İSTİFA EDEBİLMEK ERDEMDİR

Bodrum’da sular 25 gün kesilecek…

bodrum_su_kesintisi_bodrum_gundem_1111

Suni gündemlerle oyalanan halkımız bunu hak etmiyor. Konuyu hafife alıp “hemen her hafta patlayan boru hatlarını değiştirilecek” gibi bir haber ile işi geçiştirmek çok yetersiz kalıyor.

Daha önceki olaylardan aldığımız tecrübeye göre krizin yönetilemeyeceği meydanda. Kesin bir çözüm ortaya koyan yok. Halkın fedakarlığı ve hoşgörüsü ile zamanla bu fiyasko da unutulup gidecek.

Patagonya’da bile bu yetersiz boru hattını planlayandan inşa edene, inşaatı kabul edip parasını ödeyene kadar herkesi sorguya çekerler, suçluların lisansını iptal eder, makamlardaki kişilerin de işlerine son verirler. Ama burası Türkiye. Suçlu yok. İstifa eden yok. “Ben bu işi başarmadım” diyen yok. Parasını alan Üsküdar’ı geçmiş, cezayı halk çekiyor.

Gönül isterdi ki medya işe el atsın, bu yetersiz projeyi kim yaptı, kim onayladı, inşaatı kim yaptı, kabulu ve para ödemeyi kim imzaladı, hepsi ortaya çıksın gerisini zaten savcılık yürütür. Ama gönülün istediği sadece bu da değil.

Memleketin her tarafından çatlak sesler geliyor. Ormanlar, cennet koylar talan ediliyor. Boğaza köprü projesinden bahsediliyor, bir bakıyorsunuz köprü güzergahındaki arsalar parsellenmiş bile. İstanbul’a kanal açılması projesinden bahsediliyor, daha biz yerini bilemeden birileri çevre arsaları kapatmış deniyor. Artık kime inanmak lazım biz de şaşırdık.

Olayların peşinden sürüklenmekten de usandık. Belli ki çok planlı olarak gündem değiştiriliyor, biz de ağzımız bir karış açık olan bitenleri iş işten geçtikten sonra öğrenip hayretler içinde kalıyoruz.

Türk halkının zekası hakkında bir yüzde veren Aziz nesin haklı galiba.