2012 Londra Olimpiyatına Kadınlar Dört Çifte kategorisinde sekiz ülke katıldı.

B Finalde Yeni Zelanda Polonya’yı geçerek genel klasmanda 7. sırada yer aldı.
A Final yarışında Altın Madalyayı beklenmedik bir şekilde Ukrayna takımı kazandı. Bu Ukrayna’nın Olimpiyatlarda kürek branşında aldığı ilk Madalya oldu.
İkincilik için bütün parkuru başa baş bir mücadele ile geçen iki ekip arasından Almanya Gümüş Madalyayı kazanırken ekibin tecrübeli kürekçisi Britta Oppelt üçüncü Olimpiyat Madalyasını aldı.
Almanya bu neticeden memnun olmadı. Alman Erkek ve Kadın Dört Çifte ekipleri A Klas yarışlarda geleneksel olarak hep birincilik için yarışırlardı. Ancak aynı motivasyon ile geldikleri Londra’da Erkekler Altın alırken Kadınlar Ukraynayı hafife almanın cezasını ikincilikte kalarak çekti.
Son metrelerde Almanya’yı tutamayan Amerika yavaşlayınca Bronz Madalyayı Avustralya’nın ancak bir saniye önünde finişe girerek aldı ve böylece 1984 yılından beri Amerika’nın bu tekne sınıfında kazandığı ilk Olimpik Madalyası kazanılmış oldu.
A Finalde Avustralya dördüncü, Çin beşinci olurken İngiltere farklı olarak geride kaldı ve altıncı oldu.
Çin, Alman Olimpik kürekçi ve antrenör Jutta Lau’nun 2009 yılından beri yetiştirdiği Kadın Çift Kürek ekipleri ile Londra’da her yarışta A Final çekti.

Videoda B ve A Final yarışlarını izleyebilirsiniz. (A Final 9. 16 dakikadan sonra başlıyor.)

Jutta Lau hakkında kısa bir tanıtım:

https://www.kurekrehberi.com/haber/tarihten-bir-yaprak-iki-olimpiyat-altin-madalyali-bir-antrenor-jutta-lau/4361

Reklam