Galatasaray Spor Kulübü Su Sporları Şubeleri 6. Haber Bülteni (3 Şubat 2012) Olimpiyat Özel

2012 Londra Olimpiyatları

27 Temmuz – 12 Ağustos 2012 tarihleri arasında İngiltere’nin başkenti Londra’da 30. Yaz Olimpiyat Oyunları düzenlenecektir. Böylece Londra 1908 ve 1948’den sonra 3. Olimpiyata ev sahipliği yapacaktır.

2012 Olimpiyat şehrinin seçimi 15 Haziran 2003 tarihinde başlamış ve İstanbul ile birlikte 9 şehir başvurmuştu. Son günlere yaklaşılırken tarihinde üçüncü adaylığını yapan Paris, Londra’nın hatırı sayılır bir şekilde önünde gözüküyordu, ancak 19 Mayıs 2004’te İngiliz heyetinin başına efsane atlet Sebastian Coe atanınca Londra büyük bir atak yaparak oylamayı kazandı.

Olimpiyatlar 80.000 kişilik stadyumda açılacak. Oyunlar bittikten sonra stadyumun kapasitesi 25.000 kişiye düşürülecektir.

Olimpiyat Köyü: Sporcuların, antrenörlerin ve delegelerin barınacağı yaklaşık 17,320 yataklı bir köy olacaktır. Bu amaçla Londra’nın doğusunda Stratford mahallesinde 2800 yeni ev yapılıyor. Oyunlardan sonra köy, Stratford Şehri’nin gelişimi için bu şehrin bir semti olacaktır. Olimpiyat Parkının sadece inşaat maliyeti şimdilik 324 Milyon Sterlin olarak tahmin ediliyor. Ayrıca Londra Üniversitesi Royal Holloway’deki Kano ve Kürek Köyü, Weymouth and Portland Ulusal Akademisinde bulunan Yelken Köyü de sporcuları ağırlamak üzere hazırlanmıştır.

2012 Olimpiyatlarına 204 ulustan 10.250 sporcu katılacak, 26 spor dalında 300 karşılaşma yapılacaktır.

Türkiye, Olimpiyatlara ilk kez 1907 yılında davet edildi ve resmen ilk kez 1908 Yaz Olimpiyatları’na katıldı. 1908`den 2008’e kadar oyunlara katılan Türk sporcuları 36 altın, 19 gümüş ve 19 bronz olmak üzere, toplam 74 madalya kazanarak genel madalya klasmanında 29. sırada yer aldılar.

————————————-
Kürek

Londra Olimpiyatlarında Kürek yarışmaları 28.07.2012 ile 04.08.2012 tarihleri arasında Eton-Dorney Gölünde yapılacaktır.Kano” / “Kayak Durgun Su” ve “Kürek” yarışlarına ev sahipliği yapacak olan bu göl 20.000 izleyici kapasiteli olacaktır.

Kürek Sporunda Olimpiyat Katılımımız:

KÜREK sporu ilk olarak 1900 Paris Olimpiyatlarında listeye alınmış, Kürek branşında ülkemiz sadece bir kez olimpiyat oyunlarına katılmıştır. 1992 Barcelona Olimpiyatlarında Tek Çifte kategorisinde Türkiye’yi temsilen yarışan Ali Rıza Bilal Olimpiyatlardan bir yıl önce 1991’de Barcelona’da Dünya Gençler Şampiyonasında Tek Çiftede Dünya Gençler 5. olmuştur. Olimpiyat senesi olan 1992 yılında da 18 yaşında olan sporcumuz Tek Çifte ve Dört Çiftede Balkan Gençler Birincisi olmuş, ardından İskoçya’da Dünya Ümitler Tek Çifte 3. olarak Olimpiyatlara katılmıştır. Antrönörü halen kulübümüzü çalıştıran Nikolai Stefanov Vasileviç’tir.

Ali Rıza küreğe Anadoluhisarı kulübünde başlamış, Olimpiyatlardan sonra Galatasaray’a gelerek sarı kırmızılı formayla bir çok ulusal ve uluslar arası başarılara imza atmıştır. 

FISA’nın aldığı kararla ilk olarak 1996 Atlanta Olimpiyatları için seçmeler uygulanmaya başlamış ve hala her olimpiyat yılı öncesindeki çeşitli FISA yarışlarında bu seçmeler yapılmaktadır. 1996 Atlanta Olimpiyatlar aynı zamanda Hafif Kilo kürekçilerinin olimpiyat oyunlarına davet edildiği ilk olimpiyattır.

Barbaros Gözütok – Bayram Sönmez

Londra Olimpiyatları için yapılacak olan seçmelere bu yıl ülkemizi temsil etmek üzere Hafif Kilo Erkekler İki Çifte’de kulübümüz sporcularından Barbaros Gözütok – Bayram Sönmez katılacaktır. Olimpiyatlar için son seçme yarışları 20-23 Mayıs 2012 tarihlerinde İsviçre’nin Lucerne kentinde yapılacaktır. Ekibimizin hedefi Londra’ya gidebilmek için henüz açık olan son iki kontenjandan birini kazanmaktır.

Bayram Sönmez, 1990 doğumlu, 2004 yılında Şişecam Çayırova Kulübü’nde küreğe başladı. 4 yıldır sarı kırmızılı formayla birçok önemli yarışta birinci oldu. Barbaros Gözütok, 1983 doğumlu, Sakarya Su Sporları Kürek İhtisas Kulübü’nde küreğe başladı ve 2002 yılından beri kulübümüzde başarılar kazanmaya devam ediyor. İkili, çeşitli teknelerde Galatasaray formasıyla birçok şampiyonluğa imza atarak kulübümüze altın madalyalar kazandırdılar.

Barbaros ve Bayram ekibi 2011 yarış sezonunda Bled’de yapılan Dünya Şampiyonasında 32 ekip arasında yirmincilik ve Plovdiv’deki Avrupa Şampiyonasında dokuzunculuk kazanarak ilerisi için ümit vermişlerdi.

Sporcularımıza ve Antrenörleri Nikolai Stefanov Vasileviç’e başarılar diliyoruz.

Londra Olimpiyatlarında Türk Kürek Sporu için gurur verici bir haber hakemlik camiasından geldi. Türkiye Kürek Federasyonunun uluslar arası hakemlerinden Nihat Usta, FISA tarafından, Londra Olimpiyatları’nda görevlendirildi. Eski ODTÜ kürekçisi ve Türkiye Kürek Federasyonu Başkanlığı görevini 1978-1979 / 1985-1996 tarihleri arasında icra eden Nihat Usta’ya Londra’daki görevinde başarılar dileriz. 

—————————

Bu güne kadar Olimpiyat Seçmelerine katılan sarı kırmızılı kürekçilerimiz:

1995 Dünya Şampiyonası Tampere – Finlandiya:

M1X Ali Rıza Bilal, LW2X Elif Lermi – Hülya Yeltepe (Beşiktaş), LM2X Batuhan BarutçuYalçın Özcan

1996 Luzern Qualification:

M1X Ali Rıza Bilal, LW2X Elif Lermi – Hülya Yeltepe (Beşiktaş), LM2X Batuhan BarutçuYalçın Özcan, LM4- Ümmet SubaşıLevent AvatErkut OğultürkMustafa Subaşı

2000 Luzern Luzern Qualification:

LM2X Murat Türker – Bilgetay Kısacıkoğlu (Fenerbahçe)

2003 Milano – İtalya:

LM2X Murat Türker – Mete Yeltepe (Fenerbahçe)

2004 Luzern Qualification:

LM2X Murat Türker – Mete Yeltepe (Fenerbahçe)

2007 Dünya Şampiyonası Münih – Almanya:

M2X Sami KayaSaim Kaya, LM2X Ahmet YumrukayaCem Yılmaz,

2008 Luzern Qualification:

LM2X Ahmet YumrukayaCem Yılmaz

—————————-

Sutopu

Sutopu branşında son üç olimpiyatlarda Macaristan takımının elde ettiği ulaşılması zor bir başarı grafiği izleniyor. Son üç Olimpiyatta Altın Madalya kazanan Macar’lar Sutopu Olimpiyat tarihinde de toplamda 9 Altın, 3 Gümüş ve 3 Bronz madalya ile en yakın rakibi İtalya’nın iki mislinden fazla madalya toplamış durumda.

Bayanlar Sutopu 2000 Olimpiyatlarından beri oyunlara alındı ve 2000 Sydney’de Avustralya, 2004 Atina’da İtalya, 2008 Bejing’de Hollanda’lı bayanlar Altın Madalyayı kazanmıştı.

Bu sene yapılan ve erkek milli takımımızın da katıldığı Avrupa Şampiyonasında Macaristan İtalya’yı yenerek Bronzda kalırken 29 Ocak 2012 günü yapılan final maçında Sırbistan takımı Karadağ’ı yenerek Avrupa Şampiyonu oldu.  

———————————

Yelken

Londra Olimpiyatlarında Yelken yarışları 28.07.2012 ile 11.08.2012 tarihleri arasında Weymouth and Portland Limanı merkez alınarak yapılacaktır. Weymouth and Portland Ulusal Akedemisinde bulunan Yelken Köyü de sporcuları ağırlamak üzere hazırlanmıştır.

Yelken Sporunda Olimpiyat Katılımımız:

Dünyada ilk yelken kulüpleri 1700’lü yıllarda ortaya çıkar, Türkiye’de ise 1890’lı yılların sonunda. İstanbul’da yaşayan İngilizler ile başlayan yelken sporu, varlıklı Türk aileleri arasında kısa zamanda benimsenir. Ve o yıllarda İstanbul’da ardı ardına yelken kulüpleri kurulmaya başlanır:

Galatasaray Lisesinde Faik Üstünidman hocanın yetiştirdiği Selim Sırrı Tarcan beden eğitimi öğretmeni olarak Mühendis Hane-i Berri Hümayun a (Selim Sırrı Teknik Üniversitesi) tayın olur, Bu arada Coubertin ile tanışır ve Türkiye’deki Olimpiyat Komitesi temsilcisi olur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu yıl, aynı zamanda yelken, kürek, yüzme dallarını kapsayan Türkiye Su Sporları Federasyonu’nun da kurulma yılıdır. Zaman içinde yelken sporuna beklenen önem verilmeye başlanır. Türkiye’de ilk kurallı ve resmi yelken yarışı 12 Ağustos 1932 yılında yapılır.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de teşvikiyle 8 Nisan 1935 tarihinde, gerçek anlamda ilk Türk yelken kulübü, Moda Deniz Kulübü kurulur. Gelişmelerin ardından Türk yelkencileri uluslararası platformda yarışmaya başlar.

Olimpiyatlara katılan ilk yelkencilerimiz, 1936 Berlin Olimpiyatlarında, Kiel’de ilk kez görüp bindikleri Starboat sınıfında Harun Ülman ve Behzat Baydar [13 tekne içinde 7. geldiler]; Olimpik Yole sınıfında Dr. Demir Turgut; yedek sporcu Şeref Birgen olmuşlardır. (Hepsini rahmetle anarız.)

İkinci Dünya Savaşı ile bir kez daha duraklayan yelken faaliyetleri, savaş sonrası, kaybettiği ilgiyi tekrar kazanır. Birbiri ardına yeni kulüpler kurulur, İstanbul Yelken Kulübü (İYK), Fenerbahçe ve Galatasaray Yelken kulüpleri İstanbul’da faaliyet gösterirken, İzmir’de de Karşıyaka Yelken Kulübü açılır.

1957 yılında Yelken branşı, Su Sporları Federasyonu’ndan ayrılır, 25 Mayıs 1957’de Türkiye Yelken Federasyonu resmen kurulur

2012 Londra Olimpiyatlarına Yelken Branşında Fenerbahçeli bayan yelkenci Nazlı Çağla Dönertaş Lazer Radial sınıfında, Heybeliada Susporları Kulübü sporcusu Mustafa Çakır Lazer Standart sınıfında 3-18 Aralık 2011 tarihleri arasında Avustralya’nın Perth şehrinde yapılan 2011 ISAF Yelken Dünya Şampiyonası’nda Londra 2012 Olimpiyat Oyunlarına katılma hakkı elde etmiştir.

Olimpiyatlara katılım için %75 ülke kotası 2011 Dünya Sampiyonalarında, geri kalan %25 ise 2012 Dünya Sampiyonalarında kazanılacak. Laser Radial sınıfında 29 ülke olan Olimpiyat Kotası, Laser Standart’ta 35, Finn’de 18, 470’te 19 ülkedir.

29 ülkelik Olimpiyat kotası bulunan Laser Radial Bayan’da Nazlı Çağla Dönertaş Türkiye’yi şu anda 21. ülke sırasına taşımış durumda. Bunlardan biri İngiltere ve ev sahibi ülkenin değerlendirme dışı tutulması nedeniyle geçerli pozisyonumuz 20.’liktir.

Londra Olimpiyatlarında Kürek branşında olduğu gibi Yelken branşında da bir hakemimiz ilk kez görev alacak. Türkiye Yelken Federasyonu Uluslararası hakem ve yarış yöneticisi İlker Bayındır Uluslar arası Yelken Federasyonu (ISAF ) tarafından yapılan açıklamaya göre 2012 Londra Olimpiyat Oyunları Yelken branşında hakemlik yapacak. Kendisine başarılar diliyoruz.

———————————

Bu güne kadar Olimpiyat Seçmelerine katılan sarı kırmızılı yelkencilerimiz:

Yelken Şubemiz 1960 yılından beri olimpiyatlara 4 yelkenci vermiştir.Bugüne kadarki olimpiyatlarda 4 sporcumuz 6 kez yer alırken 1 antrenörümüz 1 kez yer almıştır

Olimpiyata katılan antrenörlerimiz.

Melih Dilikoğlu  1992 Barcelona Olimpiyatları,
Olimpiyatlara katılan sporcularımız:
 
Erzin Demir:   Finn sınıfında Berlin Olimpiyatları 1960
Arif Gürdenli:   Finn sınıfında Seul Olimpiyatları 1988
Arif Gürdenli:   Finn sınıfında Barcelona Olimpiyatları 1992
Kutlu Torunlar:   Windsurf mistral sınıfında Barcelona Olimpiyatları 1992
Alp Alpagut:   Laser sınıfında Atlanta Olimpiyatları 1996
Kutlu Torunlar:   Windsurf mistral sınıfında Atlanta Olimpiyatları 1996
1992 yılında yapılan Barcelona Olimpiyatlarında sporcumuz Arif Gürdenli 7 yarışlık serinin 5 ci yarışında 1’ci olarak televizyon ve İspanya basınında büyük ilgi görmüş olup 29 katılımcı arasında 11’ci olarak 1992 yılına kadar alınan en iyi dereceyi elde etmiştir.
2012 yılı Londra olimpiyatları kotası almış kulübümüz sporcusu yoktur.

——————————————

Yüzme

Londra Olimpiyatlarında Yüzme müsabakaları Su Sporları Binasında 28.07.2012 ile 12.08.2012 tarihleri arasında yapılacaktır. Su Sporları Binası Olimpik Park’ın güneydoğusunda Olimpik Park’a giriş yerinde yer alıyor. İçerisinde 50m’lik yarış havuzu, 25m’lik dalış havuzu ve 50m’lik ısınma ve anrenman havuzu bulunuyor.  Dalış ve yüzme dalları için izleyici kapasitesi 17.500, su topu izleyici kapasitesi 5.000 kişidir.

Yüzme Sporunda Olimpiyat Katılımımız:

Galatasaray spor kulübü yüzme şubesi 1960 yılından beri Olimpiyatlara 12 yüzücü vermiştir. Bugüne kadarki olimpiyatlarda 12 sporcumuz 18 kez yer alırken 2 antrenörümüz 6 kez yer almıştır.

Olimpiyat Oyunlarına katılan Antrenörlerimiz:

Yılmaz Özüak Barcelona 1992, Sydney 2000, Atina 2004 Olimpiyatlarına,

Ali Özüak Sydney 2000, Atina 2004 ve Pekin 2008 Olimpiyatlarına katılmışlardır.

Olimpiyat Oyunlarına katılan Bayan yüzücülerimizden;

Ayşe Diker Sydney 2000’e katılırken Özlem Yasemin Taşkın ve Gülşah Gönenç Atina 2004’e katıldılar.

Olimpiyat Oyunlarına katılan Erkek yüzücülerimizden;

Engin Ünal Roma 1960,

Gökhan Attaroğlu Los Angeles 1984,

Murat Tahir Seul 1988,

Derya Büyükuncu Barcelona 1992, Atlanta 1996, Sydney 2000, Atina 2004, Pekin 2008,

Uğur Taner Barcelona 1992,

Can Ergenekon Barcelona 1992, Atlanta 1996,

Hakan Kiper Sydney 2000,

Onur Uras Atina 2004, Pekin 2008,

Ömer Aslanoğlu Pekin 2008 oyunlarına katılmışlardır.

1992 Barcelona Olimpiyatlarında sporcumuz Can Ergenekon 200mt Kelebek’te Olimpiyat Oyunları düzeyinde B finalinde yüzen ilk Türk sporcusu olmuştur. Ergenekon 12.ci olmuştur.

Diğer bir ilk ise Derya Büyükuncu’dan gelmiştir. 2008 Pekin Olimpiyatları için Uluslar arası Yüzme Federasyonunun (FINA) belirlediği Olimpiyat A ve B barajlarından ilk kez bir Türk sporcusu Olimpiyat A barajı geçerek Olimpiyatlara katılmıştır.

Derya Büyükuncu bugüne kadar 5 Olimpiyata katılan tek Türk yüzücüsüdür.

2012 Londra Olimpiyat Oyunları için henüz A Barajını geçen Türk Sporcusu bulunmamaktadır. Olimpiyat Barajlarına yaklaşma bazında 25mt’lik havuzda A Barajı Geçen ve 50mt’lik havuzda davet barajını geçen sporcularımız;

 

Bayanlarda: Burcu Dolunay, Dilara Buse Günaydın

Erkeklerde: Ömer Aslanoğlu, Kemal Arda Gürdal, Güven Duvan, İskender Baslakov.olmuştur.

Sporcularımız 2012 sezonu içinde yapılacak olan Olimpiyat Baraj yarışmalarına katılmak üzere hazırlıklarını sürdürmektedirler.

3 Şubat 2012 günü Son Durum

2012 Londra Olimpiyat’larına katılmaya hak kazanan kadromuzun bu gün itibariyle branşlara göre dağılımı şöyledir: Atıcılık 4, Atletizm 14, Bisiklet 1, Cimnastik 1, Güreş 5, Halter 9, Masa Tenisi 1, Tekvando 3, Yelken 2

 
Reklam