Turizm sezonunun ortasını geçtik yollar hala tamamlanamadı.

Cevapsız bir çok soru var. Bazılarının cevaplarını tahmin edebiliyorum, bazıları için de Almanya’da nasıl çare bulduklarını biliyorum ama bildiklerimi yazıp orada bu işin nasıl çözüldüğünü anlatıp yaşadığınız bu ortama “yuh be” dedirtmemek için susuyorum ve okuyucularımızla bu işi paylaşmak istiyorum. Ben dört kategoride sorunları kısaca toplayayım, siz de bildiklerinizi, düşündüklerinizi bize yazın, gelecek hafta yayınlayalım.

İlk sorun yol işlerinin çok geç başlamasıydı. Zaten çok kısa olan turizm sezonunda yol yaparak, turistleri, Bodrum’da yaşayanları, tatilde Bodrum’daki evlerine gelmek isteyenleri isyan ettiren bu çalışmaları:

a)      Kim programlamıştı?

b)      Kim izin verdi?

c)      Kim yürüttü?

Bir bilen varsa bize de anlatsın lütfen.

İkinci problem asfaltı dökülen yolların uzun süre şeritsiz, çizgisiz kalmasıydı. Batı dünyasında burada doğacak kazalardan çıkacak tazminat davaları sadece yola çizgi çekmeyi unutan kurumu değil devleti temelinden sarsar ama burada kimse umursamadı. Soru: Çizgisi olmayan bir yolda doğacak olan kazalarda hangi kurum suçlanacaktır? Bir bilen varsa bize yazsın lütfen…

Üçüncü problem çizilen çizgilerin hatalı yerleştirilmesiydi. Örneğin Hastane kavşağına Oasis’ten gelirken sola (hastaneye) dönebilmek için ışık vardır ama yoldaki şerite ancak yarım araba sığar. Buna karşılık aynı yolun sağ tarafında kimsenin işine yaramayacak bir yarım şerit daha var. Buraya da büyük şehirlerde emniyet şeridini kullanmayı uyanıklık sanan zeki vatandaşlarımız burunlarını sokuyorlar. Yeşil ışık yandıktan iki metre sonra ileride bir üçüncü şerit olmadığı anlaşılınca kaos ortaya çıkıyor. Aynı problem örneğin Konacık belediyesinin önündeki kavşakta da var. Sola dönülmez işaretinin dibinde çizilmiş bir yarım arabalık şerit ile sağa da dönüş yoluna çizilmemiş şerit v.s.

Soru: bu şeritleri ilk okul öğrencileri mi çizmiştir, yoksa çizen kurum kimdir? İşin kabulu ve tasdikini kim yapmıştır?  

Dördüncü sorun çizilen çizgilerin üç haftada kararması, solmasıdır. Böyle kalitesiz bir boyayla çizgi çekmek ekonomik bir davranış mıdır? Halkı kandırmak mıdır? Bir yandaş firmayı zengin etmek midir? Bir bilen varsa yazsın lütfen, çok merak ediyoruz.

Bu yazı 2 Ağustos tarihinde dağıtıma giren Bodrum Gündem gazetesinde yer aldı.