Kredi kartı borcunu ödemeyenlerin sayısı 2009 yılında bir önceki yıla göre yüzde 91,1 arttı. Açıklamaya göre 2009 yılında bir önceki yıla göre kredi kartları borcunun ödemeyenlerin sayısı 351 bin 668’den 672 bin 38’e yükseldi.

Ferdi kredi borcunu ödemeyenlerin sayısı da yüzde 195,5 yükseldi. Böylece Merkez Bankası’nın verilerine göre, ferdi kredi borcunu ödemeyenlerin sayısı da 154 bin 972’den 457 bin 947’ye çıktı.

Kredi kartı borcunu ödemeyenler ile gecikmeli ödeyenleri gösteren negatif nitelikli ferdi kredi ve kredi kartları sisteminde yer alan  toplam kişi sayısı, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 123 oranında yükseldi. 2008 yılında ferdi kredi ve kredi kartları borçlarını ödememiş kişilerin toplamı 506 bin 640 iken bu sayı 2009’da 1 milyon 129 bin 985’e yükseldi.

Merkez Bankasının açıklaması ülkemizde bazı kesimlerde misliyle artan bir çöküntü olduğunu ortaya çıkartıyor. Borcunu ödeyemeyenler muhtemelen bir zamanlar bir yerde çalıştığı için kart veya kredi alabilmişler ama şimdi işsizler ve ödeme şansları sıfır. Bankalar ana borcu dahi ödeyemeyen bu kişilerin üstüne şimdi fahiş faizlerle kabartılmış toplam borçla gidecekler. Onların amacı fırsatı değerlendirip daha çok kar etmek. Sonucu şimdiden belli olan bir maç gibi, neticeyi biliyorsunuz ama sonuna kadar da seyretmek zorundasınız.

Oyunun sonucunu etkileyecek bir hareket olabilir mi? Evet: İşsizliğe çözüm getirmek lazım. Bunun için de parti yandaşlarına duble yol inşaatı yaptırmak yeterli olmayacaktır. İstatistikler yalan söylemez. Buna çözüm bulmak için yöneticilerimizin acilen radikal kararlar alması gerekiyor. Umarız onlar bankalardan daha hızlı hareket edebilirler…

Bu makale 7 Şubat 2010 tarihinde www.bodrumgundem.com sitesinde yayımlanmıştır.