2014 Kürek Dünyasının en iyileri seçildi

Yeni Zelanda’lı İki Tek Dümencisiz ekibi Hamish Bond – Eric Murray,

erkeklerde birinci olurken gene Yeni Zelanda’lı Tek Çifteci Emma Twigg

kadınlarda en başarılı sporcu seçildi.

2-

Hamish Bond ve Eric Murray ikilisi 2009 yılından beri İki Tek Dümencisiz teknesinde hiç geçilmediler. İkili, “Yılın Ekibi” ödülünü üçüncü kez kazandı. Bu yıl Dünya Şampiyonası yarışında en iyi parkur derecesini yaparken arka arkaya beşinci Dünya Şampiyonluğunu kazandılar.

emma

Emma Twigg, bu sezona Sydney World Cup yarışında Avustralyalı Kim Crow’u geçerek başladı ve Dünya Şampiyonasını kazanmadan önce diğer iki Worl Cup yarışında da birinci oldu. Emma Twigg gençler ve U23 Dünya Şampiyonluğundan sonra ilk “senior” senesinde olağanüstü bir başarı kazandı.

Yılın Koçu ödülünü Danimarka’lı Bent Fransson kazandı.

Bend

Bent Fransson, Danimarka’nın Dünya Şampiyonu Hafif Kilo Dört Tek Dümencisiz ekibinin antrenörü idi. Aynı ekip Bent’in koçluğunda 2008 Olimpiyatında Altın almış, 2012 Olimpiyatında Bronz kazanmıştı. Ekip aynı zamanda 2013 ve 2014 Dünya Şampiyonalarını kazanırken Avrupa Şampiyonu da olmuştu.

Denis Oswald da ödül aldı

Oswald

11 yıl FISA Başkanlık görevinden sonra bu sene emekli olan Denis Oswald’a seçkin hizmetlerinden dolayı ödül verildi. Oswald, görevi sırasında FISA üyesi olan ülke sayısı 67’den 142’ye yükselmiş, Hafif Kilo kategorisi Olimpik sınıfa dahil edilmişti. Aynı devrede Para-Rowing kategorisi Olimpic sınıfa dahil olmuştu.

eric

Para-Rowing kategorisinde Avustralya’lı Tek Çifteci Erik Horrie yılın sporcusu seçildi. Eric, Tekerlekli İskemle Basketbol oyuncusu idi. 2011 yılında küreğe başladı ve Dünya Üçüncüsü oldu, 2012’de Gümüş kazandı, 2013 yılında birinci oldu ve bu sene Amsterdam’da birinciliğini korudu.

Ödüller 8 Kasım 2014 tarihinde 2016 Olimpiyatlarının yapılacağı Rio kentinde “2014 World Rowing Rowing Coaches Conference” gala yemeğinde yapılan törende sahiplerine verildi.