HENLEY ROYAL REGATTA’YA 3. KEZ KATILIYORUZ…

1a-Henley Genel1

1839 yılından beri yapılagelen Henley Kraliyet Kürek Yarışları, ünlü Oxford-Cambridge (1829) yarışmalarından 10 yıl sonra başlamış olup, dünyanın en meşhur ve en prestijli organizasyonlarından biridir. Henley’den ancak 57 yıl sonra ilk Olimpiyat Oyunlarının 1896 yılında yapıldığını dikkate alırsak “Royal Regatta”nın tarihi değerini daha iyi anlamış oluruz.

 

Kürek Dünyası için bir karnaval havasında geçen ve İngiliz zerafetini yansıtan organizasyonda, yarışlar Thames Nehri üzerinde, 2112 metre uzunluğundaki iki teknelik parkurda eleme usulü ile yapılır. 5 gün içinde 200’den fazla yarış gerçekleştirilir. Yarışmaları, sadece kürek dünyasının ünlüleri değil, İngiliz Kraliyet Ailesi üyeleri, Üniversitelerin Kürek Kulüpleri mensupları ve eski kürekçilerden oluşan seçkin bir seyirci topluluğu, bir baloya yakışır şekilde özenle seçilmiş kıyafetleri içinde heyecanla izler.

1b-Henley Genel2

Resim: Henley’de Kraliyet ailesi üyeleri yarışı izlerken.

Galatasaray Kürek Takımı Henley’e ilk olarak 1998 yılında katıldı.

2-Henley 1998

Resim: 1998 Henley ekibimiz yarışma sırasında.

1998 Henley ekibimiz Yüksel Taçcı, Yalçın Özcan, Saim Kaya, Sami Kaya, Fatih Örer, Ali Nedret Şen, Ekrem Özgören, Batuhan Barutçu ve Dümenci Can Parlak’tan oluşmuştu. Ekip bütün yarışı önde götürmesine rağmen, son 200 metrede atak yaparak birinci olan “Trinty College Dublin” teknesine 1/4 boy fark ile geçildi.

Henley Royal Regatta’ya ikinci katılımımız, 2013 yılında,  Sekiz Tek dümencili teknesi ile ”The Ladies Challenge Plate” kategorisinde ve İki Tek Dümencisiz teknesi ile “Silver Goblets Nickals” kategorisinde gerçekleştirildi.

3-Henley 2013 kafile

Resim: 2013 Henley ekibimiz.

2013’te Sekiz Tek Ekibimiz; Cem Yılmaz, Hakan Özcan, Cengizhan Sungurlu, Yiğit Arın, Barbaros Gözütok, Bayram Sönmez, Hüseyin Kandemir, Ahmet Yumrukaya ve dümenci Kaan Şahin’den oluşmakta idi. Ekibimiz Amerika Birleşik Devletlerinden “Northeastern University” teknesi ile başa baş bir yarış çıkartıp 3/4 boy farkla geçilerek elendi. (Amerikan ekibi daha sonra finale kadar yükseldi ve 1 saniye ile İngiliz Ekibine geçilerek ikinci oldu.)

4-Henley 8+ 2013

Resim: Sarı Kırmızılılar 2013 Henley yarışında.

Aynı gün 2 tek dümencisiz teknesinde Selman Can Buruşoğlu ile İsa Say, “Silver Goblets Nickals” kategorisinde yarıştılar. İlk elemede başarılı bir yarış çıkarıp N.J. Rogers – M.D. Leach (City of Oxford Rowing Club) ekibini geçerek tur atlayan ekibimiz ikinci yarışında S.B. Keeling – L.A. Brittain (Tuks Rowing Club / Güney Afrika ) ekibine geçilerek elendi.

5-Say-Buruşoğlu 2013

Resim: Say-Buruşoğlu ekibi yarışta.

 

VE BU YIL; ÜÇÜNCÜ KATILIM MASTERS’LARDA

Galatasaray’lı kürekçiler 2015 Henley Yarışlarında, bu kez ‘Masters’ kategorisinde kulübümüzü temsil edecekler.   “ Sekiz tek dümencili /55 Yaş Üstü” sınıfına kayıtlarını yaptırdılar, hazırlıklarını sürdürüyorlar. Yarışmalarda kullanılacak tekne ve Kürekler şimdiden kiralandı.

Teknemiz ünlü İsviçreli firma Staempfli’nin markasını taşıyor, 2014 model. Küreklerimiz ‘Braca’ marka ve ilk kez biz kullanacağız. Hazırlıklar Alibeyköy Baraj Gölünde heyecanla devam ediyor.

?????????????

Resim: 2015 Temmuz ayında Londra’da yarışacak olan ekibimiz (dümenci hariç) aynı kadro ile geçen sene Bulgaristan-Plovdiv parkurunda katıldığı ve farklı kazandığı özel yarıştan önce.

2015 Henley Royal Regatta’da “E8+”, 55+ yaş kategorisinde Sarı Kırmızılılar, Mehmet Oktar, Kamil Selçuk, Saydun Gökşin, Yalçın Kaya, Fatih Örer, Ahmet Şenkal (1948 doğumlu kaptanımız), Faruk Algur, Çetin Öztürk ve geleneğe uygun olarak seçilen bayan dümenci Isabelle Narracott (16) ekibi ile yarışacak.

Kafilemiz Ahmet Şenkal başkanlığında 8 Temmuz günü Londra’ya uçacak, ilk yarışımız 10 Temmuz günü olacak, rakiplerimiz: Crabtree BC (GBR), Marin RA (USA), Toowong RC (AUS), Twickenham (GBR).

Kürekçilerimiz yarışmalardan sonraki günlerde Henley’deki ünlü “Leander Rowing Club”ı ziyaret edecek, ayrıca bölgede bulunan Kürek Müzesini gezecekler. Ayrıca, “Redgrave and Pincent Rowing Lake” ve mümkün olursa “Cambridge Boat Club”ün ziyaret edilmesi de planlandı. Bilindiği gibi Sir Steven Redgrave arka arkaya beş Olimpiyatta 5 kez Altın Madalya almış, Sir Matthew Pinsent de gene arka arkaya dört Olimpiyatta 4 Altın Madalya kazanmış İngiltere’nin iftiharı olan dünyanın en ünlü “Sir” ünvanlı kürekçileridir.

Kafile 13 Temmuz günü Türkiye’ye dönüş yapacak.

Bu organizasyonun gerçekleşmesinde katkıda bulunan:

– Galatasaraylı Sporcular Derneği’ne,

– Sarper Petrol’e ve Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Cengiz’e,

– Dünya Göz Hastanesi’ne ve İcra Kurulu Üyesi Sayın Oğuzhan Süral’a,

– İngiltere’deki Galatasaraylılar Derneği Başkanı Sayın Metin Arslan’a,

– GSİAD ve Başkanı Sayın Metin Öztürk’e destekleri için teşekkür ediyor,  sporcularımıza başarılar diliyoruz.