OLİMPİYATLARDA GÖZDEN KAÇANLAR

1960 ROMA

Wilma Rudolph, Tenessee-Clarksville’de 1940 yılında doğduğunda doktorlar pek ümitsizdi. Bebek sadece 2 kilo doğmuştu ve çocukluğu boyunca bir dizi hastalıkla boğuşmak zorunda kalacaktı. Bunlardan en önemlisi de çocuk felci idi. Zar zor geçinen aile Wilma’nın tedavisi için elinden geleni yaparken annesi kendisine ortopedik ayakkabı almak için para biriktirmeye çalışıyordu. Yaşıtlarına göre gecikerek eğitim hayatına başlayabildi. Wilma etrafında olup bitenleri farkında değildi. Çocuk haliyle sakat bacağına rağmen okulda spor derslerinde seri hareketleri ile dikkati çekince spor hocası ona “sivrisinek” (Skeeter) adını taktı.

Spor derslerindeki gayreti ve gizli yeteneği hocaların gözünden kaçmamıştı. 14 yaşında yaz kampına davet edildi. Orada girdiği dokuz farklı atletizm yarışında birinci oldu. Artık ona “The Black Gazelle” diyorlardı ve bir yetenek keşfettiğini anlayan spor teşkilatı onu en değerli hocalarla yetiştirmeye başladı.

16 yaşında Amerikan Milli Takımının en genç sporcusu olarak Melbourne Olimpiyat kadrosuna alındı ve 4×100 metre yarışında üçüncü olarak Bronz Madalya kazandı.

1960 Roma Olimpiyatına kadar aradan geçen dört uzun yıl boyunca çok çalıştı, girdiği her yarışta daha iyi dereceler yaptı. Artık ona “The Tornado” diyorlardı.

Wilma Roma’da 100m, 200m ve 4x100m yarışlarına arka arkaya üç Altın Madalya kazandı.

Sporculuk hayatından sonra mütevazi bir şekilde doğduğu kasabaya dönen “Tornado” orada eğitim gördüğü okulda spor hocalığı yapmaya başladı.

Wilma, 1994 yılında uzun zamandır uğraştığı beyin kanseri yüzünden vefat etti.

Başkanlığı sırasında Kennedy tarafından özel olarak davet edilerek onurlandırılan The Tornado, bir atletin kazanabileceği bütün ödülleri almış ve hayatı hakkında yazılan makale, biyografi ve kitaplar gençlere ilham kaynağı olmuştur.

 

1980 Moskova Olimpiyatı

Polonyalı Wladyslaw Kozakiewcz Sırıkla Atlamada 5.78 ile rekor kırarak Sovyet sporcuyu geçtikten sonra yaptığı el hareketi ile bütün dünyada meşhur oldu ama Sovyet ve Polonya medyası görüntüleri yayınlamadı. Kozakiewcz o yıl ülkesinde “Yılın Sporcusu” seçildi.

 

1912 Stockholm Olimpiyat Oyunlarında ilginç hakem kararları uygulandı. O tarihte uygulanan kurallara göre güreş müsabakalarında, taraflardan birinin galip gelebilmesi için rakibini mutlaka tuşlaması gerekiyordu. Bu nedenle birbirine üstünlük sağlayamayan güreşçiler, kaçak güreşiyor, işi uzattıkça uzatıyorlardı.

Hafif Ağır Kilo finalinde İsveçli Anders Ahlgren ile Finlandiyalı Ivar Böhling karşılaştılar. Güreş dokuz saat sürdü. Hakemler beraberlik ilan ederek iki sporcuya da Gümüş Madalya verdiler. Böylece Olimpiyat tarihinde ilk kez bir kategoride Altın Madalya verilmedi.

O yıl verilen en ilginç karar Güreşte Orta Ağır kategorisinde alındı. Daha sonraları IOC bunun üzerinde çok düşünecekti. Stockholm’de Rus Martin Klein ile Finlandiya’lı Alfred Asikainen’in yarıfinal karşılaşması 11 saat 40 dakika sonunda Klein’ın galibiyeti ile sonuçlandı ancak Rus sporcu yorgunluktan final karşılaşmasına çıkamadı. Gene de kendisine Gümüş Madalya verildi. Bu bir daha tekrarlanmaması gereken bir hata olmuştu. O günden sonra müsabakaya çıkmayan hiçbir sporcuya veya takıma madalya verilmedi.

 

 

41 YAŞINDA BİRİNCİ OLAN TEK KÜREKÇİ

2004 Atina Olimpiyatında Tek Çiftede Norveçli Olaf Tufte’ye geçilerek  ikinci olan 1965 doğumlu Estonya’lı Jüri Jaanson ülkesinin en başarılı kürekçisidir. Dört sene sonra 2008 Olimpiyatında da Tufte’ye geçilecektir ancak altı Olimpiyata katılan sayılı sporcudan biri olma ünvanına da ulaşacaktır. (Bu ünvana sahip diğer kürekçiler Romen kadın kürekçi Elisabeta Oleniuc Lipa, Kanadalı kadın dümenci Lesley Thompson ve Avustralya’lı James Tomkins’dir). Jaanson, Rusya adına yarıştığı 1989 Bled Dünya Şampiyonasında Bronz kazanarak Tek Çiftede başlayan kariyerinde ertesi yıl 1990 Tasmanya Dünya Şampiyonasında gene Rusya adına Altın Madalya kazanmıştı. Estonya adına yarıştığı Dünya Şampiyonalarında 1995’te Tampere’de Tek Çiftede Gümüş, 2005 Gifu’da Dört Çiftede Bronz ve 2007 Münih’te İki Çiftede Bronz kazanmıştır. 2008 Marathon Avrupa Şampiyonasında Dört Çiftede Altın kazanan ekipteydi. 2007 yılında World Cup yarışında 41 yaşında birinci olan tek sporcu ünvanını almıştı. 2011 yılında da FISA tarafından kürek dünyasının en büyük ödülü olan Thomas Keller Madalyasına layık görüldü.

 

 

İlk Kış Olimpiyatı 1924 yılında Paris’te gerçekleşen sekizinci Yaz Olimpiyatı ile aynı yılda Fransa Charmonix’de yapıldı. Norveç ile Finlandiya 43 madalyanın 27 tanesini kazandı ancak hakemler affedilmez bir hata yaptılar.

Kayakla Atlama dalında Bronz Madalya kazanması gereken Amerikalı atlet Anders Haugen yapılan bir puanlama hatası yüzünden eve madalyasız dönmüştü. Hata ancak 50 yıl sonra fark edildi. IOC, 1974 yılında 86 yaşına gelmiş olan sporcuya madalyasını iletti…