RİO OLİMPİYATI HAZIRLIKLARI SÜRÜYOR

1280px-1_lagoa_rodrigo_de_freitas_rio_de_janeiro_2010

Resim: Kürek yarışlarının yapılacağı Lagoa Rodrigo de Freitas gölü

Yeni Zelanda’nın tartışılan antrenörü Dick Tonks’un Rio Olimpiyatı öncesinde efsane Tek Çifteci Mahe Drysdale’in ve Dünya Şampiyonu Kadınlar İki Çifte  Zoe Stevenson – Eve Macfarlane ekibinin  antrenörlüğünü yapacağı açıklandı.

Mahe

Resim: Mahe Drysdale

 

W2x

Resim: Zoe Stevenson – Eve Macfarlane

Richard “Dick” William Tonks (1951), Yeni Zelanda’lı Kürek Antrenörü 1972 Münih Olimpiyatında Dört Tek Dümencisiz finalinde Batı Almanyayı geçip, Doğu Almanya’nın ardından ikinci olan ekipteydi. Tonks, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012 Olimpiyat Oyunlarında Yeni Zelanda takımı antrenörüydü.

Tonks

Resim:  Dick Tonks

Yeni Zelanda kürek tarihinin en başarılı antrenörlerden biri olan Tonks, yetiştirdiği Draysdale’den başka Tek Çifteci Rob Waddel, Kadınlar İki Çifte Caroline-Georgina Evers, Erkekler İki Tek Dümencisiz Hamish Bond – Eric Murray gibi ekiplerle beş Olimpik Altın Madalya, 25 Dünya Şampiyonası (13 Altın) kazanmıştı. Beş kez de yılın Antrenörü ünvanına layık görülmüştü.

Geçinilmesi zor bir adam olan Dick Tonks, Çin Milli Takımı ile çalışmaya başlayıp Aralık 2015’te Yeni Zelanda’da antrenörlüğü bıraktığını açıklamıştı.

Yeni Zelanda Kürek Federasyonundan (Chief Executive) Simon Peterson, sporcular ve antrenörleri ile yapılan uzun ve tartışmalı görüşmelerden sonra genel istek üzerine Tonk’un görevine geri döneceğini açıkladı.

2016-01-16