Omurgası Çarpık Tekne

1971 Avrupa Kürek Şampiyonası Danimarka – Kopenhag’da yapıldı. Türk Milli Takımı olarak Danimarka’ya Erdinç Karaer – Celal Gürsoy – Mustafa Yurdagül – Ahmet Şenkal ve dümenci Tamer Yelkovan ekibi ile katıldık.

Yol uzun olduğu için İstanbul’dan tekne taşınmayacağı, İtalyan Donoratico firmasından bir tekne kiralanacağı söylendi. Kopenhag’daki ilk günümüzde teknenin ayarları ile uğraştık ancak yolunda gitmeyen bir şey vardı ve biz bunu teknenin içinde anlayamıyorduk. Antrenör olarak Emir Turgan ve Özgen Korkmazlar kafilenin başındaydılar.

Çok sıcak bir havada, güneşin altında saatlerce tekneyi ayarlamaya çalıştık başarılı olamadık. Polonya Milli Takımı ile aynı yerde konaklıyorduk. Polonya Takımının antrenörü çaresiz halimizi görünce yanımıza geldi ve yardım etmek istedi. Onunla da uzun süren bir tekne indirme, çıkartma, ayarlama, tekrar suya inme süreci yaşadık. Artık sinirler gerilmiş, güneş başımıza geçmiş ve federasyonun böyle eski bir tekneyi neden kiralamak cehaletini gösterdiği konusunda yüksek sele düşüncelerimizi belirtmeye başlamıştık.

Polonyalı antrenör (bu arada adının Koçerka olduğunu öğrenmiştik), Tamer’i tekneden çıkartıp dümene kendi oturdu. Kısa süre sonra hatayı buldu. Tekrar iskeleye döndük, tekneyi çıkartıp sıpaların üstüne ters çevirerek koyduk. Omurgası çarpıktı. Çaresizlik içinde Avrupa Şampiyonasında iki gün bu sakat tekneyle yarıştık.

Koçerka2

Aradan seneler geçti, Olimpiyatlarda Kürek kitabımı yazarken Koçerka’nın kim olduğunu öğrendim.

Koçerka1

1952 Helsinki Olimpiyatında Polonya’ya Tek Çifte’de Bronz Madalya kazandıran 1927 doğumlu Teodor Koçerka 1956 Melbourn’da dördüncü olmuş, üçüncü olimpiyatında 1960 Roma’da tekrar Bronz kazanmıştı. Roma’da Olimpiyatın açılış seremonisinde de Polonya bayrağını taşımıştı.

Koçerka Bayrak

Resim: 1960 Roma Olimpiyatında Polonya Bayrağını taşırken.

Federasyonumuzun ucuz tekne kiralama mantığı sayesinde biz de farkında olmadan bir Olimpiyat Kürekçisi ile tanışmıştık.

Koçerka Mezar

Resim: Üstünde küreklerinin durduğu mezarı.

1950’li yılarda Rus efsanesi İwanow’un ardından en başarılı Tek Çiftecilerden biri olarak Olimpiyat Tarihine geçen Koçerka’nın antrenör olarak da başarılar dolu hayatı 1999 yılında Varşova’da sona ermiştir.