Kürek sporunun tarihinde daha ilk günden beri Boğaz’da yapılan antrenmanlar ve yarışlar ön planda olmuştur. Galatasaray Kürek Kayıkhanesi önce Bebek koyunda, 1957’den sonra Kuruçeşme Galatasaray Adası’nda, Anadoluhisarı Kulübü Göksu Deresi’nde, Beykoz Kulübü Beykoz Koyu’nda, İstinye Kulübü ve eskiden Güneş Kulübü İstinye Koyu’nda, Samatya Kulübü semt kıyısında, Deniz Harp Okulu Kürek Takımı Heybeliada’da çalışmışlardır.

Yarışlar Paşabahçe Beykoz parkurunda, Harem Salacak kıyısında, Pendik Kartal arasında, Samatya önlerinde, Kabotaj Bayramında Moda’da, Maraton yarışı Beykoz-Moda Burnu arasında yapılırdı.

143-1968-unal-yaman-nukhet-anadol-evin-saracoglu-eliza-boeno

Resim: 1968 Ünal Yaman-Nükhet Anadol-Evin Saraçoğlu-Eliza Boeno, Dümenci: Yunus Yılmaz

144-2-mehmet-yali-onu

Resim: 1971, Mehmet Ayata – Celal Gürsoy – Dm. Hüseyin Özer yalının önünde, beş sene geçilmeden şampiyon olan İhsan İpekçi’nin adını taşıyan İki Tek Dümencili teknesinde.

Boğaz’da artan motor ve büyük tonajlı gemi trafiği denizi ara vermeksizin dalgalara boğdu, kürek sporunun yapılmasını güçleştirirken balıkçılığı da negatif yönde etkiledi. Bu büyük gemiler geçerken yakının camları zangırdardı. Motorlarının gürültüsü ve titreşimi yüzlerce metre uzaktan duyulurdu. Kim bilir denizin dibindeki canlılar nasıl rahatsız olurlardı… Hele bir de askeri gemilerin sırayla ve hızla Boğaz’dan geçmeleri sırasında o kadar büyük dalgalar olurdu ki birçok kez dalgalar rıhtımın üstünden geçip eve çarpmıştı

145-bogaz-trafik1-web 146-bogaz-trafik2-web 147-bogaz-trafik3-web 148-bogaz-trafik4-web 149-bogaz-trafik5-web 150-bogaz-trafik6-web 151-bogaz-trafik8-web 152-bogaz-trafik7-web 153-bogaz-trafik9-web
Resimler: Boğaz’da büyük tonajlı gemilerden örnekler (Fotoğraf: Erdal Günsel)

Yıllarca denizin içinde geçirdiğim günleri özlediğimden balık ve denizle ilgili anılar birbirini çağrıştırırken burnuma hep mazot ve yosun karışımı bir koku ile buna bağlı olarak Boğaz’ın Lodos havası gelir.

Reklamlar