bazılarını tamamen satın alabiliriz. Bunların içinde en önemlileri Yunanistan markasıyla AB’ye ürün sokabileceğimiz sektörler olmalıdır.

 

İkincisi de turizm sektöründe yaşanacaktır. Şimdi yapılacak bir tanıtımla Bodrum markası öne çıkartılmalı, fiyatlar kesinlikle düşürülmeden profesyonel bir pazarlamayla AB’ye tanıtım yapılmalıdır. Bodrum 2010 yılında öne çıkan bir destinasyon olabilir. Henüz çok geç değil…

 

Bu sıralarda Bodrum belediyesinin yaptığı tanıtım faaliyetleri çok doğru bir zamanda ve modern görünümlü olması dolayısıyla takdire şayandır. İşte tam bu günlerde Bodrum halkı da  devreye girmeli, beldeye sahip çıkmalıdır.

 

Bodrum’un çehresini el birliği ile doğa ile birleştirilmesine ve güzelleştirilmesine her bireyin katkı yapması gerekmektedir. Her ev bembeyaz olmalı, bahçesi yeşillendirilmeli, her pencereden çiçekler sarkmalıdır. Almanya’da yaşadığım yıllardaki gibi yollara çöp atanlar, trafik kurallarına uymayanlar gibi en basit ve küçük olaylara dahi müdahale eden bir vatandaş topluluğunun oluşmasını diliyorum.

Bu yorum 4 Mart 2010 tarihinde www.bodrumgundem.com sitesinde yayımlanmıştır.