TONGUÇ TÜRSAN’I KAYBETTİK (11 Nisan 1997)

Türk küreğinin en başarılı isimlerinden birini kaybettik. Cenazesi 11 Nisan günü senelerdir yaşamakta olduğu Darmstadt – Almanya’da yapılan törenle toprağa verildi.

Küreğe Galatasaray’da başlayan Tonguç ağabey zamanının en iyi antrenörü Nevin Hassan’ın gözdesiydi. Anadoluhisarı dereağzına otururdu. Kızkardeşlerş de kürekçiydiler. Turan Azak, Ahmet Yavaş, Freyd Dosdoğru ile dört tek’de başlayan birincilikler dizisi meşhur tek çifteci Petro Fanoryadis ile iki çiftede devam etti. 1 Temmuz Kabotaj bayramındaki iki çifte yarışından sonra Galatasaray idarecisi Adnan Ahıska’nın sözlerine alınan Türsan Fenerbahçe’ye geçti. Kalbi her zaman Galatasaraylı olarak kürek hayatını devam ettirdi ve ülkemize 1955’te 2. Akdeniz Oyunlarında Barcelona’da tek çiftede birinci gelen Fransız Büttel’in ardından gümüş madalya kazandırdı. Fenerbahçe’de kürek çektiği senelerde Edip Öke ile olan iki çiftesi geçilmez armada olmuş ve antrenörlüğünü sevgili ağabeyimiz Emin Gezgöç yapmıştı. Daha sonraları Almanya’ya yerleşen bu “demir bilekli” kürekçi ile 1980 yılında Frankfurter Germania 1869 kulübüne antrenör olduğum sırada yarış yerinde tanıştım. Oğlu Demir’i kürekçi olarak yetiştiriyordu ve Darmstadt kulübünün antrenörüydü. Bir çok yarışta Demir’in Alman rakiplerini eze eze geçtiğini izleyip, elimizde dürbün ve kronometrelerle yarışın her safhasını heyecanla izleyip bir Türk olarak nasıl gururlandığımızı hatırlıyorum.

Almanya’daki antrenörlük yıllarımda bana çok yardımcı olmuştu. İki yıldır kan kanseri ile savaşıyordu. 70 yaşında bizleri bırakıp yaratanın yanına gitti.

Bu kıymetli spor adamları birer birer gitmekteler. Kulüp idarecilerine ve Kürek federasyonuna sesleniyorum. Tonguç ağabeyin ailesini bir yarışa davet etsek. Onun adına tek çifte yarışına bir kupa koysak. Daha sonra da o gün bir araya gelecek senyörler hep birlikte suya bir filo indirsek ve kürekçilerin birbirlerini unutmadığını birlikte kürek çekerek ispatlasak. Ne kadar güzel olurdu. Bütün dünyada kulüpler eski kıymetli sporcularının isimlerini yeni yarış teknelerine koyarlar. Bu gelenek bizde de vardı. Zamanla unutuldu. Tekrar başlatsak. Kürek camiasının bir avuç gönüllüsünü bir araya getirmenin ilk adımı olabilirdi.

Kürek camiasının başı sağ olsun.

Celal Gürsoy

11.04.1997

Radikal Gazetesi

Reklam