Anıt Kabir Atatürk Müzesi 2. Bölümde sergilenen Atatürk’e ait eşyalar arasında bir Kürek Ergometresi var. Bir rivayete göre bunun aynısı İngiltere Kraliyet Müzesinde de sergileniyor.


Ben de araştırmak istedim.
Müzede görevli bir Albay’a kadar ulaştım.
Neticede Ergometrenin nereden geldiği bilinmiyor, müze evrakları arasında ergometre ile ilgili herhangi bir kayıt yok.
Ben de elimdeki bilgileri bir araya getirerek aşağıdaki gibi tamamen kurgu bir senaryo yazdım:


Atatürk’ün kürek sporuna ilgisini ilk olarak 1933 yılında Macar tekne yapım ustası Lazlo Vanço’yu İstanbul’a getirtmesi ve ona 33 adet tek çifte teknesi yaptırılarak sahil kulüplerine dağıtılması ile biliriz.
1935, Haziran ayında İngiliz Sefiri Atatürk’ü Florya’da ziyaret eder. Konuşmaları sırasında Sefir, kürek sporuna meraklı olduğunu söyler. Atatürk’ün isteği üzerine bu teknelerden birine sahip olan İstinye’deki Güneş Kulübüne talimat gider ve o tarihte 23 yaşında olan Galatasaray’ın unutulmaz emektar Emin Hocası tek çifte teknesini bir kamyonete yükleyerek Florya’ya götürür. Atatürk ve misafiri İngiliz sefiri sırayla tekneye biner, kürek çekerler.


Bir yıl sonra 1936 Eylül ayında Dolmabahçe açıklarında devasa bir yat demirler. Nahlin adlı yatta Atatürk’ü ziyarete gelen İngiltere Kralı 8. Edward vardır.
Dolmabahçe Sarayında yapılan görüşmelerden sonra Kral yatıyla bir Boğaz turu yapar ve dönerek seyahatine devam eder.


Dolmabahçe Sarayındaki görüşmeler sırasında bir yıl önce Atatürk ile Florya’da kürek çekmiş olan İngiliz Sefir, Kraldan Atatürk’e Nahlin’in muazzam spor salonundaki kürek ergometresini hediye etmesini önerir.
Dilek gerçekleşir, ergometre yattan saraya taşınır.
Daha sonra da Ankara’ya getirilen alet, Atatürk’ün vefatından sonra Anıt Kabirdeki müzeye verilir.
Günümüzde bir eşinin İngiltere’de Kraliyet Müzesinde sergilendiği belirtilen ergometrenin hikayesi ancak böyle olabilir diye düşünüyorum.

Bu arada 1933 yılında Türkiye’de futa yapılması gerektiğini düşünerek Avrupadan usta getirten, Florya’da halkın içinde kürek çeken, kürekçi İngiliz Sefiri ile futaya binen, İngiltere Kralının çok kıymetli başka bir şey değil de Kürek Ergometresi hediye etmesini gerektirecek bir sporcu davranışı olan bir liderimiz olduğu için gurur duymalıyız.