2012 Avrupa Kürek Şampiyonasının ardından

2012 Avrupa Kürek Şampiyonasının ardından

2012 Avrupa Kürek Şampiyonasının ardından

14 Eylül ile 16 Eylül 2012 tarihleri arasında İtalya’nın Varese parkurunda toplam 14 tekne sınıfında düzenlenen Avrupa Kürek Şampiyonası 36 ülkenin katılımı ile yapıldı.

Erkeklerde 6, Hafif Kilo Erkeklerde 2, Bayanlarda 5, Hafif Kilo Bayanlarda 1 tekne sınıfında ortaya konan 14 Altın Madalya Yunanistan 2, İtalya 2, Romanya 2, Litvanya 2, Hollanda, Hırvatistan, Estonya, Polonya, Belarus ve Ukrayna birer adet olmak üzere 10 ülke tarafından paylaşıldı.

Madalya sıralamasına göre 14 yarışta verilen toplam 42 madalyayı 18 ülke paylaştı. Ev sahibi İtalya toplam 6 madalya alırken İngiltere 5, Romanya 5, Sırbistan 4, Yunanistan 3, Hırvatistan 3, Litvanya 2, Ukrayna 2, Polonya 2, Estonya 2, Bulgaristan, Hollanda, İspanya, Portekiz, Norveç, Slovenya, Çek Cumhuriyeti, Belarus birer madalya aldılar.

İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya gibi ülkeler şampiyonaya olimpiyatlarda yarışma şansı bulamayan ikinci takımlarıyla geldiler. Avrupa Şampiyonasını ciddiye alan ülkeler eski doğu bloku ülkeleri ile Baltık ülkeleri oldu.

Litvanya hem erkeklerde hem de bayanlarda Tek Çifte yarışında altın madalya kazandı.

Olimpiyat dördüncüsü Estonya Erkekler Dört Çifte ekibi Varese’de Altın Madalyayı kazandı.

Romanya bayanlardaki üstünlüğünü korudu. Katıldığı beş bayan kategorisinden iki altın ve iki bronz aldı. İki Avrupa Şampiyonluğu ünvanı taşıyan iki tek dümencisiz ekibi yarışı dört saniye farkla kazanırken ikincilik mücadelesi yapan İngiltere (7.18.65) ile Hırvatistan’ın (7.18.91) mücadelesi görülmeye değerdi. Altın Madalyalı Romen İki Tek sporcuları iki saat sonra Bayanlar Dört Çifte Finalinde de teknede yer aldı ve Bronz Madalya kazandı. Böylece aynı şampiyonada hem tek kürek, hem de çift kürek çekerek az rastlanan bir özellik sundular.

Almanya yarışlardan madalyasız dönerken Yunanistan zor yarışlardan iki altın bir gümüş madalya kazanarak kürek dünyasındaki çıkışını devam ettirdi.

Tek çifte yarışı birinci Litvanya 6.57.56, ikinci Hırvatistan 6.57.63 ve üçüncü Bulgaristan 6.59.71 dereceleri ile kafa kafaya bitti. Öyle görülüyor ki tek çifteci Litvanyalı Mindaugas Griskonis (üçüncü Avrupa Madalyasını kazandı), Hırvat Damir Martin ve Bulgar Georgi Bozhilov’un isimlerini önümüzdeki yıllarda en yukarılarda göreceğiz.

Türkiye Kürek federasyonu şampiyonaya erkekler dört tek dümencisiz ekibini Fenerbahçe takımından, bayanlarda iki tek dümencisiz ekibini antrenörü ile birlikte Galatasaray takımından milli takıma seçerek Avrupa Şampiyonasına katıldı. Dört Tekimiz on bir ekip arasında onuncu, iki tekimiz de sekiz ekip arasında altıncı oldular.

Bayanlarımızın A Final’de elde ettiği altıncılık, Türk Kürek tarihinde bir Avrupa Şampiyonasında Büyük Bayanlar Kategorisinde alınmış en iyi derece oldu.  Her iki ekipteki sporcuların U23 kadrosunda oldukları düşünülürse daha önlerinde madalya ümidi taşıyacakları çok seneler var. Bu yarışların iyi bir tecrübe olduğu kesin.

Belarus’un U23 bronz madalyalı bayanlar iki çifte ekibi Varese’de altın madalya kazandı.

Hırvatistan’ın Olimpik gümüş madalyalı Erkekler Dört Çifte ekibi elemanları Varese’de iki farklı yarışa girdiler. İki Çifte’de Valent ve Martin Sinkoviç kardeşler Altın Madalya alırken ekibin diğer elemanı Damir Martin Tek Çiftede Gümüş Madalya aldı.

Yarışlara en kalabalık katılım İngilizlerden geldi. Toplamda 5 madalya yeterli gelmiş midir bilinmez ama şampiyonanın en çekişmeli yarışı olarak akılda kalan erkekler sekiz tek yarışında kaybettikleri madalya önemliydi. Sekiz tek yarışını Polonya bütün yarışı önde sürükleyip 5.33 ile kazandı. İkinci olan İtalya çok arkalardan gelerek 5.34 çekerken müthiş bir finiş çıkartan Çek Cumhuriyeti 5.35.23 ile üçüncü oldu, dördüncü Ukrayna 5.35.27 ve bütün yarışı ikinci olarak getiren ve belki de sonunda altın madalya ümit eden İngiltere 5.35.71 ile ancak beşinci olabildi.

İngilizler erkekler sekiz tekte yaşadıkları hayal kırıklığını bayanlar sekiz tekte arkadan gelerek iki salise ile Belarus’u geçerek kazandıkları bronz madalya ile telafi ettiler. Bu yarışta Romanya rahat birinci olurken ev sahibi İtalya sonunculuktan gelerek seyirci desteği ile gümüş madalyanın sahibi oldu.

İtalya’nın Varese gölündeki kürek parkuru organizasyonda 10.000 kişilik seyirci kapasitesini doldurarak tam not alarak ileriki yıllarda birçok yarışa ev sahibi yapabileceğini gösterdi.

FISA yetkilileri birçok ülke federasyonlarının düşüncelerini dikkate alarak gelecek sene yapılacak olan Avrupa Şampiyonasının Dünya Şampiyonasından daha önceki bir tarihte 31 Mayıs ile 2 Haziran 2013 günlerinde yapılmasını kararlaştırdı.

Derleyen: Celal Gürsoy