Gazete İlanı ile Kahraman Olmak

Alt Geçit

Son zamanlarda moda oldu galiba, bir marifet yapan gazeteye ilan verip kahraman yerine konmak istiyor. “Alt Geçit yaptık, halkımızın hizmetindeyiz” veya “Metro yaptık, daha da çok yapacağız” diye tam sayfa ilanlar verip birilerinin alkışlamasını mı bekliyorlar acaba?

Projesi yıllar önce yapılmış, inşaatı 30 yıl gecikmiş, metrolar, köprüler, kavşaklar, alt geçitler en nihayet yapılınca madalya mı vereceğiz? Zaten eninde sonunda yapmak zorunda değil misiniz? Ne kasılıyorsunuz? Tam sayfa ilanı okuyan da sanır ki metroyu siz icat ettiniz, dünyanın ilk köprüsünü, alt geçidini siz yaptınız…

Halkın gözünde kahraman olabilmek için başka marifetler gerekir. Yerlerde sürünen sağlık hizmetlerini düzeltebiliyor musunuz? Gidin Devlet Hastanelerinde, insanların içler acısı halini görün. Her yıl değiştirerek öğrencilerin başını döndürdüğünüz eğitim sistemindeki sorunları giderebildiniz mi? Geçen yıllarda sınavlarda yapılan yolsuzlukları, hırsızlıkları, haksızlıkları çözdünüz mü? Siz nasıl bir kahramansınız?

Bizim ülkemizin insanı Sosyal Devlet kavramının ne olduğunu ancak yurt dışına çıktığı zaman görüp anlıyor ve bizde nelerin eksik olduğunu fark ederek içinde eziklik hissediyor. Bunu yurt dışına gittiğim yıllarda aylarca hissettim ve bu gazetede de Kültür Şoku başlığı ile yazdığım iki yazıda özetleyerek anlattım. Bizim günlük yaşantımızda hayatımızı karartan birçok basit olayın orada var olmadığını maddeler halinde sıraladım. Bu yazılardaki maddelerin hiçbir tanesi yıllardır düzeltilmedi, biz hala neden Avrupa Birliğine giremediğimizi, neden Olimpiyatı alamadığımızı çözmeye çalışıyoruz.

Yabancı basını takip edebilenleriniz onların bize ne gözle baktıklarını iyi bilirler. Burası emekliye ayrılmış antrenörlerin hayatlarının son milyonlarını kazanabildikleri bir ülkedir. Futbol hayatı Avrupa’da bitenler son şans olarak Türkiye’de kahraman olmaya gelirler. Avrupa’nın üretmekten vaz geçtiği çamaşır makinelerini üreten bir ülkeyizdir ve bununla iftihar ederiz. Kendi otomobilimizi yapamayız ama yabancı markaların çok sevdiği bir üretim cennetiyiz, neden hiç düşündünüz mü?

Siz daha alt geçit yapmaya devam edin.