SS United States, günümüze kadar New York Avrupa arasında sahip olduğu Atlantik hız rekoru kırılamamış Mavi Bayraklı bir transatlantikdir.

Ünlü yazar Clive Cussler’ın Flood Tide (Kükreyen Deniz) kitabına konu olmuştur.

1950-52 yıllarında Newport News Shipbuilding tersanelerinde inşa edildi. 78 milyon dolarlık inşa giderinin 50 milyonu Amerikan devleti tarafından karşılandı. Muhtemel bir asker taşıma, hastane gemisi, bombalanma, torpillenme gibi faktörlere karşı hazırlıklı olarak inşa edildi. Tek seferde 15.000 askerin taşınması planlanmıştı.

 

İlk seferinde Kaptan Harry Manning komutasında 3 Temmuz 1952 tarihinde Atlantiği ortalama 34.51 knot hızla geçerek rekor kırdı. Bu geçiş 3 gün, 12 saat, 12 dakika sürmüştü. Genellikle New York ile Southamton arasında gidip geldi, arada birkaç kez Bremerhaven’a da uğradı.

Uçak seferlerinin artması ve ucuzlaması sonucunda 2 Kasım 1969 tarihinde emekliye ayrıldı.

1992 yılında bir Türk tüccarına (Kahraman Sadıkoğlu) satılarak Ukraynaya çekildi ve gövdesindeki bütün asbest kaplamalardan temizlendi. Tekrar satıldı, yeni sahibi gemiyi çektirerek Atlantiği geçirip şu anda bulunduğu Philadelphia’ya getirdi.

2003 yılında Norwegian Cruise Line gemiyi satın aldı. Niyetleri Hawai hattında turist gemisi olarak turlar düzenlemekti. Bu gerçekleşmedi. 2009’da gemiyi NCL satın aldı ve parçalamaya karar verdi. Amerika’da halk arasında yaygın olan geminin bir anıt müze olarak saklanması fikri yüzünden henüz bir işlem yapılmadı.

Geminin Teknik Özellikleri: (Uluslar arası denizcilik deyimlerini bozmamak için orijinal lisanında yayınlıyorum)

Gross Tonnage            53,329

Length Overall            990 feet

Width                          101.6 feet

Draft                            31 feet

Machinery                    Steam turbines geared to quadruple screw

Speed                          35 knots (maximum 38.23)

Capacity                      913 First, 558 Cabin, 537 Tourist

Built                             Newport News Shipbuilding and Drydock Company, Virginia, 1952.

Kaynaklar: Wikipedia ve Ocean Liners