2012 Londra Olimpiyatlarından Kürek Anıları

Londra 2012 Olimpiyatları Afrika’da kürek sporunun uyandığı tarih olarak hatırlanacak. İlk kez bir Afrika ekibinin, Güney Afrika’nın Dört Tek Dümencisiz yarışında altın madalya kazanması ve Nijerya’da daha üç ay önce kürek çekmeye başlamış bir tek çifteci olan Djibo Issaka’nın olimpiyatlara katılması ve ülkesinde halk kahramanı ilan edilmesi bu başlangıcın temel taşları oldular.

Nijeryalı (takma adı Su Samuru olan) 35 yaşındaki Issaka birkaç ay öncesine kadar eski ahşap bir balıkçı teknesinde kürek çekerken  ülkeye FISA’dan gelen iki adet tek çifte ile iki adet iki çifte teknesi sayesinde yarışma sporuna başladı. Issaka olimpiyatları 33. olarak bitirdi ama ülkesinde bir halk kahramanı oldu. Nijer olimpiyat Komitesi üyesi Ahmadou Youssoufou “ülkemizde göller ve nehirler var, Issaka bizi gururlandırdı ve ne büyük bir potansiyele sahip olduğumuzu gösterdi” dedi ve ekledi” Issaka bir sonraki olimpiyatlarda daha kuvvetli ve daha hızlı olacak”.

Güney Afrika kürek sporunda ilk altın madalyasına Londra’da kavuştu. Aslında bu madalya bütün Afrika kıtasının kürekte kazandığı ilk altın oldu. Sizwe Ndlovu’nun hamla çektiği Güney Afrika ekibi 2010 Dünya Şampiyonu İngiltere, 2011 Dünya Şampiyonu Avustralya ve 2008 Olimpiyat şampiyonu Danimarka gibi önemli rakiplerini son 500 metrede yaptığı atakla geçip altın madalyayı kazandı. 31 yaşındaki Ndlovu bundan önce üç kez olimpiyatlara katılmak için ekipler kurmuş ama barajı aşamamıştı. Tecrübeli hamlacı ekibindeki üç genç kürekçiyle antrenörleri Roger Barrow’un bütün sene çalıştırdığı taktiği tam olarak uyguladılar. Taktik şöyleydi: ilk beşyüzü 1.30, ikinci beşyüzü 1.31., üçüncü beşyüzü 1.30 ve son beşyüzü 1.29’da geçmek ve onlar tam olarak bunu yapıp birinci oldular… Bu yarışta Danimarka ekibindeki Eskild Ebbesen 40 yaşında olimpiyatlardaki beşinci madalyasını kazandı. Ebbesen 1996 olimpiyatlarından beri her olimpiyatta hafif kilo dört tek dümencisiz teknesinde madalya kazandı.

Erkekler iki çifte finalinde Yeni Zelanda birinci olurken ikinci gelen İtalyan ekibinde 35 yaşında Alessio Sartori dördüncü olimpiyat madalyasını kazanıyordu. Slovenya ekibinde de 40 yaşındaki Iztok Cop emeklilik öncesi son yarışında yıllardır beraber kürek çektiği Luka Spik ile bronz madalya kazandı.

Birinci olan Amerika Kadınlar sekiz tek ekibi 2006 yılından beri her dünya şampiyonasını ve 2008 Bejing olimpiyat altınını alarak ve en iyi parkur derecesini çekerek Londraya geldi. En önemli rakipleri olan Kanada ekibi 1992 ve 2000 olimpiyatları arasında üç madalya kazanmıştı. Londra’da gene gümüş kazandılar. Üçüncü gelen Hollanda ekibi de 2008’de olimpik gümüş, 2009’da dünya şampiyonasında bronz almış bir ekipti. Yarışta hayal kırıklığı yaşan Romanya sekiz tek ekibi 1980 yılından beri ilk defa bir madalya alamadan evlerine döndüler.

Beş kez dünya şampiyonu olan Yeni Zelanda’lı tek çifteci Mahe Drysdale ilk olimpik altınını kazandı. Bejing’de hastalığı yüzünden ancak bronz alabilmişti. Londra’ya gelmeden üç hafta once de Münih’te hazırlık kampında bisikletle antrenmana giderken kendisine bir araba çarpmıştı. Kazayı kolundaki sıyrıklarla atlatan Mahe gazetecilere madalyasını gösterip “bu bana bütün çektiklerimi unutturuyor” dedi. Finalde gümüş madalyayı 2008 olimpik gümüş sahibi ve 2010 dünya şampiyonu Çek Ondrei Synek aldı.
Erkekler Hafif Kilo iki çifte yarışında beklenmedik bir olay oldu. İngiliz ekibinden Zac Purchase’in oturağı starttan kısa bir süre sonra kırıldı. Yarış durduruldu ve tekneler geri çağrıldı. Purchase oturağını bir tornavida ile tamir etti. Tekrar başlayan final sonunda yaptığı müthiş finişle Danimarka 6.37.17 ile kazanırken İngilizler 6.37.78 ile ikinci oldular. Bronz 6.40 ile Yeni Zelanda’nın oldu.

5 Olimpiyat Madalyalı kürekçi Steve Redgrave İngiliz Kadın kürekçi Katherine Grainger’a “beklemeye ve çalışmaya değer, kazanınca sevinç gözyaşları dökeceksin” demişti. 2008 Bejing finalinde bronz alarak olimpiyatta madalya kazanan ilk İngiliz kadın kürekçi olan Garinger  2010 yılında Anna Watkins ile kurulan yeni ekibi ile Londra 2012’de altın madalyayı kazandı.

Avustralyalı çift kürekçi  Kim Crow olimpiyatlarda iki yarış çekme cesaretini gösteren tek sporcu oldu. İki çiftede ekip arkadaşı Brooke Pratley ile gümüş madalya kazanan Crow tek çifte yarışında da  7.58.04 ile bronz madalya aldı. Gümüş madalya 7.57.72 ile Danimarkalı Fie Udby Erichsen’in olurken tek çifte kadınlarda altın madalyayı Çek Miraslova Knapkova 7.54.37 ile aldı.

Erkekler Sekiz Tek yarışında tam bir dümenci başarısı yaşandı. Alman ekibi İngilizlerle başa baş bir yarış çıkartarak 1000 metreyi geçerken İngilizler suda kuvveti arttırarak bir atak başlattılar ve nerdeyse Almanları geçiyorlardı. Son metrelerde bunun tekrarlanması halinde yarışı kaçıracaklarını anlayan tecrübeli dümenci Martin Sauer daha finişe 750 metre kala (son 500’e girilmeden) finiş komutunu verdi. Takımın içindeki tecrübeli isimler de durumu anlamışlardı. Almanlar beklenmedik bir yerde finişe kalkarak arayı biraz açar gibi olunca İngilizler düştüler ve yarışı başından beri yakından kovalayan ve inanılmaz bir finiş çıkartan geçen olimpiyatın şampiyonu Kanadaya karşı gelemeyerek son metrelerde üçüncülüğe düştüler. Aslında yarış on metre daha uzasaydı Kanada’nın hızı Almanları geçmeye de yetecekti. Böylece bu yarış da üçüncüden altıncıya kadar dört teknenin aynı saniyede 5.51 ile yarışı bitirmesi ile tarihe geçti. Bu bilgiyi bir yerde bulamadım ama her halde Almanlar dümencilerini tebrik ederken Kanadalılar da dümencilerine “neden bizi daha önce finişe kaldırmadın” diye kızıyorlardır. Sezon başında antrenör Ralf Holtmeyer ekibin içinde 2009’dan beri bulunan Gregor Hauffe’yi çıkartıp yerine genç Filip Adamski’yi almıştı. Adamski olimpiyat altını takarken “ekip o kadar kendine güveniyordu ki İngilizler’in bizi geçebileceğini hiç düşünmedim” dedi.

İngiliz Sekiz Tek ekibinde bir yabancı: Muhammed Sbihi bronz madalya kazanan ekibin tek yabancı sporcusu. 1988 Kingston doğumlu olan Mohamed, Mary’s University College’de Spor Bilimi okuyor.

Danimarka’lı sporcu Thomas Poulsen 14 altın madalya ile kürek tarihinin en çok altın kazanana erkek kürekçisi oldu. Thomas, 1996 yılından beri altın madalya kazanan Danimarka’lı erkekler hafif kilo dört tek dümencisiz ekiplerinin içinde yer aldı. Thomas’ın dört tek ekibinden arkadaşları Eskild Ebbesen, Thomas Ebert ve Victor Feddersen de 13’er altın madalya ile onu takip ediyorlar.

Belaruslu sporcu Ekaterina Karsten 15 altın madalya ile kadın kürekçiler arasında birinci durumda. Ekaterina 2005 yılından beri tek çifte teknesiyle kırılması zor bir rekoru elde tutuyor. Onu 13 altın madalya ile Alman Kathrin Boron takip ediyor. Kathrin 1997-2001 yılları arasında iki çifte ve dört çifte kadınlar teknelerinde bu rekora ulaştı.

En çok altın kazanan ülkeler sıralamasında Belarus kadın tek çiftede 15 kez, Danimarka erkekler hafif kilo dört tek dümencisiz teknesinde 13 kez, Yeni Zelanda erkekler iki tek dümencisiz teknesinde 12 kez ve Almanya erkekler sekiz tek ekibi ile 12 kez altın madalya alarak listede ön sıralarda yer alıyorlar.

Derleyen: Celal Gürsoy