KIRILMASI ÇOK ZOR BİR REKOR

Amerikan Kadın Sekiz Tek ekibi on yıldır geçilmiyor.

LUCERNE, SWITZERLAND - MAY 25: (L-R) Esther Lofgren, Zsuzsanna Francia, Jamie Redman, Amanda Polk, Meghan Musnicki, Taylor Ritzel, Caroline Lind, Caryn Davies and Mary Whipple of USA row in the women's eight during Day 1 of the 2012 Samsung World Rowing Cup III on Lucerne Rotsee on May 25, 2012 in Lucerne, Switzerland. (Photo by Martin Rose/Bongarts/Getty Images)

Bu güne kadar katıldıkları on uluslararası yarış ve iki olimpiyatta altın madalya alarak spor tarihinin en başarılı ekibi oldular.

Amerikan Kadın Sekiz Tek ekibi 2006 Dünya Şampiyonasından beri (olimpiyat yılları hariç) tüm katıldığı Dünya Şampiyonalarını kazandı.

WINDSOR, ENGLAND - AUGUST 02: Members of the United States team celebrate with their gold medals during the medal ceremony after the Women's Eight final on Day 6 of the London 2012 Olympic Games at Eton Dorney on August 2, 2012 in Windsor, England. (Photo by Ezra Shaw/Getty Images)

2008 ve 2012 Olimpiyatlarında da Altın Madalya aldı. 2004 Olimpiyatında da Bronz kazanarak yirmi yıldan beri ilk kez ülkelerine madalya getirmişlerdi.

indir

Yıllar içinde ekipteki değişiklikleri tanıtırken antrenörleri (1969 Buffalo doğumlu) Tom Terhaar, başarıda sürekli olmanın sırrını çok geniş bir alt yapı içindeki yetenek havuzunun mükemmelliğine bağlıyor. Başarılı antrenör Amerika’da kürek yarışlarına olan ilginin büyüklüğünden çok memnun. Örneğin geleneksel Charles River yarışına 11.000 kürekçi katılmıştı.

AzT6hwFCQAEpOD3

Birçok kez Yılın Antrenörü ödülünü kazanan Terhaar ve ekibi şimdi Rio’da kazanacakları 3. Olimpiyat Madalyası için çalışıyorlar.