GALATASARAY KÜREK TAKIMININ FETHİYE KAMPINDA BİR GÜN

111

15 Mart 2016 Salı günü kürek takımımızın Fethiye Ata Park Oteldeki kampını ziyaret ettim. A Takımından 19 sporcu ile tanışma fırsatım oldu. Ekipten birkaç kişinin Sapanca’da çalıştığı söylendi, ne yazık ki onlarla el sıkışma şansını yakalayamadım.

222

Baş Antrenör Recep Akıcı ve Tesis Müdürü Mustafa Veli Ak ile eski günlerden günümüze kadar gelen arkadaşlığımızı ve anılarımızı paylaşarak güzel bir gün geçirdik.

333

444

555

Şube Menajeri Mehmet Mumcuoğlu bir gün önce İstanbul’da yapılan ve sarı kırmızılıların başarıları ile sonuçlanan Türkiye Kupası 2. Etap yarışlarından sonra Fethiye’ye gelmişti.

Anlatılanları dinledikçe tam elli yıl önce başlayan aktif sporculuk hayatımda yaşadıklarım ile bu gün yaşananlar arasında hiç fark olmadığını fark ettim.  Bunu iyi anlamda alırsanız, sporcuların davranışı, saygısı, ilgisi ve antrenman ciddiyetlerine tam puan verdim.

15 Mart Salı 2016 günü benim için çok mutlu bir gün oldu. Tanıştığım kürekçiler arasında yıllardır hem yurt içinde, hem de yurt dışında kazandıkları başarılarla gururlandığım elit sporcular olduğu gibi daha yaşı gençler kategorisinde olan ama büyükler kategorisinde yarışmaya hazır mangal yürekli gençler de vardı. Onların gözlerinde yarışın son metresine kadar mücadeleyi bırakmayan irade gücü dolu, kararlı, inatçı bakışları gördüm. Kulübümüzün kurulduğu günden beri yıllardır taşımaya çalıştığımız bayrağımızı yere düşürmeden taşıyabileceklerine inandığım kürekçilerimize başarılar diliyorum.

Ama kötü anlamda ne duydum diye sorarsanız kürek sporunun ülke çapında giderek kan kaybettiğini, yarışlara katılan kulüp ve sporcu sayısının endişe verecek kadar azaldığını birebir işin içinde yaşayanlardan dinledim. Yıllardır sporcu yetiştiren Küçük Anadolu Kulüplerinin çalışma şartlarının ne kadar kötü olduğunu, şahsi fedakarlıklarla ayakta durabildiklerini, yıllarca yarıştığımız Mogan Gölünde artık kürek sporundan bir iz kalmadığını üzülerek öğrendim.

Fethiye’deki güzel günümüzde büyük bir tesadüf eseri olarak Kanal F televizyonu Haber Müdürü Erdoğan Cankuş kampı ziyaret etti, güzel sohbetler yapıldı.

666

777

Erdoğan Bey ile Recep Akıcı Hoca ve Menajer Mehmet Mumcuoğlu’nun sohbetinden sonra ben de Erdoğan Beyin meraklı sorularının kürekle ilgili olanlarının bazılarını cevaplandırdım. “Ne olacak bu Galatasaray” sorusuna cevap vermedim. “Bu beni aşar” dedim.

881

885

Antrenman saati geldiğinde hep birlikte otelin hemen önündeki Fethiye Kürek Kulübüne gittik. Orada küreğe gönül vermiş Nasuf Dinçer Bey ile tanıştık.

999

Fethiye Kürek Kayıkhanesinde beni bir sürpriz bekliyordu: Yıllar önce Almanya’dan gelmiş, Türkiye’de de yarışmış, kupa kazanmış çok yaşlı ahşap bir tekne kayıkhanede kendisini tanıyacak birisini bekliyordu.

10000

11000

Alman malı, Berlin Spandau’da imal edilmiş, Friedrich Pirsch plaketini taşıyan bu dört çifte teknesi yandaki yazıya göre Mannheim Kürek Kulübü (Mannheimer RG Rheinau) kayıkhanesinden emekliye ayrılmıştı. Çok zarif ahşap bir yapıya sahip olan tekne günümüzün teknolojisine yenik düşmüş, bir müzede yerini almayı bekliyordu.

12000

12002

Sonunda tarihe karşı olan zaafımızı yenip günümüze geri döndük ve ekiplerin suya inmelerini izledik. Önce Tek Çifteler, sonra İki Tekler sırayla suya indiler ve ısınma küreklerine başladılar.

13000

13001

13002

14000

14001

14002

14003

14004

Tekneler hazır olunca Recep Hoca ile vedalaştık, önümüzdeki sezonda geçen sene  olduğu gibi bütün branşlarda şampiyon olmalarını diledik ve o da amiral teknesine binip filoyu önüne katarak hızla koyun öbür ucuna doğru uçarak gitti.

Biz de çok güzel bir günün ardından eşim Emel ve fotoğrafçılık görevini başarıyla yürüten kızım Gül ile birlikte Bodruma doğru 250 kilometrelik yolculuğumuza başlamak üzere eski dost Mustafa ve işi başından aşkın, telefonu susmak bilmeyen Mehmet ile vedalaştık.

Sorumluluklarının önemini bilen bu iki insana, Türkiye’nin en tecrübeli ve bilgili hocası olan Recep Akıcı’ya, Fethiye’de, Sapanca’da ve Küçükçekmecedeki tüm değerli sporcularımıza yeni sezonda başarılar diliyorum.

Celal Gürsoy

15.03.2016

…ve o gün çekilmiş 179 resim arasından seçilmiş birkaç görüntü daha:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

15

16

17

18

19

20

21

22

23

 

 

 

 

 

Reklam