RUS DÖRT ÇİFTESİNDE DOPİNG

russias-vladislav-ryabcev-igor-salov-nikita-morgachev-and-sergey-fedorovtsev-FT4KGD

Rio Olimpiyatı seçmesi niteliğinde 24 Mayıs 2016 Salı günü Luzern’de yapılan seçme yarışlarında 5,42,130 ile birinci olan Rus Dört Çifte ekibinin hamlası Sergey Fedorovtsev’den alınan numunelerde yasaklı maddeler bulundu.

B numunelerinde de aynı maddelere rastlanınca Kanada’yı 0.75 saniye ile geçerek birinci olan Rus ekibi diskalifiye edildi. Onların yerine Rio’ya 5.45.910 ile üçüncü olan Yeni Zelanda Dört Çiftesi gidecek. Böylece Rio’da yarışacak Yeni Zelanda ekibi sayısı 11’e yükseldi.

Bu güne kadar olimpiyatlara 14 tekne sınıfının tümünde katılma başarısını gösteren ülke yok. Bu yıl İngiltere 12, USA ve Yeni Zelanda 11, Almanya 10, Avustralya 8 tekne ile Rio’ya gidecek.

 

Bildiğiniz gibi 14 Rus Atletinde de doping bulunmuş ve tüm Rus Atletizm takımının Rio’ya katılmasına yasak gelmişti. Başkan Putin bütün gücüyle IOC delegelerini etkilemeye çalışarak bu yasağı hafifletmeye çalışıyor. Ancak bu Rusların ilk doping olayı değil…

 

Tennis - BNP Paribas Tennis Classic - The Hurlingham Club, London  - 24/6/15 Russia's Maria Sharapova in action  Action Images via Reuters / Tony O'Brien Livepic

Ünlü Rus Tenisçi Sharapova’nın da doping yaptığı belirlenince iki yıl karşılaşmalardan çıkartılmıştı. Bu onun geleceği için bambaşka bir adım atmasına sebep oldu, tenisçi iki yıl müsabakalara katılamayacağını anlayınca Harvard Üniversitesine öğrenci olarak kaydını yaptırdı.