1912 Stockholm Olimpiyat Oyunlarında ilginç hakem kararları uygulandı. O tarihte uygulanan kurallara göre güreş müsabakalarında, taraflardan birinin galip gelebilmesi için rakibini mutlaka tuşlaması gerekiyordu. Bu nedenle birbirine üstünlük sağlayamayan güreşçiler, kaçak güreşiyor, işi uzattıkça uzatıyorlardı.

Hafif Ağır Kilo finalinde İsveçli Anders Ahlgren ile Finlandiyalı Ivar Böhling karşılaştılar. Güreş dokuz saat sürdü. Hakemler beraberlik ilan ederek iki sporcuya da Gümüş Madalya verdiler. Böylece Olimpiyat tarihinde ilk kez bir kategoride Altın Madalya verilmedi.

O yıl verilen en ilginç karar Güreşte Orta Ağır kategorisinde alındı. Daha sonraları IOC bunun üzerinde çok düşünecekti.

Resim: Martin Klein (siyahlı) ve Alfred Asikainen (beyazlı)

Stockholm’de Rusya adına güreşen Estonya asıllı Martin Klein ile Finlandiya’lı Alfred Asikainen’in yarıfinal karşılaşması 11 saat 40 dakika sonunda Klein’ın galibiyeti ile sonuçlandı ancak Rus sporcu yorgunluktan İsveçli Claes Johansson ile yapacağı final karşılaşmasına çıkamadı. Gene de kendisine Gümüş Madalya verildi.

Bu bir daha tekrarlanmaması gereken bir hata olmuştu.

O günden sonra müsabakaya çıkmayan hiçbir sporcuya veya takıma madalya verilmedi.

Kaynak:
OLİMPİYATLARDA KÜREK
Celal Gürsoy