1900 Paris Olimpiyatı

17 May-12 Aug 1928: Two crews in action during the Coxed Eights event at the 1928 Olympic Games in Amsterdam, Netherlands. The USA won the gold medal. . Mandatory Credit: IOC Olympic Museum /Allsport

2. Olimpiyat Yaz Oyunları Fransa’nın başşehri Paris’te (Exposition Universelle et Internationale de Paris) „Uluslar Arası Paris Fuarı“ bünyesinde düzenlendi.

1-1900 Açılış

Resim: Paris Fuarı açılışı (Foto: de.wikipedia/FreeMO)

Müsabakalar beş aylık bir süreye dağılarak yapıldı. 14 Mayıs 1900 günü özel bir açılış seremonisi olmadan Velodrome de Vincennes Alanında başlayan Olimpiyat Oyunları 28 Ekim tarihinde gene özel bir kapanış merasimi olmadan sona erdi.

Araştırmacılar daha yüksek olması gerektiğini söylemesine rağmen IOC kaynaklarında müsabakalara 24 ülkeden 22 kadın, 975 erkek, toplam 997 sporcu katıldığı ilan edildi.

2-Velodrome_de_Vincennes

Resim: Velodrome de Vincennes (Foto: en.wikipedia/M(e)ister Eiskalt)

Paris’te 19 spor branşında 85 kategoride müsabakalar yapıldı.

Oyunlarda Olimpiyatların kurucusu Pierre de Coubertin adı pek anılmazken müsabakalar da medyada Olimpiyat adından çok panayır havasında yapılan eğlence amaçlı spor karşılaşmaları olarak yer aldı.

1900 Olimpiyatında Uçan Hedef atış müsabakalarında canlı güvercinler kullanılmıştı. Yarışmalar boyunca 300 güvercinin öldürüldüğü tahmin edilmektedir.

3-Charlotte_Cooper

Resim: İngiliz Tenisçi Charlotte Cooper (Foto: en.wikipedia/Caulfieldh)

Bu Olimpiyat, Kadınların da ilk defa yarışlara katılmasıyla spor tarihinde önemli bir yer aldı. Tenis turnuvasını kazanan İngiliz Charlotte Cooper, Olimpiyat tarihinde Altın Madalya kazanan ilk kadın sporcu oldu.

4-Margaret-abbott-gold-medal-1900-golf

Resim: Margaret Abbot (Foto: en.wikipedia/Ctac)

Amerika adına madalya kazanan ilk kadın sporcu olan Margaret Abbot, Golf Turnuvasında birinci olarak tarihe geçti. Abbot, on kadın yarışmacı arasında kısa etek ve yüksek topuklu ayakkabı giymeyen tek sporcuydu.

1900 Olimpiyatında oyunların sembolü olan maraton yarışını ev sahibi ülkeyi temsil eden Fransız Michel Theato kazandı ama tartışmalar yıllarca sürdü. Amerikalı atletler geçilmediklerini ve Fransızların kestirme yolları kullanarak birinci geldiklerini söylemişlerdi. Amerikalılar çamurlu bir şekilde finişe gelirken, Fransızların tertemiz yarışı bitirmesi hakikaten dikkat çekmişti. Yıllar sonra da, yarışın galibi Theato’nun Lüksemburglu olduğu ortaya çıkmıştı.

Theato, Paris’te bir fırıncının çıraklığını yapıyordu. Böylece Maraton madalya töreninde Fransızların milli marşı La Marseillaise aslında bir Lüksemburglu için çalınmıştı. 1878 doğumlu Michel Theato, Pariste 22 yaşında finişe girerken maraton yarışını kazanan en genç atlet ünvanını da kazanmıştı.

Paris’te Olimpiyatlarla ilgisi olmayan sporlarda da yarışmalar düzenlendi. Örneğin Su Sporları branşları arasında Sürat Teknesi Yarışı ve Balık Yakalama Yarışı da vardı. Bunun dışında Balonla Uçma, Otomobil Kullanma, Uçma, Atlı Araba Yarışı, Motosiklet Yarışı, Boule (Volo), Jeu de Paume (Raketsiz Tenis) gibi karşılaşmalar gerçekleşti.

Oyunlarda 26 sporcu iki veya daha fazla birincilik kazandı. En başarılı sporcu Amerikalı Atlet Alvin Kraenzlein oldu ve dört Altın Madalya kazandı. İsviçreli Konrad Staeheli, Atıcılıkta 3 Altın, 1 Bronz, Amerikalı Atlet Ray Ewry 3 Altın, Amerikalı Atlet Irving Baxter 2 Altın, 3 Gümüş, Amerikalı Atlet Walter Tewksbury 2 Altın, 2 Gümüş ve 1 Bronz Madalya kazandılar.

Ray Ewry, 1900-1904-1906 (Ara Olimpiyat) ve 1908’de Sekiz Altın Madalya kazandı, böylece tüm zamanların en çok Madalya kazanan 10 sporcusu arasına girdi.

6-1900 John_Tewksbury

Resim: John Tewksbury, Penn Üniversitesi forması ile. (Foto: cs.wikipedia/Genghis Smith)

Walter Tewksbury’nin bir Olimpiyatta altı ayrı kategoride (200m Altın, 400m Engelli Altın, 60m Gümüş, 100m Gümüş ve 200m Engelli Bronz) kazandığı altı Madalya başarısı günümüze kadar bir daha tekrarlanamadı.

7-1900mad1 8-1900mad2

Resim: 1900 Paris Olimpiyatı Madalyası

1900 Olimpiyatının Madalyaları Frederique Vernon tarafından dizayn edildi. 1928 Olimpiyatına kadar değişik sanatçılar tarafından şekillendirilen Olimpiyat Madalyalarında 1928 Amsterdam Olimpiyatından itibaren İtalyan Sanatkar Giuseppe Cassioli’nin çizdiği figür kullanıldı.

9-Olympics

Resim: Giuseppe Cassioli’nin dizaynı

1900 Paris Olimpiyatına katılan 24 ülke arasında Fransa 26 Altın, 41 Gümüş, 34 Bronz, toplam 101 Madalya ile en önde yer aldı. Amerika (19-14-14) 47 Madalya ile ikinci, İngiltere (15-6-9) 30 Madalya ile üçüncü başarılı ülke oldu. Karma takımlar 12, İsviçre 9 Belçika 19, Almanya 8 Madalya kazandı.

Osmanlı İmparatorluğu oyunlara katılmadı.

 

1900 Paris Olimpiyatında Kürek

Paris Olimpiyatında 8 ülkeden 108 sporcunun katıldığı kürek branşında beş yarış planlanmıştı ancak dört yarış gerçekleşti. Günümüze kadar gelen dokümanlarda 108 sporcunun ancak 99’unun adı bellidir, diğer 9 sporcu dümenciler olup isimleri belli değildir. Kürek yarışmaları 25 ve 26 Ağustos tarihlerinde Sen nehrinde 1750 metrelik bir mesafede yapıldı. Parkur yoktu, sadece start ve finiş şamandıraları vardı. Yarışlara kulüp takımları ve ferdi katılımcılar isimlerini yazdırdılar.

Tek Çifte yarışına 12 tekne katıldı:

Fransız Henri Barrelet (7.35.6) ve Andre Gaudin (7.41.6) ilk iki sırayı alırken İngiliz Saint George Ashe (8.15.6) üçüncü oldu.

1900-henri-barralet Resim: Henri Barrelet

Üçüncü olan Ashe Henley yarışlarına yedi kez katılmış ve çeşitli kupalar kazanmıştı. Ashe bu Olimpiyatta kürek branşında İngiltere’yi temsil eden tek sporcu oldu.

Elemeler ve final yarışı sırasında bir çok çapariz ve tekne sakatlanmalarını takiben itirazlar olmasına rağmen sonuçlar değişmedi.

Yarışa favori olarak katılan 1899 Avrupa Şampiyonu Fransız Louis Prevel yarışı yarıda bıraktı, ertesi sene 1900 Avrupa Şampiyonasına Barrelet katılmadı ve Prevel tekrar Avrupa Şampiyonu oldu, bir yıl sonra 1901 Zürih Avrupa Şampiyonasında tekrar Barrelet birinci olacaktı.

Tek Çifte yarışına ilk üç dışında İtalyan, İspanyol ve yedi Fransız kürekçi katıldı.

 

İki Tek Dümencili yarışına 7 tekne katıldı:

Karma ekipte Hollanda’lı François Brandt ve Roelof Klein, ismi bilinmeyen dümenci ile (7.34.2) birinci olurken Fransız Societe Nautique de la Marne kulübünden Lucien Martinet, Rene Waleff, ismi bilinmeyen dümenci 0.2 saniye arayla (7.34.4) ikinci ve Fransız Rowing Club Castillonais takımından Carlos Deltour, Antoine Vedrenne, Dümenci Raoul Paoli (7.52.2) üçüncü oldular.

10-1900 2+ François Brandt-Roelof Klein-Dümenci

Resim: Hollandalı François Brandt, Roelof Klein ve ismi bilinmeyen dümenci (Olimpiyat tarihinin en genç sporcusu) (Foto: no.wikipedia)

Bu yarışta birinci gelen Hollanda ekibinin dümencisi eleme yarışlarında Hermanus Brockmann idi ancak Hermanus çok ağır olduğundan ekip final yarışında sokaktan bulduğu adı bilinmeyen bir Fransız’ı dümene oturttu. Bu dümencinin yaşının 7 ile 12 arasında olduğu tahmin ediliyordu. Böylece “İsmi Bilinmeyen Dümenci” Olimpiyat tarihinde yarışlara katılan en genç sporcu ünvanını aldı.

Birinci gelen karma ekipten François Brandt ve Roelof Klein, aynı gün Hollanda Minerva Amsterdam takımı adına Sekiz Tek yarışına da katılmış ve Bronz Madalya almıştı.

Üçüncü olan ekibin dümencisi Raoul Paoli, 1912-1920-1924 ve 1928 Olimpiyatlarına atletizm yarışmalarına katılmış, ayrıca 1912’de güreşçi olarak da Olimpiyatta yer almıştır.

Yarışa ilk üç dışında bir Belçika ve üç Fransız ekibi katıldı.

 

Dört Tek Dümencili yarışına 8 ekip katıldı:

Bu yarış organizasyondaki karışıklık yüzünden iki farklı final yarışı ile neticelendi. Bu tekne sınıfında sekiz ekip elemelerde yarıştı ve altısı finale kaldı ama Sen nehrindeki yarış parkuru altı tekneyi alacak kadar  geniş değildi.

Yapılan iki final yarışının birini Fransız ekibi Cercle de l’Aviron de Roubaix ekibi Henri Bouckaert, Jean Cau, Emile Delchambre, Henri Hazenbroucq, Dümenci Charlot 7.11.0 ile kazandı.

İkinciliği Fransa’dan Club Nautique de Lyon klübünden Georges Lumpp, Charles Perrin, Daniel Soubeyran, Emile Wegelin ve adı bilinmeyen dümenci kazandı.

Üçüncü Almanya’dan Favorite Hammonia kulübünden Wilhelm Carstens, Julius Körner, Adolf Möller, Hugo Rüster, (yarı finaldeki dümenci Gustav Moths) ve dümenci Max Ammermann kazandı.

11-1900 4+ birinci

Resim: Germania R.C. Hamburg ekibi (Foto: RRK 08 Online)

Diğer final yarışını Alman Germania R.C. Hamburg takımının üç kardeşli ekibi Gustav Gossler, Oskar Gossler, Walther Katzenstein, Waldemar Tietgens, Dümenci Carl Gossler 5.59.0 ile kazandı. Bu birincilik Alman kürekçilerinin Olimpiyatta ve bir uluslar arası yarışta kazandıkları ilk altın madalya oldu.

İkinci, Hollanda’dan Minerva Amsterdam kulübünden Coenraad Hiebendaal, Geert Lotsij, Paul Lotsij, Johannes Terwogt, Hermanus Brockmann oldu. Dümenci Hermanus İki Tek ve Sekiz Tek ekiplerinde de bulunmuştu.

12-1900 4+

Resim: Ludwigshafener Ruderverein ekibi (Foto: RRK 08 Online)

Üçüncü Alman Ludwigshafener Ruderverein’dan Ernst Felle, Otto Fickeisen, Carl Lehle, Hermann Wilker, Franz Kröwerath oldu. Ekipten Otto Fickeisen ve Hermann Wilker, 12 yıl sonra Stockholm’de aynı teknede Altın Madalya alacaktı.

Sekiz Tek yarışına 5 tekne katıldı:

Amerika Vesper Boat Club Philadelphia ekibi 6.07.8 ile birinci olurken Belçika Royal Club Nautique de Gand ekibi 6.13.8 ile ikinci ve Hollanda’dan Minerva Amsterdam ekibi 6.23.0 ile üçüncü, Alman Germania RC Hamburg ekibi 6.33.0 ile dördüncü oldu.

13-1900 8+ amerika ekibi

Resim: Amerika ekibi (Foto: commons.wikimedia)

Birinci gelen Amerikalı Vesper Boat Club Philadelphia ekibi: Louis Abell, William Carr, Harry DeBaecke, John Exley, John Geiger, Edward Hedley, James Juvenal, Roscoe Lockwood, Dümenci: Edward Marsh.

İkinci gelen Belçikalı Royal Club Nautique de Gand ekibi: Oscar de Cock, Marcel van Crombrugge, Jules de Bisschop, Prospere Bruggeman, Maurice Hemelsoet, Frank Odberg, Oscar de Somville, Maurice Verdonck, Dümenci: Alfred van Landeghern.

Üçüncü Hollanda Minerva Amsterdam ekibi: François Brandt, Johannes van Dijk, Roelof Klein, Ruurd Leegstra, Walter Middelberg, Hendrik Offerhaus, Walter Thijssen, Henricus Tromp, Dümenci: Hermanus Brockmann.

Dördüncü Alman Germania RC Hamburg kulübü: Alexander Gleichmann von Oven, Gustav Goßler, Oskar Goßler, Ascan Ernst Jenquel, Walther Katzenstein, Theodor Lauezzari, Waldemar Tietgens, Arthur Warncke, Dümenci: isimsiz.

Birinci olan Amerikan ekibinden John Exley, James Juvenal ve dümenci Louis Abell, 1904 St. Louis Olimpiyatında aynı teknede tekrar Altın Madalya kazanacaktı.

İkinci olan Belçika ekibinden Oscar De Somville ve dümenci Alfred van Landeghern, sekiz sene sonra Londra Olimpiyatında aynı teknede ikinci olacaktı.

Üçüncü olan Hollanda ekibinden François Brandt ve Roelof Klein, İki Tek Dümencilide birinci olmuştu. Dümenci Hermanus Brockmann, İki Tek elemelerinde ve Dört Tek ekiplerinde de bulunmuştu.

 

17 May-12 Aug 1928: Two crews in action during the Coxed Eights event at the 1928 Olympic Games in Amsterdam, Netherlands. The USA won the gold medal. . Mandatory Credit: IOC Olympic Museum /Allsport

Resim: Sekiz Tek finali (Foto: gvsu.edu)

Sekiz Tek yarışına Fransa da 5. tekne olarak katılmıştı.

1900 Olimpiyatında Kürek yarışlarına 108 sporcu ile katılan 8 ülkenin Madalya sıralaması aşağıdaki gibi oldu:

Fransa 2 Altın, 3 Gümüş, 1 Bronz,

Almanya 1 Altın, 2 Bronz,

Amerika 1 Altın,

Karma Takımlar 1 Altın,

Hollanda 1 Gümüş, 1 Bronz,

Belçika 1 Gümüş,

İngiltere 1 Bronz.

 

Reklam