2012 LONDRA OLİMPİYATLARI – KÜREK

2012 Londra Olimpiyatlarında kürek yarışları 28 Temmuz’da başladı ve 4 Ağustos’ta sona erdi. Yarışlara 14 kategoride 550 sporcu katıldı. 353 erkek, 197 kadın kürekçi 2000 metrelik Buckinghamshire’daki Eton Dorney parkurunda madalya için yarıştı. Her ülkeden en çok 48 atlet (28 erkek, 20 kadın) olimpiyatlara katıldı.

Toplamda 58 ülke 206 tekne ile Eton Dorney parkuruna geldi.

Yarışlar M (Erkekler) 1x (Tek Çifte), 2- (İki Tek Dümencisiz), 2x (İki Çifte), 4- (Dört Tek Dümencisiz), 4x (Dört Çifte), 8+ (Sekiz Tek),

LM (Hafif Kilo Erkekler) 2x, 4-,

W (Kadınlar) 1x , 2-, 2x, 4x, 8+

LW (Hafif Kilo Kadınlar) 2x tekne sınıflarında yapıldı.

ERKEKLER

M1XErkekler Tek Çifte yarışında altın madalya geçen ay Münih’te hazırlık kampında bir araba kazası geçiren Yeni Zelanda’lı Mahe Drysdale’in oldu. Final serisi bu tekne sınıfında görülmüş en çekişmeli yarış oldu. Bejing gümüş madalyalı ve 2010 dünya şampiyonu Çek Ondrej Synek son metrelere kadar yarışı bırakmadı ve ikinci olimpik gümüş madalyasını kazandı. İngiliz Alan Campbell onları yakından takip etti ve bronz madalyayı aldı. İsveç’ten tecrübeli kürekçi Lassi Karonen dördüncü, parkurların yeni yıldızı Azerbaycan’lı Aleksandar Aleksandrov beşinci ve Alman Marcel Hacker hayal kırıklığı içinde altıncı oldular. Yarış boyunca ilk üçlünün inanılmaz bir performansla 36-37 tempoda gitmesi dikkati çekiciydi. Azerbaycanlı Aleksandar yarış sonrası verdiği röportajda Türkiye’de geçirdiği mükemmel kamp süresi için teşekkür etti.

Neticede Yeni Zelanda’nın 1978 doğumlu kürek ilahı tek çifteci Alexander Mahé Owens Drysdale yıllardır beklediği altın madalyaya kavuştu. Kendisine geçirdiği araba kazasını soranlara madalyasını göstererek “bu bana bütün acılarımı unutturuyor” dedi. Tek çifte yarışının İngilizler tarafından farklı bir anlamı vardı. Kazanılan bronz madalya 1928 yılından beri bu tekne sınıfında Birleşik Krallığa gelen ilk madalya olmuştu.

M2- Erkekler İki Tek Dümencisiz teknesinde beklendiği gibi Yeni Zelanda bütün yarış boyunca parkura hakim oldu. Eric Murray ve Hamish Bond yarışa ortak olmak isteyen Fransa ve İngiltere’nin genç ekibinin önünde ülkelerine ikinci altın madalyayı kazandırdılar. Fransa bu yarışta ilk gümüş madalyasını alırken İngiltere olimpiyatlardaki üçüncü madalyasını kazanıyordu. Finalde İtalya dördüncü, Kanada beşinci ve Avustralya altıncı oldular.

M2x Erkekler İki Çifte yarışı Yeni Zelanda’nın oldu. Gümüş İtalyan ekibinin olurken Slovenya bronz madalyayı elde etti. Slovenya’da Tek Çifte’den tanıdığımız Iztok Cop iki çiftede  tecrübesini değerlendirdi. Finalde Arjantin dördüncü, İngiltere beşinci ve Litvanya altıncı oldu. Dünya ikincisi Alman ekibi finale kalamadı ve ancak 9. olabildi.

M4- Erkekler Dört Tek Dümencisiz yarışında bir çok favori vardı ama biri farklıydı. Sir Steve Redgrave ve ekibini yetiştiren, 1972 yılından beri her olimpiyatta İngiltere’ye madalya kazandıran efsane antrenör (Doğu Alman) Juergen Grobler’in öğrencileri Alex Gregory – Tom James – Andrew Triggs Hodge – Pete Reed ekibi bu olimpiyata da altın hedefiyle geldiler. İngilizler neticeden o kadar ümitliydiler ki daha çok seyirci gelebilsin diye yarışın saatini değiştirerek kurallarla oynamaya dahi cesaret ettiler. İngiliz ekibi sert bir çıkışla yarışa başladılar ama en önemli rakip olan Avustralya takımı William Lockwood – James Chapman – Drew Ginn – Joshua Dunkley Smith aranın açılmasına izin vermediler. Yarış boyunca sadece Amerika bu ikiliyi takip edebildi. 30.000 seyirci önünde çektikleri finişte 41 tempoya kadar yükselen İngilizler sonunda beklenen madalyaya ulaştılar. Avustralya gümüşte kalırken Amerika Ochal – Rummel – Cole – Gault ekibiyle bronz madalyayı kazandı. Yarışı Yunanistan (büyük bir başarıyla) dördüncü, Hollanda beşinci ve Almanya altıncı olarak bitirdiler.

M4X Erkekler Dört Çifte sınıfında Almanya Karl Schulze, Phillipp Wende, Lauritz Schoof ve Tim Grohmann ekibiyle birinci olurken Hırvatistan ikinci ve Avustralya üçüncü oldu. Alman ekibi geçen aylarda yapılan üç World Cup yarışında da ikinci olmuştu ama antrenörleri form grafiğini olimpiyatlara göre çizdiklerini belirtmişti. Hırvat takımı ülkesine bir altın madalya kazandırabilmek için son 500 metrede tempolarını 41’e kadar yükselttiler ama bu ancak Avustralya’yı geçmelerine yaradı, Almanların 37 temposu planladıkları gibi yarışı almaya yeterli oldu. Finalde Estonya dördüncü, İngiltere beşinci, Polonya altıncı oldular.

M8+ Erkekler Sekiz Tek sınıfında Alman ekibi 2009 yılından beri girdiği tüm yarışlarda arka arkaya 36 kez birinci olarak altın madalyayı kazandı. Bu madalya Almanlar için 1988’den sonra 24 yıl ara ile gelen ilk olimpik altın olarak da tarihi bir değer taşıyordu. Almanların 5.48’lik derecesinin arkasından 5.49 ile ikinci gelen Kanada ekibi dünyanın en iyi derecesini yapmış ve 2008 Olimpiyat yarışını kazanmış bir ekipti. Üçüncü gelen ekip İngiltere ve onu takip eden Amerika, Hollanda ve Avustralya (dört tekne birden) finiş çizgisine aynı derece (5.51) ile girdiler. Bu son yıllarda görülmüş en heyecanlı finiş oldu.

HAFİF KİLO ERKEKLER

LM2X Erkekler Hafif Kilo İki Çifteyarışının startında daha 100 metreye gelmeden İngiliz Zac Purchase oturağını kaçırdı ve yarış durduruldu. Tekneler tekrar start yerine geri çağırıldı. Mark Hunter – Zac Purchase ikilisi olimpiyat ve dünya şampiyonluğu ünvanlarını korumak için tekrar starttan itibaren parkurda üstünlük sağlamaya çalıştılar. Hemen arkalarında 2008 olimpik bronz madalyalı Danimarka’lı Mads Rasmussen – Rasmus Quist ve Yeni Zelanda’lı Storm Uru – Peter Taylor geliyordu. Finalde karşılıklı ataklarla sıralama değişti. İngiltere altın madalyayı Danimarka’ya kaptırdı ve gümüşte kaldı. Yeni Zelanda bronz madalya aldı. Fransa dördüncü, Portekiz beşinci ve Almanya altıncı oldular.

LM4-Erkekler Hafif Kilo Dört Tek Dümencisiz yarışında müthiş bir finiş izlendi. Danimarka izleyenleri hayrette bırakacak şekilde ilk beşyüz metreyi bir tekne farkla önde geçti. Avustralya ilerleyen metrelerde yaklaştı ve çok yakınlarında onları takibe alan Güney Afrika  ve İngiltere hemen arkalarından gelmekteydi. Son metrelere gelindiğinde ataklar gerçekleşti. James Thompson, Matthew Brittain, John Smith ve Lawrence Ndlovu’dan kurulu Güney Afrika birinci, İngiltere ikinci, Danimarka üçüncü olurken Avustralya çok az farkla dördüncü, İsviçre beşinci ve Hollanda altıncı sırada kaldılar. Danimarkalı Eskild Ebbesen 1996 yılından beri olimpiyatlarda hafif kilo kategorisinde kazandığı üç altın ve iki bronz madalya ile bu kategorinin en başarılı kürekçisi oldu. İngiliz ekibi yarışa 2010 dünya şampiyonu ve bu yılın dünya üçüncüsü ünvanı ile başlamıştı. Güney Afrika ekibinin kazandığı altın madalya ise çok anlamlıydı. Ülkenin ilk altın madalyası olduğu gibi Afrika Kıtasının da kürekteki ilk altını olmuştu. Bütün Afrika yarışı izlerken adeta bir kahraman olan ekibin hamlacısı 31 yaşındaki kürekçi Ndlovu ile antrenör Roger Barrow emeklerinin karşılığını bu yarışta almıştı.

KADINLAR

W1X Kadınlar Tek Çifte yarışındadünya şampiyonu Çek Knapkova çok hızlı bir start yaptı. Knapkova’nın daha önceleri dördüncülük ve beşincilikle sonuçlanmış iki olimpiyat tecrübesi vardı. Üçüncü olimpiyatına altın hedefleyerek başladığı belli oluyordu. Danimarkalı genç yıldız Fie Udby Erichsen ilk olimpiyat yarışında onu yakından takip ediyordu. Avusturalya’lı Kim Crow, Yeni Zelanda’lı Emma Twigg, Belarus’lu Ekaterina Karsten ve Çin’li Xiuyun Zhang parkurda onları takip ediyorlardı. Erichsen temposunu 36 civarına yükseltirken tecrübeli Knapkova yarışın ortalarında 29’a kadar düşmüştü. Avustralya’lı Crow iki çifteden sonra ikinci yarışını çekmesine rağmen müthiş yüksek bir performans gösterdi. Finalde sıralama değişmedi. Çek Knapkova altın, Danimarka’lı Erichsen gümüş kazanırken Avustralya’lı Crow iki çiftede kazandığı gümüş madalyaya şimdi tek çiftede kazandığı brozu da ekledi. Yeni Zelanda dördüncü, Belarus beşinci ve Çin altıncı oldular.

W2- Kadınlar İki Tek Dümencisiz teknesinde İngiltere birinci oldu. Bu İngiliz’lerin kadınlar kürek kategorisinde aldıkları ilk olimpik madalyaydı. Aynı zamanda bu altın İngilizlerin bu olimpiyatlarda kazandıkları ilk madalya oldu. İngiliz ikili Helen Glover ve Heather Stanning bu sene yapılan üç World Cup yarışında da birinci olarak gerekli sinyali vermişlerdi. Avustralya 7.29.86 ile gümüş madalyayı alırken Yeni Zelanda’dan gelen 2010 ve 2011 yıllarının Dünya Şampiyonu ikili 7.30.19 ile bronz madalya kazandılar. Finalde Amerika 7.30.39 ile Yeni Zelanda’nın 0.2 saniye ardından dördüncü, Romanya beşinci ve Almanya altıncı oldular.

W2X Kadınlar İki Çifte yarışını İngiltere Katherine Grainger – Anna Watkins ekibi ile altın madalyayı alırken Avustralya ikinci ve Polonya 1 saniye ile çok zorlanarak Çin’I geçerek üçüncü oldular. Böylece İngiltere olimpik kürek yarışlarının başından beri kazandığı üç bronzdan sonra bir altın madalyayı hak etmiş oldu. İngiliz ekibi 36 temponun altına düşmeden yarışı sürdürdü ve rakiplerine fırsat tanımadı. Polonya ekibinden Magdalena Fularczyk yarış sonrasında tıbbi müdahale gördü ve madalya almaya tekerlekli sandalye ile çıktı. Finalde Polonyanın ardından birer saniye arayla Çin dördüncü, Yeni Zelanda beşinci ve Amerika altıncı oldular.

W4X Kadınlar Dört Çifte yarışında altın madalyayı Ukrayna takımı kazandı. Bu Ukrayna’nın Kateryna Tarasenko – Nataliya Dovgodko – Anastasija Kozhenkova – Yana Dementieva ekibi ile olimpiyatlarda kürek branşında aldığı ilk madalya oldu. Almanya gümüş madalyayı kazanırken ekibin tecrübeli kürekçisi Britta Oppelt üçüncü olimpiyat madalyasını aldı. Amerika bronz madalyayı Avustralya’nın bir saniye önünde finişe girerek aldı ve böylece 1984 yılından beri Amerika’nın bu tekne klasında kazandığı ilk olimpik madalya kazanılmış oldu. Finalde Avustralya dördüncü, Çin beşinci ve İngiltere altıncı oldular.

W8+ Kadınlar Sekiz Tek yarışını dünya şampiyonu ve 2008 olimpiyatları birincisi Amerika Erin Cafaro, Susan Francia, Ester Lofgren, Taylor Ritzel, Meghan Musnicki, Eleanor Logan, Caroline Lind, Caryn Davies ve dümenci Mary Whipple ekibi ile kazandı. Böylece Amerika yedi yıldır yarış kaybetmeden geleneği sürdürdü. Kanada gümüş, Hollanda bronz aldı. Adından çok söz ettiren Alman ekibi finallere kalamadı. Ekip içinde ortaya çıkan skandal takımın moralini bozdu. Alman ekibinin kürekçilerinden Nadja Drygalla’nın aşırı sağcı Neo-Nazi’lerle ilişkisi olduğu anlaşılınca Londra’dan Almanya’ya geri gönderildi ve ekip yedek kürekçisiyle yoluna devam etmeye çalıştı. Finalde Romanya dördüncü, İngiltere beşinci ve Avustralya altıncı oldular. Romen sekiz tek ekibi 1980 olimpiyatlarından beri ilk defa madalya alamadı.

LW2X Kadınlar Hafif Kilo İki Çifte yarışına iki kez Dünya Şampiyonu Yunan ekibiAlexandra Tsiavou – Christina Giazitzidou çok hızlı başladı, İngiliz Katherine Copeland – Sophie Hosking ve Çin ekibi ikişer saniye ara ile yarışı takip ettiler. 1250 metreden sonra İngiliz ekibi tempoyu 39’a çıkarttı ve yarışın liderliğini aldı. Hosking 2009’dan beri hafif kilo yarışlarında tecrübe sahibiydi ama Copeland U23 takımından direk olimpiyat ekibine gelmişti. Yarışın sonunda Yunan ekibi hızlı başlangıcın yükünü Çin’e geçilerek ödedi ve üçüncü oldu. İngilizler olimpiyatlardaki üçüncü altın madalyaya ulaşırken Çin gümüş aldı.Yunanistan’ın kazandığı bronz, ülkenin kürek branşındaki ilk olimpiyat madalyası oldu. Danimarka dördüncü, Avusturya beşinci ve Almanya altıncı oldular.

DERLEYEN: Celal Gürsoy

GS Susporları İletişim Koordinatörü

2012 Londra Olimpiyatlarında ülkelerin kürek müsabakaları madalya sıralaması şöyle oldu:

Rank Country Gold Silver Bronze Gold Silver Bronze Total
1 Great Britain 4 2 3 Gold Medals: 4Silver Medals: 2

Bronze Medals: 3

9
2 New Zealand 3 0 2 Gold Medals: 3Silver Medals: 0

Bronze Medals: 2

5
3 Germany 2 1 0 Gold Medals: 2Silver Medals: 1

Bronze Medals: 0

3
4 Denmark 1 1 1 Gold Medals: 1Silver Medals: 1

Bronze Medals: 1

3
5 Czech Republic 1 1 0 Gold Medals: 1Silver Medals: 1

Bronze Medals: 0

2
6 United States of America 1 0 2 Gold Medals: 1Silver Medals: 0

Bronze Medals: 2

3
7 South Africa 1 0 0 Gold Medals: 1Silver Medals: 0

Bronze Medals: 0

1
7 Ukraine 1 0 0 Gold Medals: 1Silver Medals: 0

Bronze medals: 0

1
9 Australia 0 3 2 Gold Medals: 0Silver Medals: 3

Bronze Medals: 2

5
10 Canada 0 2 0 Gold Medals: 0Silver Medals: 2

Bronze Medals: 0

2
11 People’s Republic of China 0 1 0 Gold Medals: 0Silver Medals: 1

Bronze Medals: 0

1
11 Croatia 0 1 0 Gold Medals: 0Silver Medals: 1

Bronze Medals: 0

1
11 France 0 1 0 Gold Medals: 0Silver Medals: 1

Bronze Medals: 0

1
11 Italy 0 1 0 Gold Medals: 0Silver Medals: 1

Bronze Medals: 0

1
15 Greece 0 0 1 Gold Medals: 0Silver Medals: 0

Bronze Medals: 1

1
15 Netherlands 0 0 1 Gold Medals: 0Silver Medals: 0

Bronze Medals: 1

1
15 Poland 0 0 1 Gold Medals: 0Silver Medals: 0

Bronze Medals: 1

1
15 Slovenia 0 0 1 Gold Medals: 0Silver Medals: 0

Bronze Medals: 1

1
Reklam