Yorum Sizin…

Sadece bir gün içinde ajanslarından çıkan farklı haberleri seçerek yorumunuza sunuyorum. Aralarında ibret alınacak, gülünecek, üzülecek ve sevinilecek olanlar var. Amacım dünyanın gündem değiştirme hızına bizlerin artık ayak uydurmakta zorluk çektiğimizin altını çizmek. Bu haberlerin bazıları sizi hiç ilgilendirmiyor olabilir ama ilerleyen zaman içinde doğacak olan sonuçlar sizi de etkileyebilir. Böyle rastgele seçilmiş olmasına rağmen hiçbirine kayıtsız kalma lüksümüzün olmadığını düşünüyorum.

  • Seçimler öncesinde ABD Başkanı Barack Obama’nın adaylığının resmen açıklandığı Demokrat Parti Ulusal Kurultayı’nın final gecesi büyük bir yanlışa imza atıldığı ortaya çıktı. Kurultayın son gecesi gazileri onurlandırmak için düzenlenen bir konuşma sırasında arkadaki büyük ekranda savaş gemileri ve uçakları gösterildi. Fakat uzmanlar ekrana gelen savaş gemilerinin Rus ordusuna, savaş uçaklarının ise Türk ordusuna ait olduğunu iddia etti. İddialar      üzerine hatasını fark eden Demokrat Parti yazılı bir açıklama yaparak özür diledi ve hatanın bilgisayar üzerinde dikkatsizce yapılan      “kopyala-yapıştır” işlemi olduğunu açıkladı.
  • Bulut güvenlik firması Trend Micro, Danimarkalı BT güvenlik şirketi CSIS ile gerçekleştirdiği çalışma sonucunda veri çalmak için hazırlanan Tinba virüsünün Türkiye’deki finans ve kamu sektörünü hedeflediğini açıkladı. Ülkemizde şimdiden 60 bin kullanıcıyı etkilediği açıklanan virüs, özellikle finans sektöründeki verileri çalmak için tasarlandı.

 

  • Kayseri’nin Talas İlçesi’deki Harman Camii’nin kapısında yer alan “Kişiye hanımını neden dövdüğü sorulmaz” yazısı tepki çekti. Vatandaşlar, ”Bu erkek şiddetini arttırır” diye şikayetçi oldu. İlçe Müftüsü, Turgut Erhan “Kadına karşı şiddeti önlemek için yoğun çaba sarf ederken, böyle bir yazıyla karşılaşmak çok üzücü” dedi. Hadis olduğu iddia edilmesine karşın, uzmanların uydurma olabileceğini belirttiği sözün cami avlusunda sunulmasını      vatandaşlar, “Bu erkek şiddetini artırır” diye yorumladı.

 

  • Ders kitapları hazırlanırken Atatürk ilke ve inkılapları ile bilimsel ilkelerin dikkate alınmayacak olması, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e soruldu…

 

  • İzmir’de türbanlı öğrencilerin fotoğraflarını çekip derslere sokmadığı iddiasıyla yargılanan Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü eski Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü, 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hakim cezayı ertelemedi, paraya da çevirmedi.

 

  • Ankara’nın merkez ilçelerinden Keçiören’de Kamil Ocak      İlkokulu’nda, 66 aylık ilkokul öğrencileri için bodrum kattaki kazan dairesinde iki sınıf düzenlendi. Okuldaki “bodrumdan bozma sınıfta” pencereler tavana yakın ve küçük. Kaloriferleri de tavana yakın olan sınıfta bir de elektrikli kalorifer var. Öğrenci velileri, kış aylarında Ankara’nın soğuğu nedeniyle endişe ediyor, bu soğuğun bodrum katında daha da artacağını düşünüyor. Sınıf eylül ayında bile nem kokuyor. Tavanından borular geçiyor. Veliler sınıfın orta yerinde bir kontrplak ile kapatılmış bir çukuru görünce ne yapacaklarını şaşırdılar. Kazan dairesi iken kullanıldığı tahmin edilen çukurun, kortrplak ile kapatılmış olmasına karşın, 66 aylık bir çocuğun kapağı açıp içine girebilmesi mümkün. Sabahçı öğlenci uygulamasının, Kamil Ocak İlkokulu’nda da uygulanacağı öğrenildi.      Buna göre, bodrum kattan bozma iki sınıfta ortaokul öğrencileri sabahçı, ilkokul öğrencileri ise öğlenci olacak. Görenleri şaşırtan sınıfta, sabah 7’den akşam 6’ya kadar ders yapılacak.”
 • Fenerbahçeli yetkililer, bu sezon da tüm teknolojik olanaklara, harcanan paralara ve uluslararası uzmanların çabalarına karşın Şükrü Saracoğlu’nun çimlerini kurtaramadı. Çim zemin, sıcaktan ve güneşten yandığı için yağışlı geçmesi beklenen sezon öncesi ciddi alarm veriyor. Yıllardır Şükrü Saracoğlu Stadı’nın çim zeminini hemen hemen her sezon değiştiren yetkililer, bu sezon da bol bol para harcayıp, uluslararası kuruluşlardan aldıkları teknolojik desteklere karşın çimleri kurtaramadı.

 

 • Geçtiğimiz günlerde trafik kazasında hayatını kaybeden Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe’nin evi satılığa çıkarıldı. Ev zaman içinde müzeye dönüşmüştü. Ülkü Adatepe’nin oğlu Kemal Doğançay, “Annemin hatıralarının bulunduğu, müze haline gelen evi babam Fethi Doğançay yaptırmış ve abim Ali Doğançay’a vermişti. Abim de Amerika’da yaşıyor. Sağlık sorunlarıyla mücadele ettiğinden satılması için bana vekaletname verdi. Annemin üzerine bir şey yoktu. Koskoca Atatürk’ün kızı olan annem öldükten sonra 50 bin lira borç bıraktı. Bankadaki borcunu ben üstlendim. Dairedeki eserlerin değerlendirilmesi için Türkiye’nin bir zengininin içindekilerle birlikte alarak koruma altına almasını da düşündük. Bir de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla irtibata geçtim.

 

 • Nature dergisinin haberine göre, İngiltere’de Sheffield Üniversitesi bilim adamları hayvanlar üzerinde yaptıkları deneylerde kök hücre nakliyle sağırlığı neredeyse tamamen ortadan kaldırmayı başardı. Henüz başlangıç aşamasında bulunan yöntemin önümüzdeki birkaç yıl içinde insanlarda da uygulanması planlanıyor. Yeni yöntem çerçevesinde henüz doğmamış bebeklerden alınan kök hücreler özel bir yöntemle iç kulağa nakledildi. Nakil yapılan çöl fareleri sadece birkaç hafta gibi kısa bir zamanda duymaya başladı ve yine 10 hafta gibi bir zamanda duyu kaybı önemli oranda ortadan kalkıyor. Araştırma ekibinin başında bulunan Doktor Marcelo Rivolta, araştırmada  normal kobay farelerin yerine çöl farelerinin kullanıldığını, çünkü çöl farelerinin insanlarla yaklaşık aynı mesafeden duyabildiğini söyledi.