110 YILDIR KIRILAMAYAN OLİMPİYAT REKORUNUN SAHİBİ BİR TÜRK

1-1906_Athens_stadium  Resim: Panathinaiko Stadyumu

İlk Modern Olimpiyat denemeleri olan 1896 Atina, 1900 Paris ve 1904 St. Louis Yaz Oyunlarının fuarların gölgesinde kalması ve müsabakaların aylara dağılarak çok uzun sürmesi ile seyircinin ilgisini kaybetmesi üzerine Yunanistan, ilk Modern Olimpiyat olarak kabul edilen 1896’nın onuncu yılında sadece sporun ön planda olduğu özel bir Olimpiyat düzenlemek istedi ve Uluslar Arası Olimpiyat Komitesi’ne başvurdu. Ancak IOC’nin Modern Olimpiyat Oyunları hakkındaki kuralları son derece kesin ve katıydı. Olimpiyat Oyunları her dört yılda bir, dünyanın bir başka ülkesinde yapılacaktı. Bu nedenle Yunanlıların bu önerilerinin kabulü mümkün değildi. Modern Olimpiyat Oyunları’nın kurucusu olan Baron Pierre de Coubertin’in araya girmesiyle Yunanlıların bu isteği şartlı olarak onaylandı. Düzenlenecek oyunlara “Ara Olimpiyat” adının verilmesi uygun görüldü. Bu Olimpiyata katılmak için Milli Olimpiyat Komiteleri’nin amatörlük onayları aranmayacak, şampiyonluğu kazanan ülkelerin milli marşları çalınmayacak ve bayrakları göndere çekilmeyecekti. Bu “Ara Olimpiyat”a katılabilmek için o ülkenin uyruğundan olmak yeterli görülecekti.

2-1906_Olympic_Stadium  Resim: Açılış günü

Böylece IOC tarafından resmi olarak tanınmamasına rağmen 22 Nisan ile 2 Mayıs 1906 tarihleri arasında Atina’da gerçekleştirilen bu organizasyona 20 ülke, 6 kadın, 848 erkek, toplam 854 sporcu ile katıldı. 13 spor branşında 78 kategoride karşılaşmalar yapıldı. „Ara Olimpiyat“, Yunanistan Prensi Konstantin tarafından açıldı.

Bu Olimpiyatta birçok yenilik yer aldı:

1906 Ara Olimpiyatında ilk defa açılış seremonisi yapıldı.

Sporcu kafileleri milli bayraklarının ardından stadyuma girdiler.

Bilinmeyen bir sebepten dolayı Alman kafilesi stadyuma ilk giren gurup oldu.

Ev sahibi Yunanistan sporcuları stada son olarak girdiler.

Yarışmaların sonunda kazananlar ilk olarak ülke bayrakları ile takdim edildi.

ABD sporcuları ilk kez tek tip eşofmanlarla görüldüler.

Sporcuların tümü aynı bölgede kaldılar, bu da Olimpiyat Köyü fikrinin doğmasına sebep oldu.

Oyunların açılışı için Kallimarmoro Stadyumu mermerle kaplandı.

Kapanış seremonisi 6000 öğrencinin gösterisi ile yapıldı.

1906 Ara Olimpiyatını 900.000 kişi izledi.

Osmanlı’nın Katılımı:

Osmanlı İmparatorluğundan 30 sporcu Atina’ya gitmişti.

1906 Atina Ara Olimpiyat Oyunları’nda atletizm, jimnastik, eskrim, güreş ve (İzmir ve Selanik’ten birer takım olarak) futbol dallarında İstanbul’dan 8 Rum, İzmir’den 1 Ermeni ve 10 İngiliz, Selanik’ten de 1 Musevi ile 10 Rum Osmanlı Devletini temsil etmişlerdi.

1896 yılında kurulan Kurtuluş Spor Kulübü (İraklis Jimnastik Kulübü) sporcusu olan Yorgo Alibrantis (1880-1943), 10 metrelik ipe tırmanma yarışmasında 11.4 saniyelik derecesiyle Dünya Rekoru kırarak birinciliği kazandı.

3-Yorgo Alibrantis Resim: Yorgo Alibrantis 

Bu yarışma ertesi yıl resmi yarışmalar listesinden çıkarıldığından Yorgo Alibrantis (2016 yılı itibariyle) 110 yıldır kırılamamış olan bir Dünya Rekoru sahibidir.   

 

İzmir Futbol Karması Danimarka’ya 5-1 yenildikten sonra Selanik’i 3-1 yendi ve Atina Karması’nın maça çıkmaması karşısında hükmen galip sayılarak ikinciliği kazandı.

6-1906mad1 7-1906mad2

Resim: 1906 Atina Ara Olimpiyatı Madalyası

Müsabakaların sonunda Fransa 40 Madalya, Amerika 24 Madalya alırken Osmanlı İmparatorluğu Atina’ya gönderdiği tamamen yabancılardan oluşan İzmir ve Selanik karma futbol takımları ile 1 Gümüş, 1 Bronz Madalya aldı. Bu Madalya sayıları Olimpiyat Komitesinin listelerinde yer almadı.

(Kaynak: Olimpiyatlarda Kürek 2014)

Celal Gürsoy

19.01.2016

 

Reklam