1968 Mexico Olimpiyatından Bir Anı

3-Yumruk

Resim: Soldan sağa, Peter Norman, Tommie Smith, John Carlos

1968 Olimpiyatları iki siyahi atletin olimpiyat tarihine geçecek gösterisine şahit olmuştur. 200 metre yarışında rekor kırarak (20 saniye bariyerini 19.83 ile kırarak) Altın Madalya alan Tommie Smith ve aynı yarışta 3. olarak Bronz Madalya alan John Carlos madalya töreninde siyah eldivenli ellerini yumruk şeklinde havaya kaldırarak adına yarıştığı ABD’deki ırk ayrımcılığını protesto etmişlerdir. Bunun sonucu iki atlet de milli takımdan uzaklaştırılmışlardır.

Aslında “siyah eldiven” fikri aynı yarışta ikinci olurken ülkesinin rekorunu da kıran Avustralyalı beyaz atlet Peter Norman’dan gelmişti.

İki Amerikalının ırkçılığı bir şekilde protesto etmek istediğini öğrenen Peter Olimpiyat Köyünün altını üstüne getirip bir çift siyah eldiven buldu. Amerikalı atletlerden biri sağ, diğeri sol tekini giydi ve merasimde resimdeki gibi protestolarını gerçekleştirdi.

İki siyahi atlet ve Avustralyalı bir beyaz atletin dostluğu ömür boyu devam etti, Peter Norman Avustralya’da 64 yaşında (38 yıl önce kırdığı rekor hala kırılmadan) öldüğünde tabutunu en önde taşıyan iki kişi siyah eldivenli Tommie ve John idi.

4-funeral_wideweb__470x2930

Resim: Peter Norman’ın (küçük resim) tabutunu taşıyan Tommie Smith ve John Carlos

1998 yılında Tommie Smith ve John Carlos “Onur Ödülü” aldılar.
Aşağıdaki resimde PUMA firmasının 1968 yılında sponsor olduğu Tommie Smith anısına 2008 yılında ürettiği ayakkabının resmini görüyorsunuz. Bu ayakkabıdan bir çiftini Tommie o yıl Olimpiyatta üç Altın Madalya kazanan Usain Bolt’a hediye etti.

5-tommie-smith-clyde-3

Resim: Tommie Smith adına üretilen ayakkabı.

Kaynak: “Olimpiyatlarda Kürek” Celal Gürsoy 2014

Reklam