Tek Çifteci “Su Samuru”

Londra 2012 Olimpiyatı, Afrika’da kürek sporunun uyandığı tarih olarak hatırlanacaktı. İlk kez bir Afrika ekibinin, Güney Afrika’nın Dört Tek Dümencisiz yarışında Altın Madalya kazanması ve Nijer’de daha üç ay önce kürek çekmeye başlamış bir Tek Çifteci olan Djibo Issaka’nın Olimpiyata katılması ve ülkesinde halk kahramanı ilan edilmesi bu başlangıcın temel taşları oldular.

Nijer’li (takma adı Su Samuru olan) 35 yaşındaki Issaka birkaç ay öncesine kadar eski ahşap bir balıkçı teknesinde kürek çekerken ülkeye FISA’dan gelen iki adet Tek Çifte ile iki adet İki Çifte teknesi sayesinde yarışma sporuna başladı. Issaka, Londra Olimpiyatını 33. olarak bitirdi ama ülkesinde bir halk kahramanı oldu.

Dönüşünde hava alanında başbakan tarafından çiçeklerle karşılandı.

Nijer Olimpiyat Komitesi Üyesi Ahmadou Youssoufou “ülkemizde göller ve nehirler var, Issaka bizi gururlandırdı ve ne büyük bir potansiyele sahip olduğumuzu gösterdi” dedi ve ekledi: “ Issaka, bir sonraki Olimpiyatta daha kuvvetli ve daha hızlı olacak”.

Issaka elemelerde çok kötü dereceler çekerek sonuncu olurken beş Olimpiyat Altını olan Sir Steven Redgrave, daha iyileri buraya gelemezken onun gibi birinin olimpiyata davet edilmesinin hata olduğunu söyledi ama tribünleri dolduran on binlerce kişi aynı fikirde değildi. Su Samuru ayakta alkışlanıyordu. Zaten yarışlardan sonra seyircilere en akılda kalan sporcuyu sorsanız Nijer’li Issaka derlerdi.

Olimpiyatları takıp eden sporseverler 2000 Sidney’de yüzen Yılan Balığı Eric Moussambani’yi hatırlarlar. O da 100m yüzme yarışında sonuncu olmuştu ama seyircilerin saygısını kazanmıştı.

Celal Gürsoy

26.05.2020