Finland Transatlantiği 1902 yılında denize indirildi. Belçika-Amerikan ortaklığı olan Red Star tersanesi tarafından inşa edildi. Antwerp ile New York arasında seferler yapmak üzere planlanmıştı. 1. Dünya Savaşı sırasında asker nakliyesinde USAT Finland adı ile hizmet verdi. Daha sonra USS Finland (ID-4543) olarak isimlendirildi. Savaş sonrasında tekrar Finland adı ile yolcu gemisi olarak çalıştı ve 1928 yılında son seferini yaptı.

Finland1

1899 Haziran ayında merkezi Philadelphia’da olan gemi inşa firması International Navigation Company kuzey Atlantik sularında çalışacak olan dört yeni transatlantik inşasına karar verir. Bunlardan ikisi 11.000’er tonluk Zeeland ve Vaderland, Glaskow yakınlarındaki Clydebank’taki John Brown & Company tersanesinde inşa edilir.

Diğer ikisi Kroonland ve Finland iki sene sonra Philadelphia’da William Cramp and Sons tersanesine inşa edilir. Dört gemi de International Navigation Company’nin ortaklığı olan Red Star firması tarafından işletilir. Her biri 12.760 tonluk Kroonland ve Finland o günlerde Red Star’ın en büyük gemileridir.

Finland2

Finland 170.69 metre uzunluğunda ve 18.35 metre genişliğindedir. İki bacası, dört direği ve iki pervanesi vardır. İki adet üç silindirli buhar motoru ile saatte 15 knot hız yapabilir.

Finland’ın kapasitesi, 342 birinci sınıf, 194 ikinci ve 626 üçüncü sınıf yolcu ile sınırlıdır. İlk seferine 1902 yılında Eylül ayında suya indirildikten sonra 4 Ekim’de New York’tan Antwerp’e doğru Amerikan Bayrağı ile yola çıkar.

1909 Mart ile Haziran arasında Belçika Bayrağı altında White Star şirketine kiralanır ve 3 kez Napoli New York seferi yapar. Sonra tekrar Amerikan Bayrağı altında Antwerp New York seferleri yapar, 1912 yılında Amerikan Olimpiyat komitesine kiralanır ve 1912 Stockholm Olimpiyatlarına 164 kişilik Amerikan milli takım sporcularını taşır. Sporcuların sefer sırasında gemide antrenman yapabilmeleri için güverteye 91 metrelik bir koşu pisti yapılır, yüzme havuzu hazırlanır ve ön güverteye monte edilen bisikletlerle donatılır.

1915 Mayıs ayından itibaren gemi geçici olarak Panama Pasific Şirketine kiralanır ve New York’tan yola çıkarak Panama kanalından geçer ve 17 gün süren San Francisco seferleri yapar.

Finland3

Finland 1915 yılında American Line firmasına kiralanır ve Londra seferleri yapmaya başlar. 1917 yılında Amerika Almanya’ya savaş ilan edince gemi asker ve savaş malzemesi taşımaya başlar.

Finland4

28 Ekim 1917’de New York’a geri dönerken Fransız sahillerinde 150 mil açıkta Alman denizaltısı U 93’ten fırlatılan bir torpille yaralanır. O gün gemide on bir gün önce Alman denizaltısı U 105 tarafından torpillenerek batırılmış olan Antilles gemisinden kurtarılmış personel de vardır. Antilles personeli ikinci kez torpillenerek batmanın paniğini yaşarlar ancak Finland batmadan yola devam eder.

Finland5

Savaş sonunda askerleri Amerika’ya geri taşıma seferleri sonunda Finland tekrar yolcu gemisi olarak restore edilir ve kardeş gemisi Kroonland ile birlikte American Line şirketine kiralanır. 28 Nisan 1928’de son seferini yaptıktan sonra hurdaya çıakrtılır ve Blyth’de Hughes Bolckow Shipbreaking Company tarafından parçalanır.