KÜREK SPORUNDA İKİZLER

Kürek sporunda aynı teknede kürek çekmiş ve uluslararası başarılara imza atmış birçok ikizler olduğunu biliyor muydunuz?

3-Swindell ikizleri, Avustralya

Harmoni ve ritm isteyen bir spor branşı olan kürekte antrenörler ikizlerin çok başarılı olduklarını bilirler. İkizler, her tekneye uyum sağlarlar, aralarındaki doğal telepatik iletişim bağı dolayısıyla antrenmanlarda ve özellikle yarışlarda adeta konuşmadan ne yapacaklarını bilirler.

Olimpiyatları ve Dünya Şampiyonalarını esas alarak toplamaya çalıştığım aşağıdaki isimlerden bazılarını belki siz de hatırlıyorsunuz:

 

1-Davids ikizleri, Crefelder Ruder Club, Almanya

Almanya’nın önde gelen kürek kulüplerinden biri olan Crefelder Ruder Club sporcularından Sara ve Miriam Davids ikizleri 2010 Dünya Gençler Şampiyonasında Bronz Madalya kazandılar, 2013 U23 Dünya Şampiyonasında Kadınlar İki Tek yarışında Romanya’nın ardından ikinci oldular.

 

2-Donald Twins USA

Amerika – Philadelphia’lı ikizler Elizabeth ve Rebecca Donald 2010 U23 Dünya Şampiyonasında Ülkelerine Bronz Madalya kazandırdılar.

 

3-Swindell ikizleri, Avustralya

Yeni Zelanda’lı Kadınlar İki Çifte yıldızları Caroline ve Georgina Swindell ikizleri, 2004 Atina ve 2008 Pekin Olimpiyatlarında ülkelerine Altın Madalya kazandırdılar. İkizlerin Dünya Şampiyonalarında kazandığı yedi madalyaları var.

 

4-Winklevoss ikizleri, Harvard

Amerikalı Cameron ve Tyler Winklevoss ikizleri 2008 Pekin Olimpiyatında İki Tek teknesinde finalde altıncı oldular. Bir sene önce Amerikan Sekiz Teki ile Dünya Şampiyonasında dokuzuncu olmuşlardı. Winklevoss ikizleri Facebook’un yaratıcıları olarak tanındılar. Daha sonra fikri Harvard Üniversitesinden arkadaşları Mark Zuckerberg’e kaptırdılar ama açtıkları davadan 20 milyon dolar nakit ve 45 milyon dolar değerinde hisse senedi alarak spor dünyasının en zengin kürekçileri arasına girdiler.

 

5-Ferris ikizleri, Avustralya

Avustralyalı Tyler ve Miller Ferris ikizleri Avustralya Şampiyonu olarak seçildikleri milli takımda 2014 Hamburg Dünya Gençler Şampiyonasında Dört Tek teknesinde ve Nanjing 2014 Gençlik Olimpiyatında İki Tek teknesinde ülkelerini temsil ettiler.

 

6-Hamann ikizleri, Alabama, Amerika

Alabama’lı ikizler Audrie ve Brook Hamann Athens Üniversitesi kadrosunda Amerikan milli takımı kadrosundalar.

 

??????????????????????????????????????????????

Sara ve Lena Karlsson ikizleri İsveç milli takımı adına katıldıkları World Cup 20006 Münih yarışında.

 

8-Kühner ikizleri, Saarbrücken

RV Saarbrücken Kürek Kulübünün kürekçileri Jochen ve Martin Kühner ikizleri Alman Hafif Kilo Dört Tek ekibi içinde 2009 Dünya Şampiyonasında Altın Madalya kazandılar.

 

9-Landvoigt ikizleri, Doğu Almanya

Doğu Alman Bernd ve Jörg Landvoigt ikizleri 1976 Montreal ve 1980 Moskova Olimpiyatlarında İki Tek Dümencisizde Altın, 1972 Münih Olimpiyatında Sekiz Tekte Bronz Madalya kazandılar. Ayrıca İki Tek Dümencisizde dört kez Dünya Şampiyonu oldular.

 

10-Nash ikizleri, Amerika

Amerikalı kürekçi ikizler Conner ve Quinn Nash, 2014 yılında ulusal yarışlarda madalya kazandılar.

 

Bled, Slovenia, YUGOSLAVIA. RUS M2-. Bow Nikolai PIMENOV and Yurij PIMENOV. 1989 World Rowing Championships, Lake Bled. [Mandatory Credit. Peter Spurrier/Intersport Images]

Nikolay ve Yuri Pimenov ikizleri İki Tek Dümencisiz teknesinde Rusya adına yarıştıkları 1980 Moskova Olimpiyatında Gümüş Madalya aldılar. İkilinin Dünya Şampiyonalarında kazandığı yedi madalya bulunmaktadır.

 

12-Reichardt ikizleri, Leipzig

Leipzig Kürek Kulübünden Johanna ve Marion Rechardt ikizleri Hafif Kilo Alman Milli takımındalar.

 

during day 3 of the FISA Rowing World Cup at the Ruderregattastrecke on May 10, 2008 in Oberschleissheim, Germany

Hırvat asıllı Niksa ve Sinisa Skelin ikizleri 2000 Sidney Olimpiyatı Sekiz Tek yarışında Bronz Madalya aldılar. 2004 Atina Olimpiyatında İki Tek Dümencisiz teknesinde Avustralya’nın ardından Gümüş Madalya kazandılar.

 

14-Saim-Sami Kaya ikizleri, Türkiye

Ülkemizin uluslararası parkurlardaki ikizleri Sami ve Saim Kaya birçok uluslar arası başarıya imza attılar. Resimde 2005 Akdeniz Oyunlarında Gümüş Madalya kazandıkları yarış sonrasında madalya kürsüsündeler.

Celal Gürsoy

21.06.2016