BEŞ OLİMPİYAT ALTIN MADALYALI BİR “SİR”

23 Mart 1962 tarihinde İngiltere, Marlow, Buckinghamshire’da 2. Dünya Savaşı Denizaltıcılarından Geoffrey ile kasabanın otobüs şoförü Stevensonun kızı Sheila’nın oğlu olarak dünyaya geldi.

Adını büyüklerinin hatırına Steven Geoffrey koydular. Yıllar sonra Olimpiyatlarda Altın Madalyaları alırken soyadı Redgrave olarak anons edilecekti.

Steven Geoffrey Redgrave, ilk Olimpiyat Altınına 1984 Los Angeles’te Dört Tek Dümencili teknesinde ulaştı.

Sekiz ülkenin katıldığı yarışlarda İngiltere 6,18 ile birinci olurken Amerika 6,20 ile ikinci, Yeni Zelanda 6,23 ile üçüncü oldu.

Ekip arkadaşlarından Martin Cross kürek hayatı Bronz madalyalarla dolu tecrübeli bir kürekçiydi. Aktif kürekçilik hayatından sonra Olympic Obsession adlı bir kitap yazdı ve The Guardian gazetesinde yazıları yayınlandı.

Ekibin diğer sporcusu Richard Budgett bu yarıştan sonra mesleği olan doktorluğa döndü, 1992-94-98-2002-2006 Kış Olimpiyatlarında İngiliz ekibinin tıbbi danışmanlığını yapmış, 2012 Londra Olimpiyatında da resmi “Medical Officer” sorumluluğunu taşımıştır.

Ekibin üçüncü kürekçisi Andrew Holmes, 19 yaşında Henley’de birinci olmuştur. Los Angeles Olimpiyatından dört sene sonra Seul’de iki yarışa birden katılmış, Dört Tek Dümencisizde Altın, İki Tek Dümencilide Bronz kazanmıştır. Holmes ayrıca Dünya Şampiyonalarında da kürek çekmiş, 1986 Nottingham’da Dört Tek Dümencilide Altın, 1987 Kopenhag’da Dümencisiz Dört Tekte Altın ve aynı gün İki Tek Dümencilide Gümüş kazanmıştır.

Dört yıl sonra 1988 Seul Olimpiyatında Redgrave, Los Angeles’teki ekip arkadaşı Andrew Holmes ile birlikte çok zor olan bir şey yaparak iki farklı tekne sınıfında yarıştı. İki Tek Dümencisiz’de Altın, İki Tek Dümencilide Bronz kazandı.

Ekip, İki Tek Dümencisizde 18 ülke arasında 6,36 ile İngiltereye Altın Madalyayı kazandırırken Romanya 6,38 ile ikinci, Yugoslavya 6,41 ile üçüncü oldu.

İki Tek Dümencili yarışına 14 ülke katıldı, İtalyan ünlü Abbagnale kardeşler 6,58 ile birinci olurken Doğu Almanya 7,00 ile ikinci ve İngiltere Holmes-Redgrave bu olimpiyatta çektikleri ikinci yarışlarında müthiş bir çekişme sonunda 7,01 ile Bronz kazandılar. Onları 7,02 ile Romanya, 7,03 ile Bulgaristan. 7,06 ile Rusya takip etti.

Seul’den dört yıl sonra 1992 Barcelona Olimpiyatında Redgrave bu defa Matthew Pinsent ile kurduğu İki Tek Dümencisizde 19 ülke arasında 6,27 ile Altın Madalya kazandı. Almanya 6,32 ile ikinci, Slovenya 6,33 ile üçüncü oldu.

Bu yarış ile Redgrave üçüncü Altın Madalyasını kazanırken ekibin yeni kürekçisi Matthew Pinsent olimpiyatlarda (üçü Redgrave ile olmak üzere) toplam dört altın kazanacak ve o da “Sir” ünvanına layık görülecekti.

Bu yarış aynı zamanda İngiliz Milli Takım Antrenörü (eski Doğu Alman kürekçi – antrenör) Jurgen Grobler’in de arka arkaya altı Olimpiyatta İngiltere’ye kazandıracağı altı birinciliğin ilki oldu.

1992 Olimpiyatının bir özelliği de Türkiye’nin tarihinde ilk kez Olimpiyata bir kürekçisini göndermesiydi. Böylece Ali Rıza Bilal Olimpiyata katılan ilk Türk Kürekçi oldu.

Barcelona, her isteyenin katılabildiği son olimpiyat oldu. 1992’den sonra IOC spor branşlarında barajlar koyarak katılımcı sayısını sınırladı.

1996 Atlanta Olimpiyatı Redgrave efsanesinin devam ettiği ve dördüncü Altın Madalyanın kazanıldığı yıl oldu. Redgrave, dört sene önceki olimpiyattaki partneri Pinsent ile birlikte gene kürek sporunun en çok teknik bilgi isteyen İki Tek Dümencisiz teknesinde 18 ülke arasında çok çekişmeli bir yarış sonunda 6,20 ile birinciliği alırken Avustralya 6,21 ile ikinci, Fransa 6,22 ile üçüncü oldu.

Pinsent de dört altınlık maratonunun ikinci Olimpiyat Altınını burada kazandı.

1996 Atlanta Oyunları’nda dördüncü farklı Olimpiyat’ta altın madalya kazanarak, 1920’de Galli Paulo Radmilovic’in yüzme ve su topunda elde ettiği başarıyı Britanyalılar adına tekrarlayan Steve Redgrave, bu başarının hemen ardından 34 yıllık hayatının sporculuk dönemine nokta koymaya karar vermişti ve “Eğer beni bir daha teknenin içinde görürseniz, size beni vurma iznini veriyorum” dedi ama kısa bir aradan sonra tekrar kayıkhaneye döndü.  Dört yıl sonra Sydney’de Altın Madalya kazanarak Olimpiyat tarihine adını yazdırdı.

2000 Sydney Olimpiyatı Redgrave’in madalya koleksiyonunun beşincisini kazandığı yarış olarak tarihe geçti.

Olimpiyat süresince Avustralyalıların spora gösterdiği yoğun ilgi bütün dünyada oy birliği ile Sydney’in Olimpiyatı en iyi düzenleyen şehir ve seyircilerin en büyük ilgiyi gösterdiği organizasyon olarak anılmıştır. Birçok spor yorumcusu Sydney’i Olimpiyat ruhunun en iyi anlaşıldığı organizasyon olarak tanımlamıştır.

IOC, 2000 Sydney Olimpiyatı öncesinde toplumdaki ilgiyi artırmak için bir dizi kısa film ve radyo spotu hazırladı. Ünlü yıldız Robin Williams’a seslendirme için teklif sunuldu.

Yıldız, çekilecek filmlerin ve radyo spotlarının hep altın madalya kazananları değil, kaybedenleri de konu alması şartıyla kabul etti.

Böylece Celebrate Humanity serisi ortaya çıktı:

Sydney’de 13 ülkenin katıldığı Dört Tek Dümencisiz yarışında James Cracknell, Steven Redgrave, Timothy Foster, Matthew Pinsent’ten kurulu İngiliz ekibi 5,56,24 ile birinci olurken İtalya 5,56,62 çekerek foto finiş ile ikinci ve Avustralya 5,57,61 ile üçüncü oldu.

Sydney’de teknenin bir numarası James Cracknell, aynı zamanda macera sporları konusunda da adından çok bahsedilen bir atlettir. 2005-2006 yıllarında Atlantic Rowing yarışına katılmış, “Sprit of EDF Energy” teknesiyle 4700 kilometreyi 49 gün, 19 saat ve 8 dakikada geçmiştir. Daha sonra 2008 yılında (Amundsen Omega3 South Pole Race) Güney Kutbunu Kürekle geçme yarışına katılmış, kayaklarla 750 km yardım malzemesi taşıyan dört ekipten birinde yer almıştır. Bu aktiviteler BBC tarafından dizi halinde yayınlanmıştır.

Ekibin hamla sırtı Timothy “Tim” James Carrington Foster, dört sene önce Atlanta’da aynı teknede Bronz kazanmıştı. Foster Dünya Şampiyonalarında iki Altın, iki Gümüş ve üç Bronz kazanmıştır. Sydney Olimpiyatından sonra aktif sporu bırakmış, 2007 yılında İsviçre Kürek Milli takımı antrenörü olmuştur.

Ekibin hamlası “Sir” ünvanlı kürekçisi 1.96m boy ve 110kg ağırlığa sahip Matthew Clive Pinsent Oxford Kürek takımından yetişmiş, Leander Club bünyesinde yarışmış, ünlü Doğu Alman Antrenör Jürgen Grobler tarafından antrene edilmiş arka arkaya dört Olimpiyat Altını kazanmıştır. Pinsent, Dünya Şampiyonalarında on Altın, iki Bronz Madalya kazanmış, 1993 yılında Thomas Keller ödülünü almıştır.

Kariyerinde Ülseratif Kolit, Diyabet2 gibi önemli hastalıklar ile mücadele eden Redgrave, emekliliğinin ardından 2006’da Londra Maratonu’nu tamamladı ve hayır için 1.8 milyon sterlin topladı. Kendi tekstil firmasını kurdu ve Hindistan’da bir kürek akademisi açılmasına yardımcı oldu. 6 Temmuz 2005’te Londra’nın 2012 Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapacağı açıklanırken, Singapur’daki salonda bulunan Redgrave, David Beckham’ı kucaklıyordu.

Redgrave iki kez Olimpiyat açılışlarında İngiliz Bayrağını taşımıştır. Dünya Şampiyonalarında dokuz Altın, iki Gümüş ve bir Bronz madalya kazanmıştır. Dünyada çok az kürekçinin yapabildiğini gerçekleştirmiş ve hem sağ hem sol hem de çift kürek çekerek madalyalar kazanmıştır. Toplamda kazandığı 14 madalya rekoru daha sonra partneri Metthew Pinsent tarafından egale edilecektir. Henley Regatta organizasyonuna yirmi yılı aşan bir katılımı vardır. 2000 Olimpiyatında beşinci madalyasını kazandıktan sonra BBC tarafından Yılın Adamı seçilmiştir.  1984 Los Angeles’te İngiliz Sekiz Tekinde kürek çekmiş olan Ann Callaway ile evlidir. İngiliz Kürek Federasyonunun Onursal Başkanıdır. 1991 Ergometre birincisidir.

1.95 boy ve 100 kilo ağırlığındaki Steven Redgarave’in doğduğu yer olan Marlow-Higginson Park’tki heykeli.

Reklam